Reklama

Niedziela Małopolska

Nie żyjmy w ciemności! Liturgia stacyjna w bazylice św. Franciszka z Asyżu

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Nauczyć się widzieć, to znaczy spojrzeć na swoje życie i otaczający nas świat w świetle nauki Jezusa – mówił o. Piotr Bielenin OFMConv, gwardian klasztoru i rektor bazyliki św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, podczas Mszy św. w kościele stacyjnym w sobotę wieczorem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii o. Bielenin odniósł się do Ewangelii i do postaci niewidomego od urodzenia mężczyzny, któremu Chrystus przywrócił wzrok. – Człowiek ten przejrzał i otrzymał nowe życie, rodząc się na nowo – zaznaczył. – On widzi więcej niż faryzeusze, kapłani i uczeni w Piśmie. Widzi to, co dostrzega się nie tylko oczami, ale sercem (…). Uzdrowienie dotyczyło nie tylko wzroku, ale również sfery duchowej – kontynuował zakonnik i tłumaczył, że wielu ludzi dotyka duchowa ślepota, która sprawia, że człowiek błądzi w ciemnościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nauczyć się widzieć, to znaczy spojrzeć na swoje życie i otaczający nas świat w świetle nauki Jezusa. Nie żyjmy w ciemności (…). Trzeba nie tylko widzieć, ale również bronić swojego widzenia – podkreślił i dodał, że chrześcijan powinien być lampą, która pomaga innym dostrzec miłość Boga. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że ważnym przesłaniem płynącym z Ewangelii jest wyznanie wiary. – „Czy wierzysz w Syna Człowieczego?”. To ewangeliczne pytanie postawione jest dziś każdemu z nas. Jeśli odpowiemy „tak”, to musimy zrobić to nie tylko ustami, ale również sercem i działaniem – zakończył.

Reklama

Kościołem stacyjnym w sobotę III tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika św. Zuzanny. Świątynię wzniesiono u podnóża Kwirynału w 800 r. W XV wieku została przebudowana, a w 1603 r. Carlo Maderno wzbogacił ją o monumentalną fasadę, będącą prototypem fasady Bazyliki św. Piotra. Święta Zuzanna urodziła się w rodzinie należącej do najwyższych kręgów rzymskiej arystokracji. Złożyła ślub dziewictwa i sprzeciwiła się rozkazowi cesarza Dioklecjana, który chciał, aby została żoną Maksymina. Z rozkazu Dioklecjana została ścięta we własnym domu.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu z soboty III tygodnia Wielkiego Postu w Krakowie odpowiada bazylika św. Franciszka. Franciszkanie przybyli do Krakowa w 1237 r. Do budowy świątyni przystąpiono zaraz po najeździe tatarskim, czyli po 1241 roku. Ozdobą kościoła jest jego niezwykła polichromia wykonana przez Stanisława Wyspiańskiego i podkreślająca gotycką architekturę budowli, a także wspaniałe witraże. Wśród nich, nad chórem muzycznym, widnieje ekspresjonistyczne i monumentalne dzieło „Bóg Ojciec wydobywający świat z chaosu”.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-22 11:01

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...