Reklama

Znajdując łaskę w chorobie i w zdrowiu

Niedziela w Chicago 29/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czasami to, co samo w sobie jest złe, jak na przykład choroba, może być dla Boga okazją do takiego działania w naszym życiu, aby z tego zła wyciągnąć dobro. Doznałem osobiście tego doświadczenia podczas mojej choroby w ubiegłym roku. Moja choroba była okazją dla wielu, by powrócić do Boga w modlitwie. Było to doświadczenie, przez które związaliśmy się na nowo z Bogiem, dzięki łączności nas wszystkich w modlitwie. Modlitwa potrafi zwrócić nasze życie w kierunku Boga, który dzięki temu może nasz leczyć duchowo i fizycznie. (…) Dbanie o zdrowie fizyczne, to sprawa społeczna i także polityczna; to również duchowa konieczność. Niestety, wielu ludzi w stanie Illinois nie ma dostępu do zwykłych środków ochrony zdrowia i leczenia chorób, dlatego w ostatnich latach przedstawiono projekt, który proponuje system odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak wielkie jest to wyzwanie? W 2005 r. 44.8 milionów ludzi w USA nie miało ubezpieczenia zdrowotnego. W całym kraju prawie 18 tys. wypadków śmierci rocznie spowodowane było tym, że ludzie nie szukali opieki lekarskiej, gdyż nie posiadali ubezpieczenia medycznego. W naszym stanie Illinois sytuacja jest nieco lepsza w porównaniu z innymi stanami. Około 24.7% dzieci w Illinois nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. W skali krajowej stanowi to 25.6%. W Stanie Illinois 24.1% dzieci nie ma lekarzy, co w skali krajowej wynosi 35% wszystkich dzieci w USA. Wprowadzony w ostatnich latach efektywny program opieki zdrowotnej dla dzieci, zwany Kid’s Care, polepszył nieco tę sytuację. Pozostał jednak główny problem udostępnienia ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich pozostałych.
Kościół traktuje tę sytuację jako problem moralny. Dostęp do podstawowej opieki medycznej jest prawem, które wypływa z przyrodzonej każdej osoby ludzkiej godności. Prawa zakładają obowiązki. Czyim obowiązkiem jest udostępnienie opieki medycznej? Katolicka Nauka Społeczna naucza, że wspólnie musimy zadbać o to, by podstawowa opieka zdrowotna była ogólnie dostępna. W Stanach Zjednoczonych wielu pracodawców oferuje ubezpieczenie zdrowotne, pracownikom odciąga się składkę z wypłaty, a resztę pokrywają sami. Z powodu zwiększających się kosztów wkład pracodawców zmniejszył się na ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników, natomiast wkład pracownika do planu zdrowotnego sponsorowanego przez pracodawcę, zwiększył się. Rząd również udostępnia opiekę medyczną przez społeczne programy takie, jak: Medicare, Medicaid, SCHIO i subwencje dla weteranów. Te programy jednak nie załatwiają wszystkich spraw ze względu na wzrastającą liczbę ludzi, którzy nie mają subwencji. W społeczeństwie, w którym są widoczne wyraźne podziały między bogatymi a biednymi nasza wiara, w tej sytuacji zwraca uwagę na historię sądu ostatecznego opisaną w Piśmie Świętym (Mt. 25, 31-46) i naucza nas, że potrzeby biednych i bezbronnych należy umieszczać na pierwszym miejscu.
Każdy program, który zamierza pokrywać koszty leczenia nieubezpieczonych, albo pomagać nisko ubezpieczonym posiada pewne obciążenia. Na jakiej zasadzie będzie to realizowane? Kościół nie może i nie powinien oferować technicznych rozwiązań tego problemu, chociaż spotykamy się z tym problemem codziennie na pogotowiach ratunkowych oraz w szpitalach, również katolickich. Szpitale te wypełnione są po brzegi tymi, który nie mają żadnego innego miejsca, by otrzymać podstawową opiekę medyczną. Pacjenci nie są odrzucani, choć izby przyjęć, które zajmują się z reguły przypadkami nagłymi, nie są miejscem, by rozwiązywać problemy opieki medycznej. Katolickie instytucje są największymi, niekomercyjnymi prywatnymi dostawcami opieki medycznej w stanie Illinois i w całych Stanach Zjednoczonych. Dlatego Kościół śledzi uważnie całą debatę poświęconą ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ interesuje się chorymi i biednymi, dbając również o zdrowie swoich własnych instytucji.
Kwestia dostarczenia opieki medycznej dla wszystkich w stanie Illinois była i nadal będzie dyskutowana w Zgromadzeniu Ogólnym. Zasada jest jasna, cel jest chwalebny, ale znalezienie środków do jej realizacji to wielki problem polityczny i budżetowy. Gubernator Blagojevich i nasi reprezentanci mają wiele jeszcze szczegółów do rozwiązania, ale należy im się pochwała za ich chęć zajęcia się tym problemem, z którym borykamy się już od dłuższego czasu.
Ostatnie sprawozdanie UNICEF-u ulokowało Stany Zjednoczone na 20. pozycji w świecie, jeśli chodzi o jakość zdrowia dzieci, sytuując je pod tym względem niemal po wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. (…) Sposób, w jaki żyjemy wpływa na nasze zdrowie, zarówno duchowe jak i fizyczne. Statystyki medyczne nie tylko mówią nam, ilu jest chorych wśród nas, ale również wskazują na rodzaj życia, jaki prowadzimy jako ludzie i jako społeczeństwo.
Pragnę, by łaska Boża utrzymywała nas w zdrowym ciele i duchu. Modlę się również, by Duch Święty mógł kierować naszymi reprezentantami w toczącej się debacie nad udostępnieniem podstawowej opieki medycznej dla wszystkich.

Źródło: www.archchicago.org/polish_website/refleksje_cardinala/refleksje_pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj