W roku bieżącym biskupstwo Bamberg (Bawaria) w niezwykle uroczysty sposób świętuje 1000-lecie swego istnienia. Miasto założone przez Henryka II zorganizowało i przeprowadziło już do tej pory szereg imprez zarówno o zasięgu regionalnym, jak i międzynarodowym.
Jedną z ciekawszych imprez stanowi projekt artystyczny (zainicjowany i koordynowany przez Międzynarodowy Dom Artystów Villa Concordia) z udziałem 10 miast, które w swej historii były ściśle związane z ówczesną diecezją bamberską. Spoza granic Niemiec wybrano trzy lokalizacje: Chichester w Anglii, Villach w Austrii i - ku naszej radości również Szczecin - jako jedyne polskie miasto. Z historią Szczecina w nieodłączny sposób związane są dwie (zakończone sukcesem) misje chrystianizacyjne św. Ottona z Bambergu, które odbywał On w latach 1124-25 i 1128 na Pomorzu.
Rada artystyczna projektu wybrała 12 wysokiej klasy artystów, którym powierzono zadanie wykonania rzeźby lub kompozycji przestrzennej nawiązującej w swej symbolice do 1000-letniej historii biskupstwa. Dzieła te zostały lub zostaną przekazane w/w miastom jako dar archidiecezji bamberskiej. 18 maja br. w Bambergu odbyła się inauguracja projektu, w jej trakcie odsłonięto 3 pierwsze dzieła. W Szczecinie natomiast 23 czerwca o godz. 21 w kościele św. Jana Ewangelisty odbyła się uroczystość przekazania instalacji świetlnej „Świetlne skrzydła” (Lichtflügel) autorstwa berlińskiego artysty Jakoba Mattnera.
Autor Lichtflügel urodził się w 1946 r. w Berlinie i sam wybrał Szczecin, jako miejsce docelowe dla swego dzieła.
Dziedzictwo UNESCO
Tysiąc lat sztuki budowlanej pozostawiło we frankońskim mieście cesarzy i biskupów niepowtarzalną zabytkową scenerię. Miasto zbudowano na siedmiu wzgórzach i często porównywano je z Rzymem. Największy w Europie i zachowany w nienaruszonym stanie zespół staromiejski zadecydował o tym, iż miasto włączone zostało w poczet światowego dziedzictwa kultury. Pomiędzy średniowieczne kościoły wkomponowane są tutaj barokowe kamieniczki i monumentalne budowle, a miejsca te spowija tajemniczy zapach wszechobecnej historii.
Sercem miasta, a zarazem najważniejszym dziełem architektonicznym całego regionu jest czterowieżowa katedra cesarska (Kaiserdom), usytuowana na jednym ze wzgórz. Do atrakcji turystycznych należy zapewne również stary Ratusz (Altes Rathaus) z XIV wieku, usytuowany w nurcie rzeki Regnitz. Zewnętrzną jego część zdobią malowidła z okresu baroku, natomiast wewnątrz zachował się gotycki gmach z 1463 r. Swego czasu rzeka stanowiła granicę między biskupią a świecką częścią tego miasta. Sporą atrakcją jest także Mała Wenecja (Klein Venedig), którą tworzą zabytkowe kamieniczki nad rzeką Regnitz z okresu średniowiecza. Co roku w sierpniu odbywa się tutaj festyn „Sandkerwa” z „włoską nocą” i zawodami rybaków.
Kultura i sztuka to bardzo ważne elementy życia w mieście św. Ottona. Słynne centrum artystyczne Künstlerhaus Villa Concordia zostało powołane w celu propagowania sztuk pięknych, Villa Dessauer - Galeria Miejska Sztuki Nowoczesnej (Stadtgalerie für Moderne Kunst) służy jako forum, na którym prezentowana jest sztuka XX wieku, a w barokowym ratuszu (Brückenrathaus) prezentowana jest m.in. największa kolekcja miśnieńskiej porcelany i największy prywatny zbiór strasburskich fajansów w Europie.
Pośród licznych muzeów tego miasta do najważniejszych zaliczyć należy: Nową Rezydencję (Neue Residenz), której budowę rozpoczął bp von Gebsattel, a kontynuował ją bp Lothar von Schönborn. Wewnątrz znajduje się m.in. cenna galeria malarstwa, a także biblioteka, w której przechowuje się zarówno manuskrypty, jak i druki pochodzące z dawnych klasztorów i starego uniwersytetu. Najstarsze pochodzą jeszcze z czasów Henryka II - założyciela biskupstwa bamberskiego. W słynnym Muzeum Diecezjalnym (Diözesanmuseum) przechowuje się Skarb Katedralny a Frankońskie Muzeum Piwowarstwa (Fränkisches Brauereimuseum), mieszczące się w piwnicach dawnego browaru benedyktynów, w niezwykle interesujący sposób opowiada o tradycjach browarnictwa we Frankonii.
Długo można opisywać i zachwycać się urokami tego miasta, zwanego żartobliwie Frankońskim Rzymem... A może po prostu korzystając z wakacji wybrać się w podróż śladami św. Ottona - patrona Pomorza, by bliżej poznać atmosferę, w której pełnił swój urząd i wzrastał ku świętości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu