Reklama

Świątynia bliska sercom

Marzenin to wieś malowniczo położona nad rzeką Grabią, niedaleko Zduńskiej Woli - Karsznic w powiecie łaskim. W centrum wsi, otoczony starymi drzewami, stoi kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w latach 1370-72 z fundacji arcybiskupów gnieźnieńskich. Można powiedzieć, że kościół ten od kilku już wieków jest sercem parafii. Wielokrotne przebudowy świątyni, prowadzone w XVII, XVIII, XIX i XX stuleciu sprawiły, że zatraciła ona swój pierwotny styl romański. Według przekazów historycznych, parafię w Marzeninie erygował w 1331 r. arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka.

Dokładnie w 660. rocznicę utworzenia parafii, 1 grudnia 1991 r., jej proboszczem został mianowany ks. kan. Andrzej Susło. Do Marzenina trafił z budującej się wówczas łódzkiej parafii Matki Bożej Jasnogórskiej. Doświadczenia zdobyte podczas pracy w Łodzi z powodzeniem wykorzystał w nowym miejscu swej kapłańskiej posługi. Dzięki jego wytrwałym staraniom oraz poświęceniu i ofiarności wspólnoty parafialnej wiekowy marzeniński kościół przeżywa swą drugą młodość.
Z inicjatywy Księdza Proboszcza odrestaurowano nie tylko jego wnętrze, ale również znajdujące się w nim zabytkowe obiekty - rzeźby, obrazy, oryginalne elementy architektoniczne. Odnowiono wczesnobarokowy ołtarz główny z obrazami Koronacji Najświętszej Maryi Panny, ofiarą Izaaka, św. Marcina oraz dwa osiemnastowieczne ołtarze boczne: pierwszy - Matki Bożej Różańcowej, drugi - Serca Jezusowego. Na każdym z ołtarzy stoją odnowione rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha. Renowacji poddano także drewnianą chrzcielnicę pochodzącą z 1578 r., dziewiętnastowieczną ambonę oraz malowidła przedstawiające św. Walentego, ucieczkę do Egiptu i św. Antoniego. W 1991 r. wykonano ołtarz soborowy i zmieniono wystrój prezbiterium.
W kolejnych latach wymieniona została więźba dachowa całego kościoła, a jego sklepienie ozdobiono kasetonami z obrazem Matki Bożej Wniebowziętej. W tym czasie na kościelnych ścianach odkryto freski z połowy XV wieku, które częściowo zabezpieczono i odrestaurowano. Konserwator zabytków Elżbieta Bąbka-Horbacz stwierdziła, iż odsłonięte freski swym pięknem dorównują wawelskim, lecz są od nich starsze. Rok 2005 zapisał się w dziejach parafii wybudowaniem nowej zakrystii. Obecnie trwa budowa parkanu, który będzie otaczał zakrystię od strony ulicy.
We wszystkich pracach remontowo-budowlanych Ksiądz Proboszcz może liczyć na niezawodną pomoc swych parafian. Nie szczędzą oni modlitw, ofiar i sił, mają nie tylko otwarte serca, ale także szczodre i pracowite ręce. Wszystkich łączy pragnienie, aby ich parafialna świątynia była miejscem jak najpiękniej przygotowanym do spotkań z Panem Bogiem. Pod koniec każdego tygodnia dziewczęta z poszczególnych miejscowości układają różnobarwne kwiaty w okazałe bukiety, którymi dekorują wnętrze kościoła. W drugą sobotę lipca br. z tego zbożnego obowiązku pięknie wywiązała się grupa mieszkanek ze wsi o wdzięcznej nazwie Dobra. Wiązanki, które przygotowały, by ozdobić kościół, były swoistymi dziełami sztuki.
Parafianie, o których ks. Andrzej Susło mówi, iż są jego prawdziwą chlubą, gorliwie uczestniczą w życiu eucharystycznym: Mszach św., nabożeństwach i spotkaniach modlitewnych. Z radością przyjmowali w swych domach zarówno różaniec papieski, jak i wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Na zakończenie wędrówki papieskiego różańca przez parafię odbyły się Misje św., prowadzone przez ojców franciszkanów. Uczestniczyła w nich prawie cała wspólnota parafialna. Regularnie sprawowane są Msze św. w intencji Księdza Proboszcza. Należy podkreślić, że przy parafii istnieje dziesięć kół Żywej Róży, oaza dziecięca oraz schola młodzieżowa. Prężnie działa Rada Parafialna, bardzo dobrze układa się współpraca ks. Susło z nauczycielami i dyrekcją miejscowej szkoły podstawowej. Wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczynają się przygotowania do I Komunii św., w których najpierw systematycznie uczestniczą rodzice dzieci mających po raz pierwszy przyjąć Chrystusa. Spotkania przygotowawcze z dziećmi rozpoczynają się po świętach wielkanocnych i trwają do maja.
Na terenie parafii znajdują się dwie kaplice: pierwsza - Narodzenia Matki Bożej - usytuowana jest w Grabi, druga - Chrystusa Dobrego Pasterza - w Młodawinie Górnym. W każdej z nich sprawowana jest niedzielna Eucharystia. Dużą rzeszę wiernych gromadzi główny odpust parafialny, przypadający 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed odpustem społeczność parafialna uczestniczy w Triduum Eucharystycznym.
Ksiądz Proboszcz pragnąłby, aby podejmowane inicjatywy duszpasterskie obejmowały wszystkich parafian i pomagały im w umieszczeniu Jezusa Chrystusa w centrum ich życia rodzinnego, parafialnego, społecznego, zawodowego. Niech zatem Matka Boża Wniebowzięta otacza macierzyńską opieką kapłańską posługę ks. kan. Andrzeja Susło i powierzonych jego duszpasterskiej pieczy wiernych.

Wybrane dla Ciebie

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09
Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Więcej ...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Więcej ...

Z Niepokalaną – dla ciała i ducha

2022-12-01 19:55

Dorota i Wojciech Szota/maratonczyk.pl

Ofiarują Matce Bożej swój wysiłek i trud, aby polecać przez Jej wstawiennictwo sprawy Kościoła, Ojczyzny i swoje osobiste. Jeszcze tylko do jutra (2 grudnia) można zapisać się na VI Nocny Trailowy Bieg dla Niepokalanej, który wystartuje już 3 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...