Porozumienie między Stolicą Apostolską a Państwem Izrael może być podpisane w najbliższym czasie - twierdzą uczestnicy rozmów prowadzonych przez obie strony od 20 lat. Dotyczą one statusu prawnego Kościoła w Ziemi Świętej, jego własności oraz najbardziej kontrowersyjnych zagadnień ekonomicznych i podatkowych. Obustronna umowa ma również uregulować prawa franciszkanów do Wieczernika. W perspektywie spotkania delegacji obu stron, zaplanowanego na 3-5 czerwca w Watykanie, panuje wspólne przekonanie, że podpisanie porozumienia jest bardzo bliskie. Do ustalenia, uważa strona izraelska, zostały tylko „szczegóły”..
W sprawach gospodarczych, które przez długie lata opóźniały zakończenie rozmów, przyjęto podwójną zasadę opodatkowania. Miejsca kultu, czyli sanktuaria, kościoły, klasztory i cmentarze, zostaną zwolnione z tych opłat, natomiast pozostałe struktury kościele prowadzące działalność gospodarczą, np. Domy Pielgrzymów, będą płacić podatki..
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ważnym punktem rokowań był problem Wieczernika. Specjalny załącznik do porozumienia ureguluje przejęcie administracji Sanktuarium Ostatniej Wieczerzy przez franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej..
Druga decyzja dotyczy Cezarei Nadmorskiej, gdzie Ministerstwo Turystyki przy współpracy zarządu Parków Narodowych wskazało lokalizację na miejsce modlitwy dla pielgrzymów i miejscowych chrześcijan..
Spotkania delegacji Izraela i Stolicy Apostolskiej odbywają się od podpisania 30 grudnia 1993 Układu Podstawowego, po którym w pół roku później obie strony nawiązały stosunki dyplomatyczne. W zbliżających się rokowaniach na czele obu delegacji do Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej stać będą nowi przewodniczący, co sugeruje potrzebę kolejnego spotkania przed ostatecznym podpisaniem porozumienia.