Reklama

Z wizytą w Niemirowie

Podlasie to jeden z najładniejszych regionów naszego kraju, gdzie rozsianych jest wiele małych miasteczek i wiosek, jeszcze bardziej urokliwych teraz, gdy wszystko wokół skąpane jest w zieleni, a przed wieloma drewnianymi domkami kwitną różnokolorowe kwiaty. Krajobraz ten kojarzy mi się nieodparcie z klimatem powieści Elizy Orzeszkowej, bowiem połyskujące w słońcu fale Bugu tak bardzo przypominają Niemen. Tu nie odczuwa się tak powszechnego w świecie współczesnym szalonego pędu za pieniędzmi i byciem na fali (przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka), czas jakby się zatrzymał na chwilę - oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu… A ludzie dzięki temu są spokojniejsi, bardzo otwarci, życzliwi, serdeczni i gościnni. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć naszym Czytelnikom o jednej z takich wiosek, leżącej tuż przy granicy z Białorusią, a mianowicie o Niemirowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego właśnie Niemirów? - zapyta zapewne wielu. Już odpowiadam: - Ponieważ jest to wioska wyjątkowa na mapie diecezji drohiczyńskiej.

Na końcu świata

Po pierwsze - znajduje się na przysłowiowym końcu świata - to ostatnia wieś na prawym brzegu Bugu, tuż przy granicy z Białorusią, leży w pobliżu pozostałości po dawnej Puszczy Mielnickiej. Po drugie - na tle innych, przez które dane mi było przejeżdżać, wyróżnia się bardzo zadbanym otoczeniem (co w naszym kraju staje się już powoli normą). Na każdym podwórku widać ład i porządek, za którymi kryje się trud gospodarzy, co niewątpliwie jest trudne przy pracy na roli, a zapewne większość mieszkańców z niej właśnie się utrzymuje (przynajmniej tak sądzę). W ogóle cała miejscowość jest bardzo zadbana, uwagę przybysza zwracają choćby chodniki z kostki brukowej. W scenerii lata Niemirów wygląda po trosze bajkowo. Po trzecie - wyjątkowa jest tamtejsza parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika - jedna z najmniejszych na terenie diecezji drohiczyńskiej. Liczy zaledwie 370 osób, w tym na sposób stały uczęszcza do kościoła 250 wiernych (według szacunków proboszcza ks. Zbigniewa Domirskiego). Po czwarte - nigdzie poza plebanią niemirowską tak bardzo nie smakowały mi naleśniki z truskawkami (ukłony należą się mamie Księdza Proboszcza - pani Mirosławie).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z dziejów Niemirowa

Niemirów to dawne miasto. O jego miejskiej przeszłości świadczy zachowany układ urbanistyczny z rynkiem - zamienionym w park - i wychodzącymi z niego uliczkami, przy których wprawne oko gdzieniegdzie dostrzeże starą, drewnianą zabudowę. W pobliskiej Wólce odkryto cmentarzysko z grobami w obstawie kamiennej (w typie mazowieckim) i kurhany (w typie ruskim), co świadczy o istnieniu w tym rejonie w XIII wieku równoległego osadnictwa z zachodu i wschodu. Pierwszy gród powstał tu jednak wcześniej, bo już w XI-XII wieku, co potwierdzają ruiny wczesnośredniowiecznego grodziska, zwanego Górą Zamkową.
Pierwsza wzmianka pisana o Niemirowie pochodzi jednak dopiero z 1495 r. (wówczas miejscowość ta nosiła nazwę Niwice) i dotyczyła zamiany wsi między ówczesnymi możnowładcami. W 1548 r. król Zygmunt August podarował ją Stanisławowi Niemirze herbu Gozdawa z Ostromęczyna. Dzięki staraniom jego wnuka, kasztelana podlaskiego Stanisława Niemira, miejscowość ta w 1616 r. uzyskała prawa miejskie i otrzymała dzisiejszą nazwę. Jej rozwojowi sprzyjało dogodne położenie - przy drodze handlowej i przeprawie przez Bug. W 1620 r. ówcześni właściciele wytyczyli tu duży rynek i ufundowali kościół parafialny, niestety zniszczony przez Szwedów. Od 1631 r. Niemirów występował już w dokumentach jako miasto, ale w 1662 r., po potopie szwedzkim i najazdach Rakoczego, ocalało tu zaledwie 88 mieszkańców. W 1709 r. właścicielem miasteczka był chorąży mielnicki Antoni Niemira. Odbudowa miasta nastąpiła po 1738 r., w czasie, kiedy stanowiło ono własność rodu Czartoryskich. W 1775 r. od ówczesnego króla Stanisława Augusta kanclerz litewski Michał Czartoryski uzyskał zgodę na dwa targi w tygodniu i taką samą liczbę jarmarków w roku. Wskutek nabytego przywileju nastąpił dalszy rozwój handlu, a do Niemirowa napłynęła ludność pochodzenia żydowskiego.
W czasie rozbiorów miejscowość znalazła się w zaborze rosyjskim. W XIX wieku miasto najpierw stało się własnością rodziny Niemojewskich i Szaniawskich, a od 1851 r. - własnością rządową. Na początku XX wieku nadal dużą część mieszkańców stanowili Żydzi (w 1921 r. mieszkało tu 777 osób). Niestety, podczas II wojny światowej Niemirów został bardzo zniszczony, w efekcie czego w 1944 r. utracił prawa miejskie.

Reklama

Niemirowska gościnność

W Niemirowie powitał mnie gospodarz parafii ks. Zbigniew Domirski, a moje przybycie obwieścił Pirat - księżowski pies, stróż tego miejsca. Po pysznym śniadaniu ruszyliśmy na ogląd miejscowości. Odwiedziliśmy miejscowy cmentarz, gdzie znajduje się płaskorzeźba Ksawerego Dunikowskiego przedstawiająca Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie. Następnie lasem podążyliśmy do granicy z Białorusią, gdzie podziwialiśmy połyskujące w słońcu fale Bugu. W takich miejscach chyba najlepiej uzmysławiamy sobie potęgę i majestat Boga. Jako że pańskie oko konia tuczy, wybraliśmy się jeszcze na objazd proboszczowskich pól, zatrzymaliśmy się także przy jednej z ostatnich na Bugu przepraw promem, czynnej latem (najbliższy most znajduje się w odległych o 25 km Siemiatyczach). Odwiedziliśmy również kaplice znajdujące się na terenie parafii: Najświętszego Serca Jezusowego w Adamowie i Matki Bożej Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia w Sutnie. Niejako na deser zostawiliśmy sobie barokowo-klasycystyczny kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Pod patronatem Świętego

Dzieje parafialnej świątyni, podobnie jak i całej miejscowości, są dość burzliwe. Pierwotny drewniany kościół z 1620 r., fundacji Stanisława Niemiry, kasztelana podlaskiego, spłonął w 1775 r. Obecną, murowaną świątynię mieszkańcy zawdzięczają fundacji kanclerza Michała Fryderyka Czartoryskiego. W 1780 r. budowę świątyni, prawdopodobnie według projektu architekta Jana Samuela Beckera, rozpoczęła żona kanclerza Eleonora. Ostatecznie ukończono ją w 1791 r. z fundacji Adama Kazimierza Czartoryskiego, generała ziem podolskich. Po powstaniu styczniowym - w 1866 r. niemirowską świątynię zamknięto. W ramach represji próbowano zamienić ją w cerkiew prawosławną, próba ta jednak się nie powiodła i w 1905 r. zwrócono ją parafianom, którzy - jak podkreśla Ksiądz Proboszcz - zarówno wówczas, jak i dziś nie szczędzą sił i środków, by przywrócić jej dawne piękno. Ostatnie remonty, rozpoczęte w 1965 r., były możliwe dzięki ogromnej ofiarności parafian, wielu gości oraz współpracy wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kościół w Niemirowie jest zresztą laureatem w konkursie generalnego konserwatora zabytków na zadbany zabytek w 2004 r. Uwagę zwiedzającego zwracają stiukowe dekoracje zdobiące wnętrze i fronton kościoła. Wprawne oko dostrzeże na pięknych rzeźbionych sztukateriach czterech Ewangelistów oraz scenę chrztu Jezusa w Jordanie. Świątynia otoczona jest murowaną barokowo-klasycystyczną bramą-dzwonnicą z 1823 r., zbudowaną staraniem ówczesnego proboszcza ks. Marcina Niemyskiego. Ale przede wszystkim widać tutaj dbałość o każdy szczegół, ład i porządek, co zapewne jest zasługą gospodarza parafii - ks. Domirskiego, a także powierzonych mu w opiekę duszpasterską ludzi. Spostrzeżenia te potwierdza młody chłopak, który podczas mojego krótkiego pobytu na plebanii zaoferował swą pomoc w skoszeniu trawy.
I tylko chciałoby się, by takich miejsc na kościelnej mapie naszego kraju było więcej. A ja mam nadzieję, że jeszcze wrócę do Niemirowa i zobaczę jego iście sielankowo-bajkowe otoczenie…

Msze św. w parafii w niedziele i święta:
Niemirów - godz. 12
Adamowo - godz. 10.15
Sutno - godz. 8.45
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Niemirowie
tel. (0-85) 657-73-74, www.niemirow.sacro.pl

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj