Reklama

Rok jubileuszowy matki Józefy Hałacińskiej

Niedziela płocka 22/2007

Od 9 lutego 2006 r. Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek przeżywało rok jubileuszowy związany z osobą ich Założycielki. Początek obchodów wiązał się z 60. rocznicą jej śmierci, natomiast jego zamknięcie, które nastąpiło 5 maja 2007 r. w Bulowicach, było świętowaniem 140. rocznicy jej urodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie i działalność matki Józefy

Józefa Joanna Hałacińska urodziła się w Bulowicach 5 maja 1867 r. Pochodziła z wielodzietnej rodziny chłopskiej. Wychowana w religijnej atmosferze domu rodzinnego zapragnęła swoje życie poświęcić Bogu. To pragnienie towarzyszyło jej już u początków życia. Chcąc dobrze rozpoznać swoje powołanie, uważnie słuchała Jezusa, który do niej mówił z krzyża. Wówczas otrzymała wewnętrzne polecenie, aby utworzyła zgromadzenie, które będzie szerzyć kult krzyża i męki Pańskiej - dotąd bowiem nie powstało jeszcze takie zgromadzenie. Zanim jednak doszło do jego powstania, Józefa Hałacińska przez 30 lat była w Zgromadzeniu Sióstr Serafitek w Zakroczymiu.
Po długich i solidnych przygotowaniach Józefa Hałacińska doczekała się 13 lipca 1918 r. przychylnej decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie założenia zgromadzenia o nazwie Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, nazywanego najczęściej siostrami pasjonistkami polskimi. Pierwszy dom zgromadzenia powstał w Płocku przy ul. Teatralnej 1 za zgodą ówczesnego rządcy diecezji bp. A. J. Nowowiejskiego. Pierwsze siostry rozpoczęły swoją pracę we wrześniu 1919 r. w znajdującym się w tym miejscu zakładzie wychowawczym dla chłopców.
Najważniejszym obszarem działalności apostolskiej matki Józefy, a tym samym i nowo powstałego zgromadzenia, stała się opieka nad sierotami, dziećmi opuszczonymi oraz praca wśród chorych i samotnych. Miało to ścisły związek z jej szczególnym charyzmatem, którym było umiłowanie Chrystusa cierpiącego. Właśnie przez pokorną posługę miłosierdzia drugiemu człowiekowi Józefa Hałacińska starała się uczcić tajemnicę męki Pańskiej. Przez całe swoje życie poświęcała się medytacji Jezusa Ukrzyżowanego. Z Eucharystii i krzyża czerpała siłę do swojej służby. Była prawdziwym wzorem, jak żyć i pracować dla Jezusa, rozważając Jego mękę.

Rok jubileuszowy

W roku poświęconym słudze Bożej matce Józefie Hałacińskiej siostry pasjonistki podejmowały się w wielu parafiach przybliżania wiernym sylwetki i posłannictwa matki Józefy.
W nocy z 3 na 4 listopada 2006 r. cała niemal wspólnota sióstr pasjonistek zgromadziła się na Jasnej Górze, aby tam w modlitewnym czuwaniu wypraszać łaskę beatyfikacji sługi Bożej matki Józefy Hałacińskiej. To nocne trwanie na modlitwie u stóp Pani Jasnogórskiej było również przygotowaniem do innego wydarzenia: w związku z trwającym od 1996 r. procesem beatyfikacyjnym miało nastąpić przeniesienie doczesnych szczątków Założycielki z cmentarza do kościoła farnego w Płocku. 18 listopada 2006 r. rankiem na cmentarzu przy ul. Kobylińskiego w Płocku został otwarty grób Matki Założycielki. Wydobyte szczątki przewiezione zostały do domu macierzystego Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek przy ul. Sienkiewicza 24. Po odpowiednim oczyszczeniu relikwie umieszczono w małej, dębowej trumnie. Po modlitwach w kaplicy domowej zgromadzenia trumna ze szczątkami Józefy Hałacińskiej została przewieziona do parafii farnej.
Eucharystia w intencji beatyfikacji rozpoczęła się o godz. 15 - w godzinie śmierci Chrystusa na krzyżu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ówczesny biskup płocki prof. Stanisław Wielgus. Na zakończenie Mszy św. trumnę z doczesnymi szczątkami sługi Bożej matki Józefy złożono w marmurowym sarkofagu u stóp starego, ozdobnego krzyża.
Matka Józefa była mocno związana z świątynią farną w Płocku. Tu rozpoczęła realizację zleconego jej przez Boga dzieła, zakładając pierwszy dom zakonny. Tu się modliła i pracowała. W tej świątyni odbywały się także jej uroczystości pogrzebowe. Po 60 latach powróciła do tego kościoła. Odtąd każdego 18. dnia miesiąca w płockiej farze odprawiana jest o godz. 18 Msza św. w intencji beatyfikacji matki Józefy Hałacińskiej. Za wstawiennictwem Sługi Bożej przedstawiane są Miłosiernemu Bogu prośby, które wierni składają do znajdującej się przy sarkofagu skrzyneczki próśb i podziękowań.
Ostatnie wydarzenie związane z obchodami jubileuszu miało miejsce 5 maja w Bulowicach k.Oświęcimia, rodzinnej miejscowości matki Józefy Hałacińskiej. Centralnym punktem była uroczysta Eucharystia w kościele parafialnym o godz. 15 w intencji beatyfikacji Sługi Bożej. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył franciszkanin o. Bogusław Piotrowski.
Zaliczenie matki Józefy Joanny Hałacińskiej w poczet błogosławionych może być dla ludzi XXI wieku przywróceniem cierpieniu jego głębokiego sensu. Człowiek, przyjmując cierpienie i łącząc je z cierpieniami Chrystusa, włącza się w dzieło zbawiania świata. Uczmy się od matki Józefy wpatrywania się w krzyż i słuchania słów Jezusa oraz za jej wstawiennictwem wypraszajmy potrzebne łaski dla nas i całego świata. Od momentu przeniesienia doczesnych szczątków matki Józefy do kościoła intensyfikacji nabrał proces szerzenia kultu prywatnego i wypraszania cudu za jej wstawiennictwem. Można przedstawiać prośby dotyczące różnych spraw i problemów. Zachęcamy gorąco do pisania próśb i zapraszamy do wspólnej modlitwy w kościele farnym w Płocku każdego 18. dnia miesiąca.

O łaskach otrzymanych za przyczyną sługi Bożej matki Józefy Hałacińskiej prosimy powiadomić: Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek, ul. Husarii 55/57, 02-951 Warszawa; ul. Sienkiewicza 24, 09-402 Płock.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania