Reklama

Parafia pw. św. Katarzyny w Łasinie

Niedziela toruńska 32/2007

Początki parafii w Łasinie sięgają 1298 r., kiedy to wybudowano pierwszy kościół.
W 1347 r. została wzniesiona świątynia, którą w 1628 r. spalili Szwedzi. Po długiej odbudowie na początku XVIII wieku kościół, którego wyposażenie pochodzi z okresu baroku, w pełni na nowo służył parafii. Niestety, w wyniku pożaru miasta w 1719 r. świątynia znowu mocno ucierpiała.
W latach 1985-90 wybudowano Dom Katechetyczny im. Jana Pawła II; 10 grudnia 1994 r. został założony Dom Zakonny Sióstr Karmelitanek Bosych, które przejęły klasztor od sióstr Felicjanek. Obecnie przy parafii działają: Katolickie Stowarzyszenie Rodzin, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Żywy Różaniec, Odnowa w Duchu Świętym, Stowarzyszenie Pomocników Matki Kościoła, chór parafialny, schola młodzieżowa, Koło Ministranckie, lektorzy, Akcja Katolicka i Caritas.
Aktualnie w parafii posługuje trzech kapłanów: ks. kan. Edmund Tucholski - proboszcz parafii, oraz wikariusze ks. Marek Bogacki i ks. Wojciech Badach. Pomocą służy też senior ks. Witold Weinberger, proboszcz łasińskiej parafii w latach 1980-2002. Ks. kan. Edmund Tucholski jest referentem muzycznym rejonu grudziądzkiego. Dba on więc o rozśpiewanie wiernych, gdyż wie, że kto śpiewa, ten podwójnie się modli. Wydarzeniem dla parafian był więc zorganizowany w kwietniu br., pod hasłem „Przypatrzcie się powołaniu waszemu” - XX Koncert Chórów Rejonu Grudziądzkiego. Koncert rozpoczęto Mszą św., podczas której modlono się o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II, o zdrowie dla Benedykta XVI w posłudze Kościołowi, za zmarłych chórzystów i organistów, o Boże błogosławieństwo dla ks. dr. Edwarda Hinza i dyrektorów wydziałów organistowskich w Pelplinie i Toruniu. Koncelebrze przewodniczył ks. prał. Jerzy Deja - dyrektor wydziału organistowskiego w Pelplinie, a słowo Boże wygłosił ks. dr Edward Hinz. Zjednoczonymi chórami podczas Mszy św. dyrygował ks. dr Mariusz Klimek. W koncercie wzięły udział: Schola parafialna „Cantate Deo” z parafii św. Katarzyny w Łasinie pod dyrekcją Sławomira Domerackiego; chór mieszany „Tibi Mariae” z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu pod batutą Małgorzaty Gołuńskiej; chór męski „Vox Corda” z parafii św. Maksymiliana w Grudziądzu pod batutą Adama Szymkiewicza; chór młodzieżowy „Cantus” z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu pod batutą Józefa Mossakowskiego; „Chór św. Cecylii” z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Mokrego pod batutą Henryka Orzechowskiego; chór „Maxymilianum” z parafii św. Maksymiliana w Grudziądzu pod batutą Adama Szymkiewicza, młodzieżowy chór parafialny z parafii św. Wojciecha ze Starogardu Gdańskiego pod batutą Tomasza Radimonasa; chór „Dzwon” z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu pod batutą Józefa Mossakowskiego; chór „Canto Fermo” z parafii św. Józefa w Grudziądzu pod batutą Barbary Małkiewicz, chór młodzieżowy „Soli Deo” z parafii św. Maksymiliana w Grudziądzu pod batutą Adama Szymkiewicza, chór mieszany „Collegium Cantorum” i zespół męski „Collegium Cantorum” z parafii św. Józefa w Chełmnie pod batutą Michała Rajewskiego. Ks. kan. Edmund Tucholski, który w grudniu bieżącego roku będzie świętował jubileusz 50-lecia kapłaństwa, otrzymał od organistów i dyrygentów wraz z wyśpiewanymi najlepszymi życzeniami 50 róż. Uczestnicy zakończyli koncert modlitwą i pieśnią „Żegnamy was, kochamy was, Bóg zapłać wam”. Kolejny już XXI Koncert Chórów odbędzie się 27 kwietnia 2008 r. w parafii św. Józefa w Chełmnie.
Parafia św. Katarzyny rokrocznie urządza wiele pielgrzymek, w których oprócz parafian uczestniczą również wierni z innych parafii dekanatu łasińskiego. W bieżącym roku w maju Katolickie Stowarzyszenie Rodzin wespół z Księdzem Proboszczem zorganizowało pielgrzymkę na Kaszuby dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin oraz działających w Szkolnych Kołach Caritas. Ponadto w czerwcu dzieci pierwszokomunijne udały się do Piaseczna, Pelplina i Gniewu. W dniach 9-13 lipca zorganizowano wyjazd do Zakopanego. W tym roku parafia planuje jeszcze wyjazdy do Gietrzwałdu i Świętej Lipki, Lichenia, Rzymu, Częstochowy i Świnic Warskich. Oprócz pielgrzymek autokarowych wierni parafii św. Katarzyny w Łasinie pielgrzymują pieszo, m.in. każdego roku 8 września wędrują na odpust do Rywałdu. Kilkoro parafian corocznie udaje się w pieszej pielgrzymce do Częstochowy.

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...