Reklama

„Jak dobrze was tu widzieć”

Niedziela lubelska 32/2007

Jan Paweł II często zwracał uwagę na potrzebę niesienia pomocy oraz obdarzania szczególną miłością i szacunkiem seniorów. „Każda rodzina winna zachować i objawiać miłość wobec osób starszych” - mówił. Przypadające 26 lipca wspomnienie św. Anny i Joachima - rodziców Matki Bożej - w wielu parafiach stało się okazją do modlitwy w intencji osób w podeszłym wieku.

W niedzielę, 29 lipca w parafii św. Andrzeja Boboli w Babinie, Mszą św. sprawowaną przez proboszcza ks. kan. Ryszarda Wasilczyka w intencji osób starszych i ich najbliższych rozpoczęły się obchody Dnia Seniora. Na spotkanie przy stole eucharystycznym zostało przyprowadzonych i przywiezionych do kościoła kilkadziesiąt osób, w większości po 75. roku życia. Wiele z nich uczestniczyło we Mszy św. ze łzami szczęścia w oczach. Na co dzień pozostając w domach, często przez chorobę przykuci do łóżka, wysłuchują tylko telewizyjnych i radiowych Mszy św. Niedzielna wizyta Stanisława Fryca - nadzwyczajnego szafarza Komunii św. - jest dla nich wielką łaską. Tym razem, dzięki pomysłowi pana Stanisława, który uczestniczył w podobnych świętach organizowanych w Niedrzwicy i Konopnicy, rozradowani staruszkowie cieszyli się obecnością w pięknie udekorowanej i odnowionej świątyni, która od dziesiątek lat jest także ich domem. „Jak dobrze was tu widzieć” - witał zaproszonych gości i ich rodziny Ksiądz Proboszcz. Z uśmiechem zaznaczał, że choć przyzwyczaił się już do ich widoku w domach, kiedy w pierwsze piątki miesiąca spieszy z posługą sakramentu pokuty, to tym bardziej cieszy się z obecności tak wielu sędziwych, odświętnie wystrojonych parafian. Ks. Wasilczyk podziękował dzieciom i wnukom za codzienną opiekę nad rodzicami i dziadkami, w tym, za ich troskę o duchowe życie seniorów.
W homilii, skierowanej w znacznej mierze do młodszego pokolenia, Ksiądz Proboszcz zwracał uwagę, że na dobrą i spokojną starość trzeba sobie zapracować. „Być dobrym ojcem i matką to zapomnieć o sobie i poświęcić się dla rodziny - mówił. - Jeśli ojciec i matka będę zajmowali odpowiednie miejsce w domu, jeśli będą odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za najbliższych, wówczas swoją postawą będą budzić szacunek”. Zwrócił uwagę, że dziś najlepszym posagiem, jaki ojciec może dać swoim dzieciom, jest po prostu solidne wychowanie. „Dobry ojciec wiedzie dzieci do Boga, a największe znaczenie ma dobry przykład” - mówił. Ksiądz Proboszcz przypomniał rodzinom, że wezwanie „świętymi bądźcie” skierowane jest także do małżonków i rodziców, którzy „świętość zyskują nie tylko przez modlitwę, ale przede wszystkim przez codzienne życie, zgodne z wolą Bożą”. Z kolei mówiąc o jesieni życia, przypomniał, że Pan Bóg do wielkich zadań powoływał osoby w sędziwym wieku. Jako przykład przywołał postaci Noego, Abrahama, patriarchów i proroków. Seniorom ze swojej parafii życzył, by każdego dnia doświadczali miłości ofiarowanej nam przez Jezusa, a objawiającej się w trosce i szacunku bliźniego.
Po Mszy św. zaproszeni goście przeszli do domu parafialnego, gdzie czekały na nich suto zastawione stoły. Członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i Rady Duszpasterskiej postarali się, by nie zabrakło im nawet ptasiego mleczka. Wespół z obecnym proboszczem oraz seniorem ks. kan. Aleksandrem Bacą, kilkadziesiąt osób modliło się, śpiewało, rozmawiało o dawnych czasach i naznaczonym krzyżem choroby i niedołęstwa trudnym dziś. Część artystyczną w wykonaniu pań z ludowego zespołu śpiewaczego ze Strzeszkowic przygotował Stanisław Fryc. Jako pomysłodawca spotkania jeszcze na krótką chwilę przed rozpoczęciem obawiał się, czy wszystko się uda. Na szczęście parafianie z Babina znani są z ofiarności i czynnego włączania się w organizacje różnych przedsięwzięć. Mimo zaawansowanych prac przy montażu oświetlenia kościoła i budowy drogi prowadzącej na cmentarz, znaleźli także czas na mistrzowskie przygotowanie dnia seniora. Jak powiedziała jedna z pań posługujących w kuchni, taką postawą „zapracowują na swoją starość”.

Wybrane dla Ciebie

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

Więcej ...

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

Więcej ...

Łódź: Wystawa „Dzieci z Przemysłowej”

2022-12-06 10:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...