Reklama

Pieszo do Maryi

Piesza Pielgrzymka Promienista z parafii św. Jadwigi w Bydgoszczy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielu czekało na ten moment przez cały rok. Inni, za namową przyjaciół, niemal w ostatniej chwili, zdecydowali się 29 lipca wyruszyć na pątniczy szlak z parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. Nie patrząc na pogodę przez jedenaście dni szli lasami, drogami polnymi czy asfaltowymi przez wiele wsi i miast. A wszystko po to, aby po przebyciu około 340 km, 8 sierpnia dotrzeć do duchowej stolicy Polski.

Inicjatorem Pieszej Pielgrzymki Promienistej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która już po raz 41. podąża do tronu Pani Jasnogórskiej, jest ks. kanonik Wojciech Dzierzgowski. Każda grupa samodzielnie opracowuje trasę marszu oraz program duszpasterski. Mimo iż idą różnymi drogami, to jednak jak promienie słoneczne, stąd nazwa pielgrzymki " Promienista", zbiegają się w Częstochowie. Jedną z nich jest, pielgrzymująca od 1995 r., grupa z bydgoskiego Wzgórza Wolności, z parafii pw. św. Jadwigi Królowej. W tym roku liczyła ona 108 pątników prowadzonych przez ks. Jacka Orlika oraz trzy siostry zakonne: dwie nazaretanki: s. Danielę i s. Chrystianę oraz albertynkę - s. Pię. Warto zaznaczyć obecność w grupie osób, które przekroczyły 40. rok życia, ubogacając tym samym młodszych wiekiem pielgrzymów.

"Układając trasę pierwszej pielgrzymki, zależało nam na omijaniu dużych miast oraz tras, którymi idą inne grupy pątników, aby nie sprawiać mieszkańcom dodatkowego kłopotu, a także, aby w ten sposób zupełnie innym ludziom dawać świadectwo wiary i obecności Chrystusa" - wspominają pielgrzymi zaangażowani przy wytyczaniu trasy przed sześcioma laty. "Wielu mieszkańców czeka na nas przez cały rok, gdyż często jesteśmy jedyną grupą pielgrzymów przechodzącą przez ich miejscowość. Ludzie na trasie są naprawdę wspaniali. Ze łzami w oczach machają do nas, pozdrawiają, podtrzymują na duchu. Nierzadko łapią się za głowę słysząc skąd idziemy. Dzielą się wszystkim, co mają i mogą nam ofiarować. Co roku w jednej z wiosek czeka na nas przy drodze gospodarz z kaną pełną mleka, w innych mieszkańcy przygotowują posiłki. Mało kto zdaje sobie sprawę z ogromu pracy i liczby osób zaangażowanych w przygotowanie i właściwy przebieg naszej wędrówki ku Pani Jasnogórskiej. Wszelkie oznaki otwartości ludzi, solidarności z nami oraz chęć pomocy są nam - pielgrzymom bardzo potrzebne. Za wszystko Wam, drodzy dobroczyńcy dziękujemy".

"Pielgrzymka jest dla mnie wędrówką ku Matce. Jest drogą walki z wszelkimi utrapieniami, słabościami a także sposobem spędzenia czasu: bez telewizji, radia, telefonów komórkowych, w innym towarzystwie - w towarzystwie modlitwy, Boga. Na nią czeka się przez cały rok" - opowiada Maciej Mantycha, który już po raz piąty wraz z grupą z parafii św. Jadwigi podąża na Jasną Górę.

"Pragnęliśmy, aby tegoroczna wędrówka na Jasną Górę stała się odpowiedzią na zaproszenie Jana Pawła II do przeżycia pielgrzymki jako ´znaku´ Roku Jubileuszowego" - wyjaśnia ks. Jacek Orlik, przewodnik grupy.

Dlatego każdego dnia pątnicy rozważali homilie Ojca Świętego wygłoszone podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej: o miłosierdziu, zaufaniu, służbie, błogosławieństwach oraz słowa skierowane do młodych na czerwcowym spotkaniu w Lednicy. Wpatrywali się również w postacie biblijne: Abrahama, Mojżesza, św. Jana Chrzciciela, a także w życie i świadectwo wiary św. Faustyny, bł. Sióstr Męczenniczek z Nowogródka, bł. Hiacynty i Franciszka - dzieci z Fatimy. Podczas prac w grupach zastanawiali się m.in. nad aktualnością dziesięciu Przykazań Bożych w codziennym życiu, a także znaczeniem chrztu św.

"Najważniejszym punktem każdego dnia była poranna Eucharystia - mówią s. Daniela i s. Chrystiana. Wędrując śpiewaliśmy Godzinki. Podczas drugiego etapu odmawialiśmy Różaniec, zaś na kolejnym - Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wieczorem spotykaliśmy się na Apelu Jasnogórskim" .

"Stałym punktem były niespodzianki - dodaje Adam Jaworski. - Nigdy nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Na szlaku, a także w godzinach wieczornych zaskakiwani byliśmy licznymi niespodziankami. Jedną z nich była jubileuszowa brama prowadząca do kościoła w Brdowie, zrobiona z... pysznych cukierków. Inną był konkurs wiedzy religijnej, zaproszenie do Hollywood w Koźminie na wspólną zabawę, wreszcie festiwal piosenki religijnej, a nawet przedstawienie pt.: Mały Książę oraz Jasełka" .

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień - 8 sierpnia. Do pokonania jeszcze tylko 15 km.

Przed klasztorem pielgrzymi złożyli kwiaty pod figurą Matki Bożej Pielgrzymów oraz oddali się cudownej modlitwie uniżenia leżąc krzyżem. Po przywitaniu wszystkich grup, błogosławieństwie krzyżem, złożonym z cząstek niesionych przez poszczególne grupy, wspólnym wyznaniu wiary i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych grupy udały się przed Cudowny Obraz Pani Jasnogórskiej, aby podziękować za opiekę i złożyć wszelkie pielgrzymie intencje.

"Witam wszystkich zmęczonych, ale uświęconych - powiedział na Wałach Jasnogórskiej do przybyłych paulin o. Longin Bekiel z Jasnej Góry - Nasze życie to droga. Jednak wiemy, że ta droga różnie wygląda ( ...) Pielgrzymka jest to droga świętych rekolekcji, wejrzenia człowieka w jego serce, zastanowienia się i głębokiej refleksji obecnością Kościoła i Jana Pawła II, naszego współbrata. (...) Przyjmijcie Jezusa Chrystusa do swego serca i zanieście na tę piękną ziemię archidiecezji gnieźnieńskiej".

W 41. Archidiecezjalnej Pielgrzymce Promienistej na Jasną Górę uczestniczyło 1738 pątników (o około 110 więcej niż przed rokiem), maszerujących od 8 do 14 dni, w 17 grupach. Wraz z pielgrzymami wędrowało 22 księży, 31 kleryków i 4 siostry zakonne. Najliczniejszą była grupa ze Strzelna i Kruszwicy, licząca 228 pielgrzymów. Oprócz dwóch bydgoskich liczących w sumie 276 pątników (z parafii św. Jadwigi Królowej oraz Matki Bożej Królowej Męczenników z Fordonu), do Pani Jasnogórskiej przybyły grupy z Inowrocławia, Strzałkowa, Solca Kujawskiego, Strzelna i Kruszwicy, Powidza, Gniezna, Witkowa, Szubina, Żnina, Janikowa i Gniewkowa.

"Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy nie mogąc pielgrzymować z nami fizycznie, czynili to poprzez kontakt duchowy czy też odwiedziny na trasie - mówią wdzięczni za pamięć i modlitwę pielgrzymi. - Znacznie lżej się pielgrzymuje ze świadomością, że ktoś się modli za pielgrzymów. Dziękujemy wszystkim, którzy nas żegnali, gdy wychodziliśmy oraz witali 19 sierpnia w parafii. Bóg Wam zapłać" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05
Transmisja Konklawe

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Więcej ...

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

Czy dziś pojawi się biały dym? Transmisja na żywo z Watykanu

2025-05-08 09:54
Czy dziś zobaczymy biały dym?

Agata Kowalska

Czy dziś zobaczymy biały dym?

O godz. 9 kardynałowie udali się do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie przystąpili do drugiego głosowania. Jeżeli dwa poranne zakończą się bez rezultatu, to czarny dym pojawi się około 12.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...