W sali Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II 25 czerwca miała miejsce publiczna obrona pracy doktorskiej ks. mgr. lic. Zdzisława Jancewicza pt. „Instytucja unieważnienia małżeństwa w prawie polskim”. Promotorem rozprawy jest. ordynariusz sandomierski prof. dr hab. Andrzej Dzięga, zaś recenzentami - prof. dr hab. Tadeusz Smyczyński z Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor tytularny w Instytucie Nauk Prawnych PAN, kierownik Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka, ekspert Sejmu i Senatu RP, członek Zespołu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, oraz prof. dr hab. Henryk Cioch, kierownik pierwszej Katedry Prawa Cywilnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Ks. Zdzisław Jancewicz, syn Marii i Władysława, urodził się 2 stycznia 1969 r. w Bielsku Podlaskim jako najstarszy z czworga rodzeństwa. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej, a następnie Liceum Mechanicznego w Bielsku Podlaskim w 1988 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W 1994 r. po pomyślnym złożeniu egzaminu uzyskał tytuł magistra teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na podstawie pracy „Zwyczaje, obrzędy i wierzenia okresu Adwentu i Bożego Narodzenia w Bielsku Podlaskim i jego okolicach”. W tym też roku, po otrzymaniu 11 czerwca z rąk nieżyjącego już dziś bp. Jana Chrapka w Korytnicy Węgrowskiej święceń kapłańskich, został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim, gdzie pracował przez 5 kolejnych lat. W 1999 r. bp Antoni Dydycz skierował go na studia stacjonarne na Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji w zakresie prawa kanonicznego. Rok później Ksiądz Zdzisław rozpoczął studia z zakresu prawa. Studia kanoniczne zostały uwieńczone zdobyciem tytułu magistra oraz licencjata w 2002 r. na podstawie pracy: „Przymiot nierozerwalności małżeństwa w prawie Kościoła katolickiego”. W tym też roku ks. Jancewicz został mianowany wykładowcą prawa wyznaniowego w Wyższym Seminarium Duchownym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie, a także zaczął pełnić urząd obrońcy węzła i został rzecznikiem sprawiedliwości przy Sądzie Biskupim w Drohiczynie, które to funkcje pełni do dnia dzisiejszego. 2 lata później, w 2004 r., otrzymał tytuł magistra prawa na podstawie pracy „Oświadczenia osób jako konstytutywny element zawarcia małżeństwa”.
Na publiczną obronę rozprawy doktorskiej obok profesorów WPPKiA KUL oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie przybyli kapłani i goście z naszej diecezji oraz przyjaciele i znajomi z okresu studiów na KUL-u. W tak doniosłym momencie nie mogło oczywiście zabraknąć najbliższej rodziny doktoranta. Praca Księdza Zdzisława, jak można było usłyszeć w czasie obrony, zasługuje na najwyższe uznanie, ponieważ po 1957 r. nikt nie podjął się tak kompleksowego opracowania zagadnienia instytucji unieważnienia małżeństwa na gruncie prawa polskiego. Ponadto, pomimo tak sformułowanego zagadnienia w tytule rozprawy, w czasie obrony dowiedziono, iż w gruncie rzeczy instytucja unieważnienia małżeństwa stoi na straży ważności i trwałości związku małżeńskiego.
Nowemu doktorowi prezbiterium drohiczyńskiego Księdzu Zdzisławowi życzymy błogosławieństwa Bożego na drodze dalszej działalności naukowej. Niech Maryja Matka Kościoła wyprasza potrzebne łaski w podjętej posłudze Kościołowi powszechnemu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu