Reklama

Relikwie i cenne dzieło sztuki

Niedziela sandomierska 23/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tylko do 12 czerwca br. można pokłonić się relikwiom Drzewa Krzyża Świętego wystawionym w krzyżu z relikwiarzem grunwaldzkim w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. W dniu tym, po godz. 18 odbędzie się uroczyste pożegnanie relikwii.
Srebrny krzyż z relikwiarzem grunwaldzkim to wspaniałe dzieło sztuki artystów warsztatu górnoreńskiego z 1340 r., zaś jego ośmioboczna podstawa z kapliczkowym nodusem prezentuje warsztat krakowski z ok. 1470 r. Ufundował ją kanonik sandomierski Zbigniew Oleśnicki młodszy oraz jego stryj abp gnieźnieński Jakub z Sienna. Ks. Andrzej Rusak, dyrektor muzeum, zwraca uwagę na przepiękną średniowieczną symbolikę ikonograficzną relikwiarza. Na krzyżu, wokół pięciu plakiet ze scenami Męki Pańskiej, wykonanych w przejrzystej, szafirowej emalii na srebrnym reliefie, umieszczono po pięć szlachetnych kamieni, które symbolizują pięć Chrystusowych ran, z tyłu wygrawerowano Drzewo Życia - symbol umierania i odrodzenia. Początek dzieła Zbawienia przedstawiono w reliefowej scenie Zwiastowania. Jego dopełnienie stanowią relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Ramiona krzyża zdobi ażurowa dekoracja w kształcie liści i żołędzi, maswerków i rozetek ujmujących korale. W części emaliowanej podstawy dwanaście żołędzi symbolizuje dwunastu Apostołów. Fundacje poświadczają grawerowane na stopie herby: Polski, Litwy, Jagiellonów i ziemi sandomierskiej, a także dwie mniejsze tarcze z herbem Dębno.
Krzyż z relikwiarzem grunwaldzkim wykonany został dla Mikołaja Wolweliniego, proboszcza kościoła św. Katarzyny w Brodnicy. Relikwie zaś darował temu kościołowi Mikołaj z Sandomierza, fundator kościoła brodnickiego, którego budowę rozpoczęto w 1285 r., i jego proboszcz. Jak przypuszcza ks. dyr. Andrzej Rusak, pochodzący z Sandomierza budowniczy kościoła w Brodnicy ks. Mikołaj znał historię królewicza węgierskiego św. Emeryka, wychowanka św. Wojciecha, który pielgrzymował do jego grobu z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i z przeznaczeniem na te relikwie zbudował w brodnickim kościele kaplicę świętokrzyską. Relikwie zabrali potem do swego zamku w Brodnicy Krzyżacy. Potwierdził je wielki mistrz krzyżacki Ludolf Konig. Dopiero zdobyte przez wojska polskie po grunwaldzkiej bitwie, ofiarowane zostały przez króla Władysława Jagiełłę w 1410 r. do kolegiaty Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, a uroczyście wprowadzono w 1411 r. W okresie zaborów relikwie przechowywano w skarbcu. Dopiero podczas pielgrzymki do Ojczyzny, 12 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II niósł krzyż z relikwiami w procesji liturgicznej z katedry do ołtarza papieskiego, lecz fakt ten nie był nagłośniony ze względu na bezpieczeństwo relikwii. Prezentację relikwii Drzewa Krzyża Świętego w sławnym relikwiarzu ks. dyr. Andrzej Rusak pragnął połączyć z tysiącleciem życia monastycznego na Świętym Krzyżu, a także ukazać postać Ojca Świętego, który tak przylgnął do krzyża i jest wzorem dla nas, w drugą rocznicę jego śmierci i w ósmą rocznicę pobytu w Sandomierzu. Dodatkowym powodem prezentacji relikwii jest 105. rocznica otwarcia Muzeum Diecezjalnego i 70. udostępnienia zbiorów muzealnych w Domu Długosza po remoncie muzeum w 1937 r. Relikwiarz był zabezpieczony w 2002 r. przez dr. Zdzisława Bochnaka z Muzeum Narodowego w Krakowie, najlepszego znawcę rzemiosła artystycznego w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

ONZ: zaatakowany kościół w Strefie Gazy służy też jako schronienie dla cywilów

2025-07-18 07:29

PAP

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stanowczo potępił czwartkowy atak armii Izraela na jedyny katolicki kościół w Strefie Gazy. Zaatakowana świątynia stanowi nie tylko miejsce kultu, ale również schronienie dla cywilów - podkreśliła rzeczniczka .

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat