Reklama

Temat tygodnia

Via sacra Częstochowy?

Odwiedził mnie niedawno jeden z mieszkańców III Alei Najświętszej Maryi Panny i wyraził swoją ogromną obawę o tę Aleję, w której będzie teraz prawdopodobnie całkowity zakaz ruchu samochodowego, a wszystko to, jak się tłumaczy, w trosce o pielgrzymów i turystów, którzy tak licznie, zwłaszcza w okresie letnim tu przybywają. Chodniki i jezdnie zostały wyłożone brukiem i granitem, zapewne rozrosną się kawiarniane ogródki. Tymczasem utrudnione życie będą mieli na pewno mieszkańcy i mieszczące się przy III Alei instytucje, do których nie będzie można dojechać. Dodatkowo z ulic bocznych (np. Szymanowskiego, Jasnogórskiej) uczyniono niemal trasy szybkiego ruchu. Ponadto granitowa kostka nie wydaje się dobrym wyborem - niewygodnie będzie się po niej szło utrudzonym pielgrzymom, a i spacerowiczom, zwłaszcza paniom. Swobodne poruszanie pielgrzymom i turystom utrudniają również szalejący rowerzyści, a nie mówiąc już o motocyklistach, którzy wieczorem 1 sierpnia, w czasie koncertu charytatywnego TVP 1 w sposób niebezpieczny mknęli pomiędzy uciekającymi spacerowiczami. Niemal doszło do tragedii, gdy motocyklista przejechał tuż obok małego dziecka. Należy mieć nadzieję, że harlejowcy nie zagoszczą na stałe w III Alei. Napawa niepokojem również fakt bierności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym policji, której przedstawiciel w tym konkretnym przypadku, na wskazany przez przechodniów problem odpowiedział z obojętnością, że właśnie skończył dyżur.
Mówiliśmy o naszej III Alei „via sacra”. Śp. bp Stefan Bareła walczył o dobre dojście do Sanktuarium z komunistycznymi władzami miasta, przypłacając tę walkę praktycznie swoim życiem. Czy dzisiaj III Aleja - ten robiący wspaniałe wrażenie deptak - będzie „via sacra”, którą spokojnie będzie można dojść na Jasną Górę? Zauważa się tam już dzisiaj wiele parasoli z reklamą piwa. Czy takich reklam potrzeba podążającym na Jasną Górę pielgrzymom? Czy to pomoże im w modlitewnej refleksji? Nie mówiąc już o dużej ilości samochodów (wcale nie dostawczych!) zaparkowanych przed sklepami i ogródkami piwnymi. Zwracam wagę na nazwę Alei - Najświętszej Maryi Panny. Przypatrzmy się więc również jej wystrojowi, żeby nie uczynić z niej swoistego hyde parku, ale by była to ulica godna swojej nazwy i celu, do którego wiedzie. Kiedyś na rogu tej Alei, bliżej parków, mieściła się księgarnia. Myślę, że i dzisiaj byłoby to ze wszech miar wskazane, zwłaszcza, gdyby była w niej także książka i prasa katolicka. Brak też w tej części miasta sklepów z pamiątkami religijnymi, regionalnymi i typowo polskimi (jest tylko CEPELIA), bo przecież gościmy wielu turystów spoza naszego kraju.
Nie daję odpowiedzi na problem, ale chciałbym, by przy tych poważnych przekształceniach III Alei, uwzględniony został głos mieszkańców Częstochowy, zwłaszcza tej okolicy.
Nasuwa się też kolejne pytanie, co robi się u nas dla tych spośród pielgrzymów, którzy podjęli trud związany z przybyciem na Jasną Górę i chcieliby pozostać w Częstochowie nieco dłużej. Zauważmy, jak wspaniale rozwiązują ten problem inne kraje, a nawet inne polskie sanktuaria, m.in. Kalwaria Zebrzydowska. Tam pielgrzymi mają możliwość odprawienia dodatkowego nabożeństwa, zatrzymania się w samotności na krótką modlitwę i refleksję w kaplicach czy innych obiektach kultu religijnego. Może trzeba coś zaproponować, pomyśleć o terenie dla takich nowych inwestycji i zaapelować o sponsorów, ale też włączyć miasto w organizację takich przedsięwzięć... Nie chodzi tu bynajmniej o szukanie jakichś atrakcji zewnętrznych, bo jeżeli ktoś jedzie do miejsca pielgrzymkowego, to nie proponuje się mu niewybrednych rozrywek. Jeżeli jednak chcemy, by nasze miasto zasłynęło przyjaźnią i serdecznością dla przybysza pątnika, to musimy zadbać o stworzenie odpowiedniej, o charakterze religijno-kulturalnym, infrastruktury. To wymaga troski, zaangażowania i pieniędzy. Kiedyś byli sponsorzy tacy jak Zebrzydowski - budowniczy Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzisiaj takich osób jest niewiele, a może nawet w ogóle nie ma. Cały ciężar odpowiedzialności za miasto dźwigają władze lokalne. Muszą one więc być niezwykle otwarte na wszelkie głosy podpowiedzi i krytyki, by nasz wspólny cel był osiągnięty jak najlepiej.
Wracając jeszcze do III Alei - czy rzeczywiście zostało wszystko dokładnie przemyślane i przystosowane? Borykamy się dziś z wieloma trudnościami w ruchu drogowym w tym miejscu i trzeba te sprawy załatwić mądrze, z udziałem fachowców, ale i pieszych, i kierowców, i mieszkańców tej części miasta.
Mówię o tym z życzliwości i troski o miasto, bo wszyscy chcemy w nim żyć i pracować w spokoju i stworzyć pielgrzymom jak najkorzystniejsze warunki dojazdu i pobytu w naszym mieście. Częstochowa musi pozostać miastem o swojej dobrej tradycji, miastem, które ma swojego honorowego obywatela - Jana Pawła II. Nie można desakralizować Alei Najświętszej Maryi Panny, ale trzeba ją umacniać w jej wielkiej historii i przeznaczeniu. Przy niej znajduje się zabytkowy kościółek Imienia Najświętszej Maryi Panny, i budynek kurialny, i zgromadzenie oraz szkoła Sióstr Zmartwychwstanek, i Liceum Sienkiewicza, i Miejska Galeria Sztuki, ale czy będzie do nich możliwy dojazd i ich dobre funkcjonowanie - o to apeluję więc także do ojców naszego miasta.

Wybrane dla Ciebie

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

„Proszę, aby wszyscy byli jedno” hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego

2022-12-01 20:27

PAP/ETTORE FERRARI

Słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno” będą hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego, jaka odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2023 roku. Zaczerpnięto je z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa zawartej w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...