Reklama

Na szlaku świątyń drewnianych

Niedziela kielecka 32/2007

Świat tak szybko się zmienia, jednak coś pozostaje niewzruszone, ot choćby jak tradycja 15 sierpnia. Na Matki Bożej Zielnej mieszkanki parafii Rakoszyn, jak co roku - tak samo jak 20 czy 100 lat temu, przyniosą bukiety letnich kwiatów, wianki z ziół, kłosy zbóż. I równie malowniczo, jak niegdyś, te wonne dary lata wypełnią wnętrze modrzewiowego kościoła pw. św. Stanisława w Rakoszynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza wzmianka o Rakoszynie pochodzi z 1153 r., kościół stanowił wówczas uposażenie cystersów w Brzeźnicy (Jędrzejowie). Źródła podają, że w poł. XV w. Rakoszyn składał daniny klasztorowi w Jędrzejowie.
Natomiast w poł. XVI w., gdy kościół należał do rodziny Kępskich, na jego historii odcisnęła swe piętno reformacja. Kępscy długo nie dopuszczali plebanów mianowanych przez opactwo jędrzejowskie, a kościół, jak relacjonuje w swej monografii ks. Jan Wiśniewski „sprofanowali, oddali zwodniczym ministrom, czyli kacerzom, wreszcie sami zagrabili pole, ogrody, łąki, staw, sadzawki”. Zrujnowaną świątynię katolicy przejęli w latach 1939-40. W tamtym czasie kościół, zakrystia i dzwonnica były bez dachów, ściany zawilgocone i pochylone. Tym większe są zasługi opactwa i miejscowych katolików w stosunkowo szybkiej restauracji parafii, już bowiem w 1664 r. rakoszyńska, drewniana świątynia opisywana była pozytywnie.
Obecny modrzewiowy kościół został wzniesiony w 1779 r. przez miejscowego proboszcza Tomasza Kalińskiego.

Drewniany skarb Rakoszyna

Niewielka, smukła sylwetka kościoła stoi na uboczu wsi, w malowniczym otoczeniu świerków, po sąsiedzku kilkusetletniego dębu, pomnika przyrody i wiernego strażnika rakoszyńskiej świątyni.
Można sobie jedynie wyobrazić, jak ładnie wyglądał kościół kryty gontem, już dawno bowiem zastąpiła go blacha. Kościół jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej. We wnętrzu odnajdziemy obraz patrona świątyni św. Stanisława biskupa, w barokowym ołtarzu głównym (poł. XVIII w.) obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, w górze oko Opatrzności Bożej, a także współczesne wizerunki św. Maksymiliana, zabytkową kamienną chrzcielnicę, ładne feretrony, nowe ławki (podobnie jak główne drzwi, wykonane jeszcze z inicjatywy poprzedniego proboszcza, śp. ks. Stanisława Mzyka, zmarłego po ciężkiej chorobie).
Wnętrze z dominującym wystrojem i kolorytem drewna prezentuje nastrój typowy dla wiejskich kościołów, jest zadbane i na pewno sprzyja modlitwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wspólnota malejąca

Należąca niegdyś do dość ludnych parafia jest obecnie niewielka - liczy 560 osób, zamieszkałych w Rakoszynie i Nowej Wsi. To typowo rolnicza okolica, żniwa trwają w całej pełni. Wielu mieszkańców wyjechało za granicę, nieliczni znajdują zatrudnienie w sąsiednich miasteczkach, przede wszystkim w sędziszowskim „Sefako” lub w Jędrzejowie. W 2006 r. na 21 pogrzebów przypadły tylko 4 chrzty, obecny rok zapowiada się niewiele lepiej. Do Pierwszej Komunii św. przystąpiło zaledwie... czworo dzieci. Znacznie więcej jest kandydatów do bierzmowania: 40 osób uzbieranych z kilku roczników.

Troska o kościół

Niewielka i kurcząca się parafia wciąż wykazuje troskę o swój kościół. W minionym roku przeprowadzono poważny remont ponad stuletniej plebanii (m.in. wymianę okien, podłóg, instalacji elektrycznej). Dość pilny jest remont dachu na kościele, który ucierpiał od niejednej burzy i wichury, a jest zabezpieczony tylko prowizorycznie. - Mamy nadzieję na pozyskanie funduszy unijnych, ponieważ kościół w Rakoszynie leży na historycznym szlaku kościołów drewnianych w diecezji kieleckiej - wyjaśnia ks. Marek Mazur, od roku proboszcz w Rakoszynie. Kościół będzie przeznaczony do zwiedzania przez turystów, w związku z tym potrzeba nieco inwestycji, w tym przygotowania tras turystycznych. Proboszcz liczy na dobrą współpracę z gminą Nagłowice, która poza „eksportowym” Mikołajem Rajem ma kilka ciekawych zabytków, pomników przyrody, ścieżki rowerowe.
Pomimo niewielkich możliwości wspólnota rakoszyńska robi co może, zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym, remontowym. Rodzice bierzmowanej młodzieży odnawiają ogrodzenie wokół kościoła, Ksiądz Proboszcz intensywnie myśli o nowym nagłośnieniu. - Jest moim marzeniem, aby wykonać je przed peregrynacją, tak aby orędzie pielgrzymującej Matki Bożej było usłyszane przez wszystkich - mówi ks. M. Mazur.
Obraz Ikony Jasnogórskiej przybędzie do parafii 21 października, a jeszcze wcześniej przejedzie przez jej teren peregrynując po okolicy.
Dla grupy ministrantów (ponad 10 chłopców służy przy ołtarzu) powstanie wkrótce salka na plebanii. W przygotowanie liturgii angażują się też dziewczęta. Wierni wciąż chętnie uczestniczą w nabożeństwach różańcowych, majowych oraz czerwcowych.
W obchody ważniejszych świąt kościelnych angażują się strażacy z OSP w Rakoszynie i Nowej Wsi. Choć to niewielka i starzejąca się wspólnota, swą obecność w kościele zaznaczają także młodzi ludzie uczący się w szkole podstawowej i gimnazjum w Nagłowicach.
Przykładem niech będzie 18 maja, rocznica urodzin Jana Pawła II. - Część uczniów wzięła udział w koncercie w Kielcach, pozostali spotkali się pod naszym dębem koła kościoła - wspomina Ksiądz Proboszcz. Przypomnienie historii i rangi pomnika przyrody połączono metaforycznie z osobą Papieża.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30
Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim