Jednym ze źródeł informacji o rzeczywistości i nas samych jest książka, medium, które ma znaczący wpływ na rozwój człowieka, szczególnie tego, który dopiero zaczyna odkrywać piękno otaczającego nas świata. W porównaniu z innymi formami przekazu informacji książka dla tych najmniejszych jest najbezpieczniejszym medium. Jednocześnie w dzisiejszym świecie jest ona wypierana przez inne środki komunikacji, które w odbiorze przekazywanych treści są przyjemniejsze, ale mają ujemny wpływ na sferę poznawczą, emocjonalną, motywacyjną i działaniową dziecka. Zapewne dlatego jednym z motywów do zorganizowania Przeglądu Katolickiej Książki była troska o właściwy rozwój człowieka i o przybliżenie mieszkańcom naszej diecezji bogatej literatury o tematyce religijnej.
W dniach 5 i 6 maja na rynku głównym przed bazyliką w Węgrowie odbył się Przegląd Katolickiej Książki. Główni organizatorzy to Akcja Katolicka naszej diecezji oraz Stowarzyszenie OKNO. Nad całością czuwali ks. Andrzej Witerski oraz ks. Karol Lipczyński, a pomagali im młodzi wolontariusze Caritas, którzy wykonywali pieśni religijne. Cały czas kapłani starali się nawiązywać dialog z osobami odwiedzającymi; pytając, skąd przybyli, jednocześnie zachęcali do zakupu wartościowej lektury.
Na przeglądzie zostały zaprezentowane książki czołowych polskich wydawnictw katolickich. Każda osoba mogła znaleźć coś dla siebie, gdyż proponowane lektury dotyczyły wielu aspektów życia religijnego. I tak można było odnaleźć: opowiadania o świętych dla dzieci i młodzieży; książki, które mogły dać odpowiedź na pytania, jakie powinni zadawać sobie młodzi ludzie, odnoszące się do sfery ducha i ciała; były też liczne pozycje, które przybliżały obraz przygotowania się do życia w małżeństwie i życia rodzinnego - w tym miejscu można szczególnie polecić dostępne na przeglądzie publikacje ks. Marka Dziewieckiego z Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Nie zabrakło pozycji poruszających tematykę życia wewnętrznego - duchowości dziewczyny i chłopaka, kobiety i mężczyzny, dotykających szczególnie zagadnień z zakresu pedagogiki i teologii ciała (zob. Jan Paweł II, „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”). Wśród tych wszystkich lektur można było też odnaleźć książki naszego rodaka sługi Bożego Jana Pawła II, które to w swych treściach pokazują głęboką miłość Papieża do Kościoła oraz dają odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania, dotyczące rozumienia otaczającego nas świata, jakie może sobie zadawać współczesny człowiek.
Nie zabrakło również płyt zespołów polskiej sceny muzyki chrześcijańskiej. Zainteresowaniem cieszyły się także tomiki poezji Ojca Świętego czy Zbigniewa Herberta. Pasjonaci fotografii i architektury kościołów w Polsce mogli zaspokoić własne pragnienia, zakupując jeden z wielu albumów czołowych polskich adeptów „sztuki obiektywizacji”. Dla miłośników historii zostały zaprezentowane pozycje ukazujące dzieje naszego narodu, szczególnie okres reżimu komunistycznego i niezłomnej postawy wobec totalitaryzmu Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, oraz album opatrzony pięknymi fotografiami przedstawiający tajemnice życia Bractwa Męki Pańskiej działającego w Krakowie.
Jak widać, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zapewne dla wielu osób, które odwiedziły przegląd, ten czas może zaowocować przemianą na lepsze. Bowiem zakupując jakąś pozycję książkową i oddając się lekturze, możemy być pewni, że nasz wewnętrzny człowiek będzie się rozwijał, że będzie się coraz bardziej otwierał, gdyż uważne czytanie książek, szczególnie o tematyce religijnej oraz sztuce, pomaga nam na nowo spojrzeć na bogactwo stworzonego świata i wyjść niejako z samych siebie, z naszych dotychczasowych przemyśleń, spostrzeżeń i przemieniać się przez słowo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu