Reklama

Niedziela Lubelska

Boże Ciało z procesją i Koncertem Chwały

Katarzyna Artymiak

Chrystus nie zadowala się wielbicielami. Chce mieć naśladowców w trosce o człowieka. Bóg pragnie, abyśmy miłowali Go w człowieku. To On dziś jest spragniony, głodny, bezrobotny i chory – mówił w homilii z okazji Bożego Ciała abp Stanisław Budzik.

Metropolita lubelski przewodniczył Mszy św. sprawowanej na pl. Litewskim w Lublinie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W uroczystej procesji eucharystycznej, która wyruszyła z katedry, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, siostry zakonne, duchowieństwo, alumni seminarium duchownego i licznie przybyli mieszkańcy Lublina.

W wygłoszonej homilii metropolita lubelski nazwał Eucharystię „tajemnicą światła” rozpraszającego mroki ludzkich dróg. Tym światłem jest Chrystus, który stał się człowiekiem, aby zamieszkać pośród ludzi - i chlebem, umacniającym pielgrzymujących wędrowców. Zdaniem kaznodziei uroczystość Bożego Ciała jest wyrazem publicznej wdzięczności za dar Eucharystii i okazją do ukazania światu największego skarbu, jaki przechowuje Kościół. Jest ona również wezwaniem do oparcia swojego życia na fundamencie wiary. – Chcemy dom naszej wiary budować na skale, którą jest Chrystus. Nie chcemy konstruować gmachu naszego szczęścia na ulotnych piaskach złudnych obietnic. Nie zniechęcamy się widokiem domów, które runęły czy pragnień, które obumarły – mówił.

Ważnym przesłaniem, zawartym w dzisiejszej homilii biskupa lubelskiego było wołanie o dostrzeżenie potrzeb ludzi doświadczonych różnymi formami ubóstwa i pozbawionych pracy. – Ubieganie się o godną pracę jest swego rodzaju pragnieniem ofiarowania swojego życia. Odczuwamy potrzebę pracy, gdyż jest to szlachetny sposób na ofiarowanie innym swojego życia w sposób twórczy – stwierdził. To właśnie eucharystia, zdaniem metropolity, jest wielką szkołą komunii, pokoju ludzi działających na rzecz wspólnego dobra i pokoju.

Reklama

Arcybiskup Budzik zwrócił też uwagę na miejsce i rolę słowa Bożego w życiu wspólnoty Kościoła. Wskazał na nie, jako na pomoc w trudnych momentach życia czy konfliktów społecznych i rodzinnych. Mówił również o odpowiedzialności wierzących za świadectwo, jakie dają wobec innych. - Jeżeli wychodzisz z kościoła zły, przyczyniasz się do kryzysu wiary u innych. Stojący z dala od Kościoła, mający trudności w wierze, wahający się i poszukujący bardzo pilnie obserwują wierzących i ich życiowe postawy i wybory – tłumaczył.

Arcybiskup apelował do wiernych, by ci wsłuchując się w dzisiejszą Ewangelię naśladowali Chrystusa w jego trosce o innych. – Chrystus troszczy się nie tylko o sprawy duchowe, ale i te bytowe, społeczne – przypominał. – Nie wystarczy być z Jezusem i przyglądać się temu co czyni. On poszukuje ludzi, którzy będą żyć Jego słowami. Chce mieć naśladowców w trosce o człowieka. To On jest w tych, którzy są spragnieni, bezrobotni i głodni.

Uroczyste procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy przeszły dziś ulicami wszystkich miast i wiosek archidiecezji lubelskiej. W godzinach wieczornych w Lublinie, na Placu Litewskim rozpoczął się Koncert Chwały. To wydarzenie, które od dziesięciu lat towarzyszy obchodom Bożego Ciała w mieście. Tegoroczny, już XI, odbywa się pod hasłem “Z wiarą przez życie”. Głównym gościem koncertu była Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx. Muzyczny fundament koncertu stanowi od początku chór i zespół Gospel Rain. Nowością tegorocznego koncertu była modlitwa flagami oraz warsztaty przygotowujące do tej formy modlitwy, które odbyły się przed koncertem. Specyfikę koncertu tworzy energetyczna muzyka, łącząca w odważnych aranżacjach wpływy gospel, prasie&worship, hip-hopu czy brzmień gitarowych. Na scenie zaśpiewało równocześnie 150 chórzystów, w tym ponad stuosobowy, Chór dla Jezusa, stworzony specjalnie na tę okazję. Finał uwielbienia odbył się wokół Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Lubelski Koncert Chwały, którego idea organizacji sięga roku 2003, jest obecnie jedną z największych plenerowych imprez o charakterze ewangelizacyjnym, jakie się odbywają w Polsce. Wszystkie edycje koncertu odbyły się dzięki niespożytej energii lubelskiego duszpasterza ks. Mirosława Ładniaki, który był i jest inicjatorem i dyrektorem wszystkich koncertów. Więcej informacji www.koncertchwaly.lublin.pl. Transmisja on-line www.itvl.pl

2013-05-31 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jerycho w intencji młodych

(hb)

Więcej ...

Oświadczenie w sprawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Więcej ...

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32
Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Tomasz Szymkiewicz

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Tomasz Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...