Reklama

Konkurs „Szukam zapomnianego bohatera wokół siebie” rozstrzygnięty

Niedziela podlaska 23/2007

10 maja w Zespole Szkół w Drohiczynie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Szukam zapomnianego bohatera wokół siebie”. Pomysł przeprowadzenia konkursu zrodził się na jednej z podniosłych uroczystości patriotycznych zorganizowanych w Kurii Biskupiej w Drohiczynie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem był kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki. Organizacji podjął się Zespół Szkół we współpracy Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego w Drohiczynie. Duży wkład w popularyzowanie idei tego konkursu oraz organizację włożyli nauczyciele historii i języka polskiego. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów i pogłębienie ich wiedzy na temat ludzi, którzy oddawali życie za wolność Ojczyzny, walczyli o zachowanie polskości, a także przez lata żyli i pracowali na rzecz naszej małej ojczyzny. Ponadto zamiarem organizatorów było propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych opartych na wzorcach osobowych oraz ukazanie istoty tych wartości w życiu narodu.
Konkurs adresowany był do uczniów Zespołu Szkół oraz Liceum Ogólnokształcącego w Drohiczynie. Wyzwanie to podjęło: 61 uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, 51 uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz 5 uczniów Liceum Ogólnokształcącego.
Uczniowie pisali o różnych bohaterach: duchownych, świeckich sąsiadach, znajomych, żołnierzach Armii Krajowej, zesłańcach syberyjskich i patriotach, którzy kierowali się w życiu hasłem: „Bóg, Honor i Ojczyzna”.
Uroczystość podsumowania rozpoczęła się Mszą św. w intencji Ojczyzny, sprawowaną w katedrze drohiczyńskiej pod przewodnictwem bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, który w homilii podkreślił istotną rolę patriotyzmu oraz przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane do młodzieży w Polsce w 1983 r.: „Może czasem zazdrościmy Francuzom, Niemcom czy Amerykanom, że ich imię nie jest związane z takim kosztem w historii, podczas gdy nasza polska wolność tak drogo kosztuje. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała”.
Ksiądz Biskup dodał, że „bohaterstwo zawsze wiele kosztuje, mówią o tym nasi bohaterowie. Tylko czy my o nich pamiętamy, czy nosimy w sercu i pamięci wspomnienia tych bohaterów, którzy żyli na naszych ziemiach, dzięki którym nasze Podlasie cieszy się tak wielką życzliwością historyków. Czy chętnie sięgamy do książki, aby czegoś dowiedzieć się o tych, którym zawdzięczamy, że z pewną dumą możemy się wszystkim przedstawiać: Jestem z Podlasia, jestem Polakiem”.
Kolejnym punktem było spotkanie w hali Zespołu Szkół w Drohiczynie. Wydarzenie to swoją obecnością uświetnili: Pasterz diecezji, minister Mariusz Błaszczak, poseł na Sejm RP Andrzej Fedorowicz, kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, mecenas Kancelarii Adwokackiej w Warszawie Ireneusz Wilk, dr inż. Jan Jankowski - dyrektor Polskiego Rejestru Statków, Magda Kielecka - pełnomocnik Zarządu Polmos SA, płk Leopold Biłozur ze Związku Polskich Kombatantów Ameryki Łacińskiej, prezes Komitetu Obywatelskiego Chicago Jerzy Darski, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego inż. Zbigniew Wysoki, przedstawiciel Radia Maryja Ojciec Grzegorz. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele środowiska lokalnego: burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym z pracownikami Urzędu Miejskiego, ks. inf. dr Eugeniusz Borowski, ks. prał. dr Stanisław Ulaczyk, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ks. dr Krzysztof Mielnicki, ks. Piotr Wójcik i ks. Sandro Barbieri, sekretarz gminy Teresa Malinowska, Rada Miejska na czele z przewodniczącym Janem Żeruniem, dyrektor LO Stanisława Cesarz, dyrektorzy sąsiednich szkół: Dorota Nagórna, Dorota Gauze, Barbara Pogorzelska, dyrektor Domu Kultury Urszula Tomasik, bohaterowie naszej małej ojczyzny oraz dzieci i młodzież drohiczyńskich szkół.
Wicedyrektor Zespołu Szkół Jadwiga Grażyna Borzym powitała ciepłymi słowami przybyłych gości, a w sposób szczególny żyjących bohaterów oraz ich bliskich. Wprowadziła wszystkich w podniosły nastrój tej uroczystości. Przybliżyła gościom informacje dotyczące placówki, w której odbywało się podsumowanie. Zwróciła też uwagę na bogatą przeszłość historycznej stolicy Podlasia.
Zacytowała słowa Lukrecjusza: „Niewiele można zobaczyć w małym mieście, ale to, co można tam usłyszeć, wynagradza niedostatek”. I rzeczywiście, prawdziwość tej sentencji ilustruje fakt, jak wielu bohaterów prac związanych było z samym Drohiczynem, oraz przebieg tej patriotycznej uroczystości.
Następnie głos zabrali goście - uczestnicy uroczystości: bp Dydycz, minister Błaszczak, kpt. ż. w. Sulatycki i burmistrz Borzym, którzy w ciepłych słowach dziękowali za zaproszenie oraz gratulowali uczestnikom konkursu. Podkreślili ogromne znaczenie takich wydarzeń w wychowaniu młodego pokolenia. W celu uświetnienia tej uroczystości młodzież z Zespołu Szkół w Drohiczynie pod kierunkiem Bożeny Niemyńskiej i Małgorzaty Głowackiej przygotowała montaż słowno-muzyczny pod hasłem: „Ich czyny przeszły do historii…”, a zespół „Grodzieńskie Słowiki” wykonał kilka patriotycznych pieśni, potęgujących podniosły nastrój uroczystości.
Nadszedł wreszcie emocjonujący, oczekiwany przez wszystkich moment ogłoszenia wyników i wręczenie nagród.
Prowadząca uroczystość Jadwiga Grażyna Borzym podkreśliła, iż każdy, kto wziął udział w konkursie, może czuć się zwycięzcą, gdyż zdobyta wiedza jest bezcenna, a życie i czyny odkrytych bohaterów będą wzorami do naśladowania.
Komisja konkursowa przyznała I miejsce Joannie Przybyło - uczennicy klasy VI a SP, Mariuszowi Krasowskiemu - uczniowi klasy II c gimnazjum i Pawłowi Tymińskiemu - uczniowi klasy II LO. Nagrody za I miejsce w postaci laptopów ufundowali i wręczyli: Ireneusz Wilk, dr inż. Jan Jankowski oraz Magdalena Bielecka w imieniu Prezesa Zarządu POLMOS SA.
II miejsce zajęli: Adrianna Dzierżanowska - klasa V c SP, Marta Redo - klasa III a gimnazjum, Kamil Miłkowski - klasa II LO. Aparaty cyfrowe ufundował i wręczył Burmistrz Drohiczyna.
III miejsce przypadło: Patrycji Zgierun - klasa VI b SP, Ewelinie Szumskiej - klasa V a SP, Anicie Florczuk - klasa III a gimnazjum, Robertowi Senczyno - klasa I LO. Nagrody w postaci MP-4 ufundował i wręczył proboszcz parafii katedralnej ks. dr Stanisław Ulaczyk.
Nagrody dodatkowe za pierwsze trzy miejsca w postaci dyplomów i wartościowych książek ufundował i wręczył minister Mariusz Błaszczak.
Nagrody za miejsce IV i V ufundowała Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wręczyli je sekretarz gminy Teresa Malinowska oraz poseł na Sejm RP Andrzej Fedorowicz. Komisja wyróżniła i przyznała także nagrody książkowe, a każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom.
Prowadząca uroczystość podziękowała dostojnym gościom, sponsorom, uczestnikom oraz radzie pedagogicznej za obecność i życzliwość, jakiej doświadczyliśmy. Szczególne słowa uznania i wdzięczności skierowała do obecnych na uroczystości bohaterów, dziękując im za obecność i wspaniałe świadectwo życia. Do słów podziękowań dołączyła się młodzież, wręczając kwiaty.
Konkurs miał ogromne znaczenie dla środowiska szkolnego i lokalnego. Był wspaniałą lekcją historii, w której uczniowie żywo uczestniczyli, odkrywając bohaterów. Ocalono od zapomnienia niektóre postacie, wydarzenia, przywołano pamięć o ludziach naszej małej ojczyzny, którzy trafili bądź trafią na karty historii.
Nie można również pominąć aspektu wychowawczego, a wartości, które wniósł konkurs w życie dzieci i młodzieży, ucząc szacunku i poszanowania tradycji, na trwałe zakorzeniły się w sercach tych młodych ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ponad 142 tys. zł kary dla TVN za reportaż o założycielu Radia Maryja

2024-11-21 09:52

Adobe Stock

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nałożył na stację TVN ponad 142 tys. zł kary za emisję reportażu "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza". Według Świrskiego, materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.

Więcej ...

Na Jasnej Górze trwają rekolekcje biskupów

2024-11-20 14:57

EpiskopatNews/flickr.com

Na Jasnej Górze trwają rekolekcje biskupów. Dorocznemu czterodniowemu skupieniu przyświeca hasło „Vaticanum Secundum po 60 latach". Rekolekcjonista, dominikanin o. prof. Jarosław Kupczak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przyznał, że rocznica ogłoszenia konstytucji dogmatycznej Soboru Watykańskiego II o Kościele „Lumen gentium” to tylko jeden z powodów, dla których zdecydował się na podjęcie tej tematyki.

Więcej ...

Uratujmy ten Adwent!

2024-11-21 17:57
Spotkanie z Elżbietą Woźniak-Łojczuk w parafii św. Maurycego we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Spotkanie z Elżbietą Woźniak-Łojczuk w parafii św. Maurycego we Wrocławiu

O wartości tradycji, rodzinnym przeżywaniu Adwentu i pomocy, jaką niesie w tym „Adwentownik” mówiła Elżbieta Woźniak-Łojczuk podczas spotkania w parafii św. Maurycego we Wrocławiu. Spotkanie zorganizowała wspólnota Betania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

Wiara

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...