Reklama

Może potrzebuje ktoś bicia twego serca

Dzień 1 sierpnia, dzień wybuchu Powstania Warszawskiego, to data szczególna w historii Polski - mówił Tomasz Kammel podczas koncertu charytatywnego «Nadzieja to my» zorganizowanego w Częstochowie. - Pamiętając o tym, co wydarzyło się 63 lata temu, bądźmy solidarni z tymi, którzy dzisiaj potrzebują naszej pomocy - z poszkodowanymi w trąbie powietrznej i rannymi pielgrzymami, którzy ulegli wypadkowi pod Grenoble”. Koncert zorganizowany przez TVP 1 przy współudziale Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Urzędu Miasta Częstochowy, transmitowany na żywo przez telewizję, zgromadził pod Ratuszem Miejskim na pl. Biegańskiego tysiące częstochowian oraz przedstawicieli mieszkańców trzech dotkniętych przez trąbę powietrzną wiosek: Adamowa, Hub i Skrzydlowa. Patronat honorowy nad imprezą objęli metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski.
Na estradzie zaprezentowały się zespoły: „Bracia”, „Blue Cafe”, „IRA”, „Róże Europy”, „PIN”, „Formacja Nieżywych Schabuff”, a także: Szymon Wydra z zespołem „Carpe Diem”, Patrycja Markowska, Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Lora Szafran, Justyna Steczkowska, Maria Sadowska, Mieczysław Szcześniak, Maciej Silski, Mario Szaban oraz aktorzy: Joanna Szczepkowska, Ewa Błaszczyk, Magdalena Kumorek, Bartosz Opania, Robert Gonera i Wiesław Komasa. Imprezę poprowadzili Agnieszka Szulim i Tomasz Kammel, a jej uczestnikami byli m.in. abp Stanisław Nowak, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, dyrektor Caritas częstochowskiej ks. prał. Stanisław Iłczyk oraz dyrektor Caritas Polska ks. dr Marian Subocz i dyrektor TVP 1 Małgorzata Raczyńska.
„Celem koncertu ma być wyrażenie solidarności w nieszczęściu i cierpieniu ze wszystkimi, którzy w ostatnich dniach w ojczyźnie naszej, na różne sposoby, spotkali się ze śmiercią, cierpieniem i utratą dóbr materialnych. Pozyskane środki będą przeznaczone na pomoc poszkodowanym” - napisał w liście zapraszającym na koncert Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Aby wspomóc akcję pomocy poszkodowanym, w dniu koncertu i przez kolejne dni, do niedzieli 5 sierpnia, wysyłano pod nr 72902 SMS o treści „Pomagam”. Podczas samego koncertu zebrano blisko 500 tys. zł. 2 sierpnia kwota ta wynosiła już 1 827 tys. zł. Pozyskane środki zostaną przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przekazane ofiarom żywiołu oraz wypadku autokaru.
Zamierzeniem koncertu, poza pozyskaniem środków materialnych na pomoc poszkodowanym, była chęć dodania im otuchy, dania pocieszenia i nadziei, dlatego w jego repertuarze znalazły się piosenki o treściach niosących to właśnie przesłanie. Słowa „nadzieja” i „solidarność” były słowami najczęściej padającymi w utworach i wypowiedziach wykonawców i uczestników koncertu, a wśród nich poszkodowanych z gminy Kłomnice, którzy opowiadali o przeżytym dramacie, ale także otrzymanej od innych pomocy. Obecny na koncercie metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, wskazując na postawę mieszkańców Częstochowy powiedział: „Ta solidarność jest piękna. Nadzieją, że ona potrwa dłużej, jest pokolenie Jana Pawła II - młodzież, która tu dzisiaj przyszła. Ta młodzież jest nadzieją, że tej solidarności nigdy nie zabraknie”. Ksiądz Arcybiskup przypomniał, iż przed kilkoma laty Jan Paweł II wołał o wyobraźnię miłosierdzia. „Nie zapomnieliśmy o tym” - podkreślił Ksiądz Arcybiskup budząc wielki entuzjazm zgromadzonych przed Ratuszem częstochowian.
Wrażliwość jest wpisana w serce każdego człowieka i choć na co dzień może o niej zapominamy, na szczęście ujawnia się w momentach, kiedy tuż obok nas, drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda. Poszkodowani w podczęstochowskich gminach i ranni w wypadku pod Grenoble wciąż czekają na naszą pomoc. „Bo nadzieja to my. Bo nadzieja jest w nas. Może sprawić twoja dłoń, że na chwilę stanie czas (…) Może potrzebuje ktoś bicia twego serca” - śpiewali w piosence finałowej wykonawcy tego niecodziennego koncertu charytatywnego, jaki odbył się w Częstochowie 1 sierpnia. Pamiętajmy, że nadzieją dla poszkodowanych jesteśmy my i nasza pełna solidarności postawa. Niech ten koncert trwa dopóty, dopóki są obok nas ludzie potrzebujący naszej pomocy.

Wybrane dla Ciebie

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

Więcej ...

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...