Reklama

Domowy Kościół na rekolekcjach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez trzy dni majowego weekendu małżeństwa oazowe z naszej diecezji uczestniczyły w rekolekcjach rodzin Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Tradycją rodzinnego ruchu oazowego jest uczestnictwo dwa razy do roku w tzw. „rekolekcjach weekendowych” na początku maja i w pierwszej połowie listopada. Mogą wziąć w nich udział zarówno małżeństwa trwające już w ruchu oazowym jak i te, które poszukują właściwej dla siebie drogi uświęcania małżeństwa i życia rodzinnego.
Tegoroczne rekolekcje odbywały się w dniach 4-6 maja w Różańcu, który już wielokrotnie gościł Ruch Światło-Życie, zarówno na krótkich, jak i piętnastodniowych rekolekcjach. Wspólnotę rekolekcyjną zbudowały 43 rodziny. Głównym tematem były zobowiązania Domowego Kościoła, a szczególnie modlitwa osobista, czyli Namiot Spotkania. Jest to jeden z charyzmatów Domowego Kościoła, dzięki któremu rodziny kształtują swoją relację z Bogiem w świetle Ewangelii, wprowadzając w życie wskazówki Pana zaczerpnięte z codziennych spotkań ze Słowem Bożym. Praktyka codziennego zasiadania twarzą w twarz z Panem została zaczerpnięta z Księgi Wyjścia, która opisuje w rozdz. 33 rozmowę Mojżesza z Bogiem. Prowadzący rekolekcje moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Jan Mikulski przybliżył nam ciekawą metodę kontemplacji Słowa Bożego, która pozwala uporządkować przebieg Namiotu Spotkania. Dla wielu z nas jest to nadal praktyka wymagająca większego zaangażowania. Bardzo ciekawe były także konferencje dotyczące modlitwy osobistej i rodzinnej oraz zagadnień związanych z wychowaniem dzieci. Rodziny mogły przekonać się, jak widziane są nasze pociechy oczyma kapłana. Wielu rodziców odkryło w opisywanych postawach swoje błędy wychowawcze.
Wielkie bogactwo doświadczeń mogliśmy odkryć podczas pracy w grupach, gdzie spotykają się małżeństwa z różnym stażem. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami związanymi z modlitwą codzienną małżonków, modlitwą z udziałem dzieci oraz Namiotem Spotkania. Potrzebne wskazówki czerpaliśmy z tekstów Listu do Efezjan 6, 10-20 oraz Ewangelii św. Mateusza 26, 36-46.
Konferencje tematyczne i praca w grupach służyły naszej formacji, zaś towarzyszące jej nabożeństwa oraz Namiot Spotkania w obecności Najświętszego Sakramentu pozwalały zaczerpnąć sił duchowych. Dzień rozpoczynaliśmy jutrznią i Namiotem Spotkania, centralnym punktem dnia była Eucharystia, a wieczorem odbywały się nabożeństwa dla małżeństw. Na jednym z nich małżonkowie mieli okazję podziękować sobie nawzajem za wszystko, co przeżyli razem i przeprosić za błędy we wzajemnych relacjach. Na koniec otrzymali błogosławieństwo kapłana.
Prawdziwym darem była dla nas możliwość poznania pary małżonków z Lublina z ponad 40-letnim stażem małżeńskim, którzy swoją drogę w Ruchu Światło-Życie zaczynali w latach 80. pod skrzydłami ks. Danielskiego. Tak mówili o swoich początkach w oazie: „W Domowym Kościele jesteśmy już 24 lata i żałujemy, że wstąpiliśmy do niego tak późno. Jednak po prostu o nim nie wiedzieliśmy, nie wiedzieliśmy, że jest tak blisko nas. Dopiero dzięki komunistycznej gazecie «Sztandar Ludu» dowiedzieliśmy się o Ruchu, dzięki mocno szkalującemu go artykułowi. Pomyśleliśmy: skoro jedyna słuszna władza tak się boi tej wspólnoty, to musi coś w tym być. Udaliśmy się więc do kapłana z naszej parafii z pytaniem, czy przypadkiem o tym ruchu nie słyszał. Okazało się, że rozmawialiśmy z ks. Danielskim, który był pierwszym po założycielu ks. Franciszku Blachnickim moderatorem krajowym Ruchu Światło-Życie. Tak to się zaczęło i trwa do dziś”.
Różnymi drogami Pan Bóg dociera do swoich wybranych. Czy doceniamy Jego troskę o nas? Jak korzystamy z „narzędzi”, które nam podsuwa? Czy wierni jesteśmy Jego nakazom? Majowy weekend dobiegł końca. Wróciliśmy do domów, próbując na nowo budować naszą codzienność na skale. Ileż radości płynie z tego spotkania z Panem, ile nadziei...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania