Reklama

Pieszo na Jasną Górę

Na początku sierpnia jak zwykle wyruszą z Warszawy piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Jaką trasą pójdą? Jaki będzie ich program? Gdzie i kiedy można się na nie zapisać? O tym w naszym raporcie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Studenci

Już po raz 27. wyruszy Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Pielgrzymi od 5 do 14 sierpnia będą na szlaku pod hasłem „Pójdź za Mną”. Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga każdego dnia przejścia ok. 35 km w 5-6 etapach, różnymi drogami, bez względu na warunki atmosferyczne.
W tegoroczne hasło i program pielgrzymki wpisana jest koncepcja rozważania różnych powołań. Na trasie świadectwa o swoim powołaniu będą składać dr Jacek Pulikowski czy bp Edward Dajczak. Na pewno naszym zadaniem jest prosić, by pielgrzymi ofiarowali swoją modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. W ubiegłym roku w naszej grupie wzięło udział ok. 5100 pątników, w tym roku przewidujemy również udział ok. 5 tys. pielgrzymów - mówi „Niedzieli w Warszawie” ks. Bogdan Bartołd, rektor akademickiego kościoła św. Anny.
Warszawską Pielgrzymkę Akademicką tworzy 18 grup. Jak co roku nie zabraknie w niej pielgrzymów w wojskowych mundurach. Będą żołnierze m.in. z Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec.

Niepełnosprawni

Reklama

Po raz 16. na pątniczym szlaku w dniach 5-15 sierpnia wędrować będzie Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. W tym roku wyruszy ona pod wymownym zawołaniem „Jesteśmy”. - Poruszać się będziemy, co bardzo dla nas ważne, po drogach asfaltowych. W ubiegłym roku w naszej pielgrzymce brało udział do 1000 osób. W grupie tej od 150 do 250 osób stanowili pielgrzymi niepełnosprawni - informuje Izabela Kędzierska, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych. Ideałem jest, gdy podczas pielgrzymki na jedną osobę niepełnosprawną przypada od 3 do 5 zdrowych uczestników pielgrzymki. Są oni niezbędni do opieki, tak by wszystko na trasie odbywało się bez zakłóceń.
Zapraszamy wszystkich, jednak zależy nam, by pieczę nad naszymi podopiecznymi sprawowały osoby, które już mają za sobą kontakt z niepełnosprawnymi - wyjaśnia pani Izabela, która sama jest mamą osoby niepełnosprawnej i pójdzie w pielgrzymce już po raz 16.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„17”

296. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17”, w tym roku od 6-14 sierpnia pielgrzymuje pod hasłem „Dokąd idziesz?”. Jej organizator - Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego - informuje, że w pielgrzymce pójdzie około szesnastu grup (dane zmieniają się co roku). Grupy te stworzą cztery legiony określone różnymi kolorami. Każdy legion może iść inną trasą do następnego, wspólnego postoju. Dzięki temu grupy co roku idą nieco inną trasą. Pielgrzymka posiada własną kuchnię i różne udogodnienia sanitarne, przydatne pielgrzymom. Trasa prowadzi przez lasy i drogi polne. Grupy liczą maksymalnie 250 osób, co ułatwia rozplanowanie noclegów na polach namiotowych i pozwala uniknąć anonimowości. „17” posiada własną kuchnię, w której zawsze można bezpłatnie otrzymać ciepły posiłek, herbatę czy kawę.

Paulińska

Reklama

296. Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „paulińska” trwać będzie od 6 do 15 sierpnia. W ubiegłym roku z paulinami wędrowało ok. 8500 osób. W tym roku pielgrzymi wyruszą pod hasłem „Szukajcie najpierw Królestwa Bożego” (Mt 6, 33). Paulini tych, którzy z różnych racji nie mogą wyruszyć na trasę, zachęcają do pielgrzymowania duchowego. Polega ono na duchowej łączności z pielgrzymami w ich drodze i wypełnianiu części praktyk religijnych, realizowanych przez pieszych pątników. Pielgrzymowanie duchowe odbywa się w domu i w kościele.
W kościele paulinów na Długiej od 6 do 14 sierpnia każdego roku z myślą o pielgrzymach duchowych w czasie Mszy św. o godz. 17 przybliżane są treści konferencji realizowanych przez pielgrzymów pieszych w dniu bieżącym.
Pielgrzym duchowy winien zadeklarować swój udział, zapisując się do grupy pielgrzymów duchowych. Otrzymuje on wtedy m.in. kartę pielgrzyma z trasą pielgrzymki. Zapisy prowadzone są w punkcie informacyjnym przy kościele Świętego Ducha, ul. Długa, róg ul. Freta.

Rodziny

Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus” odbędzie się w dniach 5-14 sierpnia. Ta grupa pielgrzymkowa została utworzona przez członków Kościelnej Służby Porządkowej. Tegoroczni pątnicy modlić się będą pod zawołaniem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”. Pielgrzymka dzieli się na siedem grup, które mają charakter rodzinny. Sprzyja to nawiązywaniu kontaktów i pogodnej atmosferze. Pielgrzymka posiada oddzielną grupę dla dzieci. Oprócz osób świeckich biorą w niej także udział młodzi kapłani i klerycy z seminarium diecezjalnego na Tarchominie. Tegoroczna trasa liczy 315 km.
W ubiegłym roku w pielgrzymce uczestniczyło ok. 650 osób. Obecnie nastały takie czasy, że wakacje stają się dla wielu okresem bardzo pracowitym. Młodzi ludzie bardzo często w wakacje podejmują pracę i przez to mają pewne trudności z dostosowaniem się do ram czasowych pielgrzymki - mówi ks. prał. Zenon Majcher, proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego przy ul. Ostrobramskiej, skąd wyruszy pielgrzymka.

Praska

Reklama

Praska Pielgrzymka Piesza trwa od 16 do 26 sierpnia. Po raz pierwszy wyruszyła rok po Ślubach Jasnogórskich Jana Kazimierza. W kolejnych latach pielgrzymi wychodzili z różnych miejsc i o różnych porach roku. Ostatnia pielgrzymka na Jasną Górę wyszła w 1917 r., lecz nie została zakończona z powodu działań wojennych. Po latach, w 1983 r. została wznowiona przez Pomocników Maryi Matki Kościoła jako Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę z Warszawy-Pragi. Do Częstochowy pątnicy docierają na święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymka duchowa wspierająca pielgrzymów

Ci, którzy nie będą mogli pielgrzymować, mogą wybrać duchową formę obecności na szlaku. Zapisy duchowych pątników do 1 sierpnia przyjmuje grupa „Ósemka” Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki. Zgłoszenia można kierować pisemnie po adresem mailowy www.osemka.waw.pl. Można podawać też własne intencje modlitewne, które pielgrzymi zaniosą przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

XXVII Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (5-14 sierpnia). Pielgrzymi rozpoczynają drogę uczestnictwem we Mszy św. 5 sierpnia o godz. 5.30 w kościele św. Anny, wymarsz o godz. 7 z pl. Zamkowego. Zapisy trwają od 31 lipca do 4 sierpnia w godz. 9.00-19.30, w krużgankach rektoratu kościoła św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68, tel. (0-22) 826-89-91, www.wapm.waw.pl.

XVI Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych (5-15 sierpnia). Zapisy: Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, od 1 do 5 sierpnia, ul. Deotymy 41, tel./fax (0-22) 837-42-61, ksnaw@ksnaw.pl, www.ksnaw.pl. Pielgrzymi spotykają się 5 sierpnia, o godz. 6 podczas Mszy św. w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41. Wymarsz pielgrzymki o godz. 7.30 sprzed kościoła św. Józefa.

Reklama

296. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17” (6-14 sierpnia). Pielgrzymkę rozpoczyna Msza św. o godz. 5.30 w kościele św. Anny, zaś wymarsz o godz. 7 z pl. Zamkowego. Zapisy odbywają się w kościele św. Anny w Sali A, ul. Krakowskie Przedmieście od 1 do 5 sierpnia w godz. 10-19.; adres internetowy: www.17-ka.org.pl.

296. Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „paulińska”(6-15 sierpnia); rozpoczyna się 6 sierpnia o godz. 6 Mszą św. przed kościołem Ojców Paulinów; wymarsz o godz. 7.30. Zgłoszenia i bliższe informacje: do 5 sierpnia, kościół i klasztor Ojców Paulinów, ul. Długa 3, tel. (0-22) 635-62-52, 831-45-75; adres internetowy: www.wpp.paulini.pl oraz strona jednej z grup pielgrzymkowych www.osemka.waw.pl.

Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus” (5-14 sierpnia). Trasę w sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej 5 sierpnia o godz. 7 rozpoczyna Msza św., wymarsz o godz. 8.30. 14 sierpnia ok. godz. 13 pielgrzymi docierają na Jasną Górę. Zapisy trwają od 31 czerwca do 4 sierpnia w godz. 17-20 (pon.-sob.) i w godz. 10-13 (niedz.) w sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, w parafii Narodzenia Pańskiego, ul. Ostrobramska 72, tel. (0-22) 613-83-75, www.praska.prv.pl.

Praska Pielgrzymka Piesza (16-26 sierpnia), rozpoczyna się 16 sierpnia Mszą św. o godz. 6, wymarsz o godz. 7.30. Zapisy: sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365, tel. (0-22) 619-38-24, w dniach 13-15 sierpnia, w godz. 12-18.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sztangista Grzegorz Kleszcz: Jan Paweł II przyniósł mi uwolnienie

2025-04-30 08:12
Sztangista Grzegorz Kleszcz

"Któż jak Bóg" YT

Sztangista Grzegorz Kleszcz

Fanom sportu Grzegorz Kleszcz kojarzy się przede wszystkim jako wybitny sztangista, mistrz Polski, brązowy medalista Mistrzostw Europy (2001), trzykrotny olimpijczyk (2000, 2004, 2008). Ale jego życie to również historia wielu zranień z dzieciństwa, afery dopingowej i licznych kontuzji, a wreszcie depresji, zniewoleń i uzależnień, które przyszły po zakończeniu kariery sportowej.

Więcej ...

O. Tomasz Maniura OMI zakończy posługę w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA

2025-04-30 15:28
O. Tomasz Maniura opowiadał o festiwalu Życia

Magdalena Lewandowska/Niedziela

O. Tomasz Maniura opowiadał o festiwalu Życia

„Wszystko ma swój czas” - napisał o. Tomasz Maniura OMI, ogłaszając zakończenie swojej siedemnastoletniej posługi w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku oraz Duszpasterza Młodzieży Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. O swojej decyzji zakonnik poinformował dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Więcej ...

Watykan: kardynałowie apelują o modlitwę w intencji konklawe

2025-04-30 14:02

Vatican Media

Z prośbą o modlitewne wsparcie uczestników konklawe, które ma wybrać Następcę św. Piotra zwrócili się do wszystkich wiernych na całym świecie obradujący na kongregacjach generalnych członkowie Kolegium Kardynalskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Nożownik zabił lekarza w szpitalu w Krakowie.

Wiadomości

Nożownik zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. "To...

Jakim światłem świecę wobec innych?

Wiara

Jakim światłem świecę wobec innych?

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...