Reklama

Seminarium znów czeka

Niedziela częstochowska 30/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazały budynek Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej jest chlubą diecezji. Poświęcił go w 1991 r. sam Ojciec Święty Jan Paweł II. O każdym seminarium mówi się, że jest „źrenicą w oku” biskupa. Mimo wakacji i wielkiej ciszy w budynkach seminaryjnych panuje atmosfera oczekiwania. Nikt nie ukrywa, że każdego dnia oczekuje się tu na nowych kandydatów do kapłaństwa i liczy się chętnych, którzy składają papiery na pierwszy rok. Nawet księża z parafii ciągle dopytują przełożonych, ilu kandydatów zgłosiło się już do seminarium. Ten niepokój nie jest czymś wyjątkowym. Tak dzieje się przecież każdego roku. „Żniwo bowiem wielkie, ale robotników mało”. Mimo, że nie możemy jeszcze narzekać na brak księży, to jednak potrzeb jest bardzo dużo i to zarówno w samej archidiecezji, jak i na misjach. Nic więc dziwnego, że każde nowe powołanie to wielka radość i źródło nadziei. Temu oczekiwaniu musi też towarzyszyć modlitwa o nowe powołania. Modli się o to wspólnota seminaryjna, w tej intencji zanosili swoje modlitwy uczestnicy czuwania diecezjalnego na Jasnej Górze, ale też bardzo potrzeba takiej modlitwy w każdej parafii. W każdym razie, seminarium modli się i czeka z otwartymi drzwiami i z całym swoim wyposażeniem na nowych alumnów, którzy w tym roku zechcą przestąpić jego progi.

Decyzja i wybór powołania to najszczęśliwszy dzień w życiu

Kiedy pyta mnie ktoś, który dzień mojego życia jest dla mnie najszczęśliwszy, bez chwili zastanowienia odpowiadam, że ten, w którym zdecydowałem się zostać księdzem. Szczęście tego dnia nie wynika tylko z tego, że była to decyzja na kapłaństwo, ale z tego, że wreszcie dokonałem wyboru ścieżki swojego życia. Człowiek potrzebuje zdefiniować siebie, zdecydować się na konkretną drogę życia. W tym czasie wielu młodych próbuje rozeznać swoją życiową drogę. Wśród tych dróg, w sercach wielu młodych chłopaków pojawia się głos Boga: „Pójdź za Mną!”. Żeby dobrze rozeznać powołanie, trzeba czasem po prostu spróbować wejść na tę drogę. Bóg nie przysyła nam faxu z konkretnym skierowaniem do życia w określonym zawodzie czy powołaniu. Słysząc, czasem delikatny głos zaproszenia na wyłączną służbę w kapłaństwie, nie wolno się tego głosu wystraszyć, trzeba go usłyszeć, rozważyć, a także podjąć konkretne kroki i decyzje, nawet, gdyby czasem trzeba było zawracać z drogi. Michał był w seminarium trzy lata i mimo, że zrezygnował z tej drogi powołania, twierdzi, że musiał się znaleźć w seminarium, żeby móc sobie dziś powiedzieć, że Bóg nie chce, aby służył mu w kapłaństwie. Większość jednak kandydatów do kapłaństwa z radością potwierdza swój wybór. Najwięcej chłopców przychodzi do seminarium mając za sobą formację ministrancką, czy zaangażowanie we wspólnotach, ale są też i tacy, których Bóg powołuje jakby z biegu, bez większych doświadczeń i zaangażowania w życie Kościoła. Oni po prostu odkryli, że mają być kapłanami. Ciągle większość kandydatów wybiera seminarium bezpośrednio po maturze, ale coraz częściej zdarzają się i tacy, którzy skończyli studia. Leszek, który wstąpił do seminarium krakowskiego jest już doktorem matematyki i w trakcie kariery nauczyciela akademickiego odkrył swoje powołanie. Jacek był na budownictwie i po egzaminie magisterskim zaniósł swoje dokumenty prosto do seminarium. Wśród obecnych kandydatów do naszego seminarium jest między innymi Wojtek, dla którego głos powołania jest tak silny, że zdecydował się po trzech latach studiowania filozofii na KUL-u zamienić uniwersytet w Lublinie na budynek w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41. Część kandydatów złożyła swe dokumenty do seminarium bezpośrednio po zdaniu matury. Dla niektórych takim czasem decyzji będą jeszcze następne wakacyjne miesiące. Niektórzy składają swoje podania w sierpniu, a nawet w pierwszych dniach września. Najważniejsze, żeby ich decyzja była dojrzała i przemodlona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nie bój się pójść za Chrystusem!

Niektórzy straszą, że wielu idzie do kapłaństwa ze względu na atrakcyjność zawodu. Na szczęście maleje u nas bezrobocie i pewnie mało kto ucieka przed trudami życia do seminarium. Zresztą, sześć lat formacji to doskonały czas, aby oczyścić swoje motywacje. O wiele większym problemem jest pewnie dziś klimat, jaki tworzymy w naszych środowiskach wobec kapłaństwa. Krytyczne uwagi w mediach, kabaretowe, albo kryminalne wizerunki kapłanów mogą być może wystraszyć niejednego młodego człowieka, który nosi w sobie ziarno powołania. Warto więc w rodzinach, wspólnotach, parafiach i kręgach znajomych wytwarzać jak najlepszy klimat wokół powołań. W każdym razie, nasze seminarium stoi otworem dla tych, którzy się nie wystraszą presji świata i odkrywając w sobie głos Boga, odważnie wybiorą drogę kapłańskiego życia. Żeby dodać tym młodym ludziom odwagi do podjęcia decyzji wszyscy zmobilizujmy się w naszej archidiecezji do wielkiej modlitwy o nowe powołania kapłańskie, aby nasze seminarium było piękne nie tylko ze względu na mury i wyposażenie, ale przede wszystkich ze względu na młodych ludzi, którzy żyjąc Ewangelią, chcą ją głosić innym jako kapłani Chrystusa.

Warunki przyjęcia do seminarium

Maturzyści, studenci, absolwenci studiów pomaturalnych lub wyższych uczelni, pragnący w roku akademickim 2007/2008 podjąć studia i formację do kapłaństwa, oczekiwani są do 30 czerwca br. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Św. Barbary 41 w Częstochowie z następującymi dokumentami:
- własnoręcznie napisanym podaniem do Księdza Rektora o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej
- własnoręcznie napisanym życiorysem
- świadectwem ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej
- świadectwem dojrzałości w oryginale; dyplomem ukończenia katechizacji w szkole ponadgimnazjalnej (jeśli nie ma oceny na świadectwie)
- aktualną metryką chrztu (z adnotacją o sakramencie bierzmowania)
- opinią o kandydacie do Seminarium wyrażoną na piśmie przez Księdza Proboszcza własnej parafii oraz Katechetę ze szkoły ponadgimnazjalnej
- zaświadczeniem lekarskim o zdolności do podjęcia studiów wyższych
- czterema fotografiami legitymacyjnymi (w stroju wizytowym)
Egzamin wstępny:
3 września br., sobota godz. 10, w gmachu Seminarium
Kryteria rekrutacji:
- Egzamin pisemny: język polski (wypracowanie na wybrany z pięciu podanych na egzaminie tematów z zakresu ogólnej wiedzy i kultury religijnej)
- Test pisemny z wiedzy religijnej w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej: Pismo Święte, dogmatyka, teologia moralna i historia Kościoła
- Rozmowa kwalifikacyjna
Zalecana literatura przygotowawcza:
- M. Rusecki (red.), Być chrześcijaninem dziś. Teologia dla szkół średnich, Lublin 1992
- Katechizm Kościoła Katolickiego
- Dokumenty Soboru Watykańskiego II, encykliki i adhortacje - Jana Pawła II - (ogólna znajomość)

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej
ul. Św. Barbary 41, 42-200 CZĘSTOCHOWA
tel. (0 34) 365 12 15; fax. (0 34) 361 51 52
seminarium@niedziela.pl, www.adiec.czest.niedziela.pl/wsd

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów