Reklama

Pasterz w Niemirowie

Niedziela podlaska 32/2007

W dniach od 21 do 22 lipca w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Niemirowie odbywała się wizytacja kanoniczna ordynariusza diecezji drohiczyńskiej bp. Antoniego Pacyfika Dydycza.

Wizytacja rozpoczęła na granicy parafii w Sutnie, gdzie została przygotowana brama powitalna, przy której oczekiwała delegacja parafialna na czele z sołtysem Sutna. Później miał miejsce uroczysty ingres do kościoła w Niemirowie - proboszcz ks. Zbigniew Domirski oczekiwał na Ordynariusza diecezji z relikwiami św. Gemmy w przedsionku kościoła, po czym miały miejsce powitania. Proboszcz miejsca podkreślił historyczny wymiar parafii oraz przedstawił jej aktualną sytuację. Młodzież nawiązała do przesłania Jana Pawła II, zwracając uwagę na zadanie, jakie stawia świat współczesny przed młodymi ludźmi zobowiązanymi do ciągłego dawania świadectwa wiary. Podczas Eucharystii Ksiądz Biskup w kazaniu podkreślił wspólnotowy wymiar Kościoła powszechnego oraz nawiązał m. in. do bardzo trudnych dla parafii momentów w historii: rozbiorów, powstania styczniowego, II wojny światowej. Po Mszy św. Pasterz diecezji spotkał się ze wspólnotami Krwi Chrystusa i kółkami Żywego Różańca z Niemirowa, Radą Parafialną oraz ministrantami. Kolejnym punktem wizytacji była kaplica pw. Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Sutnie, gdzie również została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Pasterza diecezji. Podczas kazania bp Dydycz poruszył temat mass mediów, ich wpływu na kształtowanie opinii społecznej oraz podkreślił znaczenie mediów katolickich. Po zakończonej Liturgii spotkał się ze wspólnotami Krwi Chrystusa oraz kółkami Żywego Różańca z Sutna. W południe odwiedził rodzinę państwa Szymańskich, z której pochodzi Ksiądz Janusz. Tam też był przygotowany obiad. Następnie Ksiądz Biskup udał się do Adamowa, aby spotkać się z pracownikami Przedsiębiorstwa Eksploatacji Ropy Naftowej oraz odwiedzić rodzinę alumna III roku WSD w Drohiczynie Przemysława Łozy. U państwa Łozów była przygotowana kolacja na zakończenie pierwszego dnia wizytacji.
W drugim dniu wizytacji 22 lipca w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Adamowie była sprawowana Eucharystia. Podczas homilii Pasterz diecezji nawiązał do wiary, nadziei oraz miłości, akcentując ich fundamentalną rolę w życiu każdego człowieka, a na zakończenie poświecił kapliczkę Serca Jezusowego. Później na cmentarzu w Niemirowie parafianie wraz z Księdzem Biskupem modlili się za wszystkich zmarłych z parafii, aby w ten sposób podkreślić jedność Kościoła pielgrzymującego z „Kościołem chwalebnym”. Na zakończenie modlitw na cmentarzu Pasterz diecezji w przemówieniu nawiązał do symbolicznego wymiaru kadzidła oraz wody święconej. Następnie wszyscy procesyjnie udali się do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. na zakończenie wizytacji. Parafianie po przemówieniach pożegnalnych wręczyli Księdzu Biskupowi dwa kosze z darami natury. Potem na plebanii odbył się obiad oraz zostały podpisane księgi parafialne na zakończenie wizytacji.

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29
Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu