Reklama

Diecezjalne dożynki w Rokitnie

Być rolnikiem - to powód do dumy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo panującego upału na doroczny odpust ku czci Matki Bożej Wniebowziętej oraz dożynki, które w tym roku miały szczególny - jubileuszowy charakter do Rokitna przyjechało ponad 10 tysięcy pielgrzymów. "Plon dojrzał i na Wzgórzu Rokitniańskim zapachniało świeżym chlebem" - jak na początku Mszy św. powiedziała Władysława Korendowicz z Uniwersytetu Ludowego w Mirostowicach, zwracając się do bp. Adama Dyczkowskiego z prośbą o odprawienie Mszy św. dziękczynnej.

Większą część wygłoszonej homilii Biskup poświęcił chłopom i ich pracy, której owocem jest chleb. "Chleb - mówił - to podstawowa gwarancja podtrzymania życia ludzkiego (...) A kiedy Jezus odchodził do swojej wieczności i zastanawiał się nad tym, w jakiej postaci pozostać z nami na zawsze, jaką postać nadać Eucharystii, to właśnie chleb - owoc znoju rolniczych rąk uznał za najbardziej stosowną postać do ścisłego zjednoczenia się z człowiekiem". Biskup przypomniał też rolę polskiego chłopa w historii i walce o niepodległość Ojczyzny nawiązując do świadectw z literatury i sztuki polskiej oraz do myśli chłopskiego trybuna - Wincentego Witosa.

Po Mszy św. Biskup dokonał poświęcenia sztandaru Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna, gdzie powstało ZChN oraz napis Deo et Poloniae (Bogu i Polsce). W trakcie homilii Biskup przypomniał, iż wpisanie w nazwę partii słowa "chrześcijańskie" bardzo zobowiązuje, trzeba bowiem wówczas działalność polityczną prowadzić według sumienia ukształtowanego po chrześcijańsku. Mówiąc o zbliżających się wyborach prezydenckich, przypomniał o obowiązku wzięcia w nich udziału, gdyż będzie to wyraz troski o ojczyznę.

Wyjątkowy charakter miała procesja z darami, w której rolnicy z różnych regionów diecezji przynosili do ołtarza owoce swej pracy: chleb, miód, kwiaty, kosze z warzywami i owocami. W wygłoszonym w imieniu chłopów przesłaniu Stanisław Sadowy - rolnik z Lubanic ( par. Drożków) zawierzył Matce Bożej z Rokitna życie i pracę polskich chłopów, prosząc Maryję o wstawiennictwo, "aby ich prawa były szanowane, a ich życie nie było zmęczone poczuciem krzywdy (...), aby rolnik w naszej ojczyźnie nie musiał żałować, że jest rolnikiem. Matko Polskiej ziemi - mówił przedstawiciel rolników - dopomóż nam nie zagubić w sercu powołania rolnika oraz polskiej i chrześcijańskiej tożsamości. Dopomóż innym zrozumieć, że powołanie rolnika to nasz honor i nasze zdanie.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele świata pracy otrzymali z rąk Biskupa przyniesione w procesji z darami bochenki chleba wypieczone z tegorocznych plonów. W imieniu świata za chleb podziękowała Wiesława Zegiel z Mirostowic. Mówiła do zebranych rolników: " Wiemy, jak trudne jest wasze powołanie, o którym C. K. Norwid pisał: ´Rolnik jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą zdrój świeżych myśli wydobywa z nieba´. (...). Wyrażamy wam za to ogromną wdzięczność i podziw, że potraficie tak Bogu dziękować i z wielką ufnością odczytywać Jego znaki. Bardzo sobie cenimy tę waszą mądrość i pragniemy wam służyć swoją pracą najlepiej jak umiemy, wspierać was swoją wiedzą i umiejętnościami. Dziękujemy wam, że kochacie tę ziemię. Być rolnikiem - to powód do dumy". Bochenek chleba Biskup przekazał także gospodarzowi regionu - wojewodzie lubuskiemu, Stanisławowi Iwanowi.

Przed Mszą św. pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez Lubuskie Katolickie Stowarzyszenie Uniwersytetów Ludowych z siedzibą w Żarach. Na zakończenie Drogi Krzyżowej ks. kan. Tadeusz Dobrucki, diecezjalny duszpasterz rolników, odpowiedzialny za przebieg całej uroczystości, dokonał poświęcenia krzyży przywiezionych przez delegacje poszczególnych dekanatów. Uroczystości uświetniły zespoły śpiewacze z Mirostowic Górnych, Mirostowic Dolnych oraz z Łaz, a także zespół trębaczy myśliwskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie