Zwracając się w homilii do mających przyjąć święcenia, Ksiądz Biskup podkreślił, na czym polega istota sakramentu kapłaństwa: „Jesteście wezwani, żeby stać się szafarzami miłosierdzia Bożego i by karmić wiernych Jego Ciałem i Krwią. Przystępując do ołtarza, będącego waszą codzienną szkołą świętości, by składać bezkrwawą ofiarę krzyża - odkrywajcie stale na nowo ogrom miłości boskiego Mistrza. On zaprasza was dzisiaj do zażyłej przyjaźni z sobą”. Konsekwencją tej relacji z Chrystusem jest - jak mówił Biskup Płocki - bycie dobrym pasterzem, „gotowym oddać - w razie potrzeby - nawet życie dla Niego. Tak, jak uczynił to bł. Michał Kozal, uśmiercony w obozie w Dachau, czy nasi poprzednicy w posłudze pasterskiej: płoccy biskupi Nowowiejski i Wetmański, zamęczeni w obozie w Działdowie. (...) »Na ziemi naszej Bóg zamieszka w chwale« (Ps 85). Zaiste, na ziemi Mazowsza, na ziemi naszej - Bóg zamieszka w chwale, którą jest żyjący człowiek, człowiek pojednany z Bogiem i z drugim człowiekiem. Stanie się tak wówczas, kiedy w naszych szeregach będzie coraz więcej świętych kapłanów, autentycznych świadków Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego” - mówił podczas homilii Biskup Piotr.
Kaznodzieja przypomniał, że uroczystość Serca Jezusowego jest w Kościele - z woli Jana Pawła II - dniem szczególnej modlitwy o uświęcenie kapłanów. - Nie zapominajmy o tej modlitwie także w ciągu roku, zwłaszcza w pierwsze czwartki miesiąca. Kapłani bardzo potrzebują dziś modlitwy i wsparcia duchowego ze strony wiernych - zachęcał licznie zgromadzonych w bazylice katedralnej diecezjan biskup Libera.
Pasterz diecezji płockiej prosił także rodziny i przyjaciół diakonów, by otoczyli ich „duchową solidarnością”. - Niech będą gotowi ponawiać bez zastrzeżeń każdego dnia swoje „tak” dla Boga - mówił.
Święcenia odbywały się podczas uroczystej koncelebrowanej Mszy św. Po Ewangelii rektor Seminarium ks. kan. dr Bogdan Czupryn przedstawił kandydatów, prosząc o ich wyświęcenie. Po homilii diakoni wyrazili gotowość do pełnienia posłannictwa Chrystusa i Kościoła. Złożyli także przyrzeczenie czci i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu i jego następcom.
Wzruszającym momentem liturgii był śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, podczas którego mający przyjąć święcenia, leżąc krzyżem, błagali Boga o opiekę. Wraz z kandydatami prośby w ich intencji zanosiło całe zgromadzenie liturgiczne.
Po tych obrzędach nastąpiła istotna część sakramentu święceń: nałożenie rąk na głowy kandydatów przez biskupa i zgromadzonych w katedrze kapłanów. Był to znak przyjęcia ich do płockiego prezbiterium. Wraz ze słowami modlitwy konsekracyjnej piętnastu diakonów otrzymało godność prezbiteratu, czyli drugiego stopnia święceń kapłańskich.
Dopełnieniem liturgii było nałożenie stuły w sposób właściwy prezbiterom oraz ornatu, zewnętrznego znaku ich posługi. Następnie Ksiądz Biskup namaścił olejem krzyżma, poświęconym w Wielki Czwartek, dłonie neoprezbiterów oraz przekazał im patenę z chlebem i kielich z winem. Te dary ludu Bożego będą oni od tej chwili składać Bogu na ofiarę za zbawienie świata. Znakowi temu towarzyszyły słowa: „Rozważaj, co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać, i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża”. Ostatnim elementem obrzędów święceń był pocałunek pokoju.
Przed błogosławieństwem słowa wdzięczności w imieniu nowo wyświęconych kapłanów skierował do zgromadzonych ks. Marcin Stankiewicz. - Kapłaństwa Chrystusa nie wybiera człowiek sam: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” - mówił neoprezbiter. Dziękował on Biskupowi Piotrowi za przewodniczenie liturgii święceń oraz za jego wizytę w sanktuarium oborskim podczas rekolekcji, które poprowadził ojciec duchowny ks. dr Sławomir Zalewski. Neoprezbiter wyraził także wdzięczność Biskupowi Romanowi „za udzielone posługi i święcenia diakonatu oraz przekazaną wiedzę”. Ks. Stankiewicz wspomniał również dobro duchowe i materialne, świadczone podczas formacji w Wyższym Seminarium Duchownym przez „wielu dobrodziejów” - rektorat, księży profesorów, ojców duchownych i kleryków, rodziców, przyjaciół, księży proboszczów i wikariuszy.
W uroczystości święceń - obok Biskupa Płockiego i nowo wyświęconych kapłanów - wzięło udział kilkudziesięciu księży z całej diecezji (w tym proboszczowie z rodzinnych parafii neoprezbiterów), klerycy, siostry zakonne oraz członkowie rodzin, przyjaciele i znajomi przyjmujących święcenia.
Nowi kapłani: ks. Michał Łuczka, ks. Krzysztof Ruciński, ks. Michał Podgórski, ks. Maciej Szostak, ks. Piotr Oszczyk, ks. Rafał Winnicki, ks. Bartosz Leszkiewicz, ks. Dariusz Nowotka, ks. Grzegorz Marchwiński, ks. Grzegorz Sieczka, ks. Marcin Stankiewicz, ks. Piotr Radwański, ks. Wojciech Paradowski, ks. Przemysław Krysztofiak, ks. Łukasz Turbak
Pomóż w rozwoju naszego portalu