Reklama

Pod opieką Fatimskiej Pani

W wieczór poprzedzający 90. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie lubelska wspólnota parafialna, której patronką jest Matka Boża Fatimska, przeżywała uroczystość konsekracji świątyni. 12 maja Mszy św. przewodniczył abp Józef Życiński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wypełnionej po brzegi świątyni wraz z Księdzem Arcybiskupem Mszę św. koncelebrowało ponad 20 kapłanów, m.in. proboszcz i dziekan dekanatu Lublin - Południe ks. kan. Józef Łukasz i rektor KUL-u ks. prof. Stanisław Wilk. W prezbiterium zgromadziło się ponad 50 kapłanów, wśród nich wielu, którzy przed laty tu pracowali, współtworząc z wiernymi oblicze parafii. Święto wspólnoty parafialnej duchowo połączyło wszystkich z miejscem objawień w Portugalii, gdzie trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża, przynosząc światu przesłanie nadziei. Przypomina o tym wspaniała mozaika na ścianie prezbiterium z postaciami Matki Bożej, Łucji, Franciszka i Hiacynty oraz znajdujący się nieopodal ołtarz z figurą Matki Bożej Fatimskiej w koronie tajemnic Różańca, okalających Jej figurę. Inne elementy wystroju wnętrza, wykonane w ostatnich latach, w tym ołtarz Miłosierdzia Bożego, mozaikowe stacje Drogi Krzyżowej, czy nowa chrzcielnica, wypełniają przestrzeń świątyni, koncentrując uwagę wokół duchowych aspektów życia.
Akt konsekracji stał się zwieńczeniem wieloletniego trudu budowy domu Bożego, podejmowanego przez wspólnotę, i okazją do spojrzenia wstecz. „Przybywasz, aby obdarzyć naszą wspólnotę wyjątkowym darem poświęcenia tego szczególnego dla nas miejsca. Tu bowiem mamy uczyć się jak żyć, by zachowywać jedność z Bogiem i wspólnotą wiernych. Prosimy Cię o poświęcenie naszej świątyni, by służyła ona wyłącznej chwale Boga i naszego zbawienia” - prosili przedstawiciele parafian, witając Arcypasterza. Z kolei Metropolita mówił, że „zadaniem Kościoła jest być z wszystkimi, którzy przeżywają dramaty, którzy są smutni, przygnębieni i nie znają radości w Panu. Po to wznosimy nowe świątynie, abyśmy nie byli sami, by Chrystus towarzyszył naszym krokom, był w radościach i troskach dnia codziennego”. Modlitwa wspólnoty obejmowała tych, którzy wnieśli wkład w budowę świątyni: proboszczów ks. Edwarda Kozyrę i ks. Józefa Łukasza oraz wszystkich, którzy współpracowali z nimi, współtworząc miejsce modlitwy.
Konsekracja kościoła jest uroczystym obrzędem liturgicznym, w trakcie którego biskup dokonuje poświęcenia kościoła i oddania go na szczególną własność Bogu. Ceremonia dokonywana jest wg obrzędu, którego główne elementy powstawały w liturgii gallikańskiej i rzymskiej między IV a IX wiekiem. Obrzęd, wyrosły z wielowiekowego dziedzictwa, niesie z sobą ogromne znaczenie duchowe. Na wstępie Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił wodę i poświęcił nią ołtarz, wiernych i ściany kościoła parafialnego. Prosił, aby był to znak przypominający sakrament chrztu, po którym „obmyci z grzechu staliśmy się w Chrystusie świątynią Ducha”. Po modlitwie poświęcenia, która wyraża zamiar oddania kościoła Panu całkowicie i na stałe, Ksiadz Arcybiskup namaścił ołtarz olejem krzyżma, a Ksiądz Rektor i Ksiądz Proboszcz ściany świątyni w miejscach nazywanych zacheuszkami. Spalenie na ołtarzu kadzidła symbolizuje ofiarę Chrystusa, która w tym miejscu wciąż jest obecna i „wznosi się do Boga jako wdzięczna woń”, a wraz z nią modlitwy i ofiary uczestników Eucharystii. Okadzenie wnętrza kościoła pokazało, że stał się on domem modlitwy. Okadza się także wiernych, gdyż oni są „żywą świątynią, a każdy wierny duchowym ołtarzem”. Nakrycie ołtarza obrusem i jego ponowne przyozdobienie wskazuje, że jest to centralne miejsce Ofiary Eucharystycznej, na którym każdego dnia sprawuje się pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wreszcie, oświetlenie ołtarza i kościoła przypomina i wskazuje na Chrystusa jako światłość świata, przez którą „wszystkie ludy dojdą do poznania prawdy”. Światła zapalone w kościele są znakiem, że budynek „jaśniejący światłem jest symbolem kościoła uświęconego przez Chrystusa”.
Na zakończenie uroczystości abp Życiński podziękował wszystkim za wieloletni trud budowy kościoła i życzył, by „każdego dnia wzrastała świątynia ducha, a Chrystus był światłem na drogach życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...