Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielki Post 2020 w seminarium

kl. Adrian Gałuszka

Modlitwa, nauka i praca – a także wyzwanie szczególne: trzydniowy post o chlebie i wodzie w intencji przebłagania za grzechy nasze i całego świata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu rektor, ks. Kacper Radzki – po konsultacji z abp Józefem Kupnym – podjął stanowczą decyzję: wszyscy zostają, nikt nie opuszcza seminarium i nie wyjeżdża do domu. Od dnia, w którym zawiesiły działalność wyższe uczelnie klerycy i przełożeni nie opuścili murów seminarium.

Zobacz zdjęcia: Wytężona modlitwa za murami

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tego nikt się nie spodziewał – gdy rozpoczął się okres Wielkiego Postu w Kościele, robiliśmy postanowienia i podejmowaliśmy szlachetne wyrzeczenia, ale sytuacja epidemiczna, która postawiła na nogi cały niemal świat, szybko zweryfikowała nasze plany. #Zostańwdomu nabrało nowego znaczenia. A jak ten nakaz wpłynął na „duże domy”?

- Decyzja o pozostaniu w seminarium nie była łatwa, ale wpisała się w to, jak zaczęliśmy Wielki Post w seminarium. Przytoczyłem wtedy sentencję, że „porządek to miejsce dla każdej rzeczy i stawianie każdej rzeczy na swoim miejscu”. Miejsce kleryka jest w seminarium i dopóki nie wydarzy się nic, co nakaże mu to miejsce opuścić, to powinien tu być. Formacja trwa, wydarzenia nadzwyczajne są także elementem formacji. Jeśli możemy dostosować się do zaleceń, które wydają osoby kompetentne, a jednocześnie trwać w formacji, to naszym usilnym staraniem powinniśmy to zrobić – mówi rektor.

Reklama

- Korzenie formacyjne kleryka to modlitwa, praca i nauka - mimo nadzwyczajnej sytuacji nie są zagrożone, a więc formacja trwa. Dokładamy wszelkich starań, aby było to trwanie na dwóch skrzydłach: wiary i rozumu – dodaje.

Rytm seminaryjnego planu dnia uległ zmianie. Nie ma zajęć dydaktycznych, nie ma wyjść na zewnątrz, a w czasie tzw. wyjścia, gdy codziennie klerycy mogli pójść na spacer, albo załatwić bieżące sprawy w mieście, trwają na adoracji Najświętszego Sakramentu.

- Nie jesteśmy przyzwyczajeni do całkowitego zamknięcia, a teraz go doświadczamy – mówi kleryk Adrian Gałuszka. - Okres Wielkiego Postu powinien każdego, wierzącego człowieka trochę zaboleć. To nie jest tylko czas oderwania od lodówki, portfela, czy kosmetyczki – choć są to też wyrzeczenia bez wątpienia ważne. Najważniejsze jednak w Wielkim Poście jest skuteczne odwrócenie się od tego, co nas od Pana Boga oddala. Teraz przeżywamy okres kwarantanny – z konieczności i zdrowego rozsądku – ale ta decyzja przełożonych sprawia, że prawie 70 osób trwa razem na modlitwie – i to jest bardzo cenne. Modlimy się więcej i pracujemy więcej. To prawda, izolacja męczy, bo jesteśmy przecież przygotowywani do tego, aby za kilka lat wyjść do ludzi i umieć z nimi być, a teraz jesteśmy odcięci od świata, ale może to właśnie ból Wielkiego Postu? Daję z siebie nie to, co chcę, ale to, co jest potrzebne? – mówi kleryk.

Kleryk Jakub Wiechnik potwierdza, że kwarantanna w seminarium to modlitwa.

Reklama

- O godz. 15.00 w Godzinie Bożego Miłosierdzia rozpoczyna się modlitwa Koronką z rozważaniami przygotowanymi przez braci z poszczególnych roczników, a później każdy może adorować Jezusa do godz. 17.00. Seminarium zostało podzielone na cztery grupy, każda ma wyznaczony czas, w którym adoruje – aby Pan Jezus nie był u nas sam. O 21.00, w odpowiedzi na prośbę arcybiskupa, modlimy się Apelem Jasnogórskim i różańcem, śpiewamy Suplikacje, prosząc Boga Najwyższego o to, aby świat jak najszybciej wrócił do równowagi, a ludzie wyzdrowieli – opowiada.

Rektor dodaje, że w budynku seminarium zostały wdrożone zalecenia sanitarno-epidemiologiczne, ale to traktowane jest jako kwestia oczywista.

- Modlitwa, nauka i praca. Zdecydowanie więcej czasu zajmuje nam modlitwa, bo w tych punktach dnia, które do tej pory były przeznaczone na zadania poza seminarium, teraz trwamy na modlitwie – mówi.

Klerycy i ich przełożeni odjęli też zadanie szczególne, które w okresie panoszącej się epidemii koronawirusa ma wartość wyjątkową: modlitwa, post i jałmużna w intencji przebłagania za grzechy nasze i całego świata.

- Każdy z nas, domowników, aż do Środy w Wielkim Tygodniu, trzy dni będzie modlił się częścią Bolesną Różańca, Koronką do Bożego Miłosierdzia, odprawi Drogę Krzyżową i odmówi Litanię do św. Józefa. Złoży w tym dniu jałmużnę i będzie pościł o chlebie i wodzie w intencji przebłagania za grzechy nasze i całego świata, a także o oddalenie pandemii. Codziennie trzech z nas taką praktykę podejmuje – mówi ks. rektor.

Modlitwa trwa od 14 marca, dzień skupienia był wejściem w praktykę postu i wytężonej modlitwy. Wspólny czas, którym dysponują klerycy – poza zadaniami porządkowymi w seminarium, pisaniem prac magisterskich i codziennej nauce – zaplanowano na przygotowanie i przeniesienie zasobów biblioteki.

kl. Adrian Gałuszka


- Ten Wielki Post nas szczególnie boli, ale odkrywamy też wartość bycia razem, we wspólnocie, pośród moich braci. I to, że nasze modlitwa i post włączają się w prośbę całego Kościoła za świat – to podnosi na duchu w tym trudnym Wielkim Poście 2020 roku – mówi Adrian Gałuszka.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-20 13:03

Wybrane dla Ciebie

Dokument Końcowy Synodu: synodalność wspiera recepcję Soboru Watykańskiego II

2024-10-26 21:17
Watykan

Adobe Stock

Watykan

Dokument końcowy drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów opisuje doświadczenie „komunii, uczestnictwa i misji” Kościoła, przeżywanego podczas całego procesu synodalnego i przypomina, że synodalność, jest „drogą odnowy duchowej i reformy strukturalnej, aby uczynić Kościół bardziej zaangażowanym i misyjnym”. Zauważa też, że proces synodalny odnawia we współczesnym świecie „proroczą siłę” Soboru Watykańskiego II.

Więcej ...

Rozporządzenie w sprawie lekcji religii do Trybunału w Strasburgu

2024-10-26 17:50

Adobe Stock

Jeśli minister Barbara Nowacka myślała, że awanturą o nowy przedmiot z tzw. edukacji zdrowotnej przykryje spór o lekcje religii w szkołach, to była w błędzie. Na horyzoncie jawi się skarga katechetów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na rozporządzenie w sprawie ograniczenia zajęć religii w szkole.

Więcej ...

Pani Urszula o Adamie Bodnarze: wybaczyłam mu to

2024-10-27 15:47
Urszula Dubejko

Telewizja wPolsce24

Urszula Dubejko

Historia potraktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego oraz pani Urszuli i Karoliny, zatrzymanych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości wstrząsnęły opinią publiczną w Polsce. Pani Urszula na antenie Telewizji wPolsce24 mówiła m.in. o tym, czy wybaczyła Adamowi Bodnarowi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Obowiązkowy instruktaż zakładania prezerwatyw w...

Wiadomości

Obowiązkowy instruktaż zakładania prezerwatyw w...

Rozporządzenie w sprawie lekcji religii do Trybunału w...

Felietony

Rozporządzenie w sprawie lekcji religii do Trybunału w...

Co chcesz, abym ci uczynił?

Wiara

Co chcesz, abym ci uczynił?

Nie będzie zbiórki na kaucję dla ks. Olszewskiego i...

Wiadomości

Nie będzie zbiórki na kaucję dla ks. Olszewskiego i...

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

Wiadomości

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...

Kościół

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...

DZIEŃ NADZIEI. Sercanie wydają komunikat

DZIEŃ NADZIEI. Sercanie wydają komunikat

Ks. Olszewski i urzędniczki mogą wyjść na wolność za...

Wiadomości

Ks. Olszewski i urzędniczki mogą wyjść na wolność za...