Reklama

Ksiądz co ze świętymi dobrze się zna (1)

Dzień chyli się ku zachodowi. Ostatnie promyki słońca prześlizgują się przez bujną zieloność nadbużańskich lasów i pól, dając sygnał ludziom pracującym w polu - by wracali do domów, bocianom - by wracały do gniazd. W samym sercu Dubienki intrygujący gwar i muzyka, przeplatane wybuchami zaraźliwego śmiechu. Dyskoteka pod „gołym niebem”. Czyste szaleństwo. Wirują zarumienione, rozpromienione radością twarze. Wózki inwalidzkie są dzisiaj wyjątkowo lekkie i zwrotne, jak gdyby jakiś szalony konstruktor przypiął im skrzydła: Panowie proszą panie... Panie proszą panów... Tutaj obowiązuje równouprawnienie, spontaniczność i nieskomplikowana radość życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do rozmowy przygotowałem się starannie. Nie sądziłem, że sprzęt nagrywający odmówi mi posłuszeństwa. Po ponownym nagraniu rozmowy widziałem zmęczenie na twarzy ks. rektora Zdzisława Ciżmińskiego.

- Skąd Ksiądz pochodzi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Urodziłem się 1 lipca 1944 r. w Kolonii Babin w rodzinie rolniczej. Było nas 9. Dom rodzinny znajdował się wśród pól, pomiędzy dwoma lasami. Tatuś był długie lata gajowym. Dom nasz znajdował się w sadzie otoczonym leszczyną, dlatego jesienią zawsze mieliśmy dużo laskowych orzechów. Mamusia dbała, żeby zawsze były kwiaty przed domem. No i ten zapach pól, traw, kwitnących lip, które też przy domu były licznie nasadzone.

- Jaka atmosfera panowała w domu?

- Religijna i patriotyczna. Codzienna modlitwa i coniedzielna Msza św. Rodzice chodzili na Sumę, my na poranną Mszę św. Nigdy nie spożywaliśmy posiłku przed modlitwą. W naszym domu często byłem uczestnikiem rozmów tatusia z sąsiadami na tematy wiążące się z losami Ojczyzny.

- Był Ksiądz w rodzinie rodzynkiem...

-Tatuś był znanym humorystą. Mówił, że chciałby mieć więcej synów, ale jakoś mu się to nie udaje. Przyznam, że specjalnie nie odczuwałem braku brata. Siostry starsze wykonywały typowo męskie zajęcia, jak np. jazda koniem.

- Był czas na zabawę?

Reklama

- Czasu na zabawę dużo nie mieliśmy, dlatego, że starsze rodzeństwo opiekowało się młodszym. Poza tym sporo było zajęć domowych. Mamusia często chorowała, więc dużo takich prac, które normalnie wykonuje matka w domu to my wykonywaliśmy.

-Czy w młodości miał Ksiądz... „miłość”?

- Gdy kończyłem szkołę podstawową chciałem pójść do szkoły średniej w Lublinie, prowadzonej przez diecezję lubelską. Poszedłem do swego księdza proboszcza i o tym zamiarze mu powiedziałem. On najpierw uświadomił mi, że to będzie kosztowna szkoła. Stwierdził, że rodzice będą musieli sprzedać w ciągu roku jedną krowę, a za rok drugą, żeby mnie kształcić, a przecież jeszcze tyle rodzeństwa było. Jeszcze jedną mi podsunął myśl, mówi: Idź do szkoły średniej koedukacyjnej, gdzie są w klasie i chłopcy i dziewczęta. Jak ci się jakaś Zosia spodoba, to przyjdź i dasz na zapowiedzi. Będzie wesele. Jeszcze na tobie zarobię. A jak ci się nie spodoba, to też przyjdź, wtedy będziemy o kapłaństwie mówili. I rzeczywiście, w szkole średniej chodziłem na zabawy szkolne, tańczyłem z wieloma koleżankami. Owszem, wiele mi się podobało z charakteru, urody i inteligencji, ale nie było takiej jednej jedynej. Po maturze poszedłem do księdza proboszcza i powiedziałem, że żadna Zosia mi się nie spodobała, więc mogę poważnie o kapłaństwie myśleć.

- A kto był wtedy dla Księdza autorytetem?

Reklama

- Nasz ks. kanonik Franciszek Dziużyński proboszcz parafii Babin. Mówię „nasz”, bo ośmioro z nas ochrzcił. Był w parafii ok. 30 lat i umarł prawie na moich rękach, gdy byłem diakonem. Imponował mi swoją autentyczną męską pobożnością, gorliwością kapłańską. Poza tym był też bardzo pogodny, wesoły, żartobliwy. Piękne mówił kazania poparte przykładami z historii Polski i Kościoła. A w szkole podstawowej takim wielkim autorytetem była pani Maria Daniec. Wielka patriotka. Człowiek żywej wiary, o czym świadczy fakt, że co niedzielę jechała siedem kilomerów do kościoła wraz ze swoją starszą ciocią, emerytowaną nauczycielką i zabierała często po drodze także innych nauczycie. Był to dla nas dobry przykład człowieka wierzącego.

- W szkole średniej wolał Ksiądz matematykę niż przedmioty humanistyczne?

- Tak. Lubiłem matematykę, fizykę i chemię. Nawet profesor z matematyki powiedział mi, że będę kiedyś nauczycielem matematyki, Mówił, że rośnie mu następca. Poza tym byłem również drużynowym, tańczyłem w zespole, prowadziłem koła dokształcające. Obchodziłem pierwsze piątki miesiąca, uczestniczyłem we Mszach św. i często przystępowałem do Komunii św.

- A potem seminarium.

- Nie byłem od początku przekonany, że zostanę księdzem. Miałem takie pragnienie i modliłem się o to, ale nie byłem nastawiony, że muszę być kapłanem.

- Co rodzice na to, że ich jedyny syn wybrał taką drogę życia?

- Tatuś na początku nie był zbyt rad, że idę do seminarium. Liczył, że zostanę jego następcą, że przejmę gospodarkę. Zawsze podkreślał, że jeśli czuję, że ta droga nie jest dla mnie, mogę wrócić do domu. „Tu ci chleba nie zabraknie”-mawiał. Postawa rodziców dawała mi pełną swobodę decyzji. Powoli dojrzewałem do zrozumienia, czym jest kapłaństwo, czym jest powołanie i powoli coraz więcej było znaków na „tak”.
Święcenia kapłańskie przyjąłem w katedrze lubelskiej 16 czerwca 1968 r. Natomiast prymicje miałem po tygodniu w swojej rodzinnej parafii. Ojciec życzył mi: „Synu nie życzę ci bogatych parafii, awansów, tylko życzę ci błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i żebyś na drodze swojego życia kapłańskiego spotkał ludzi życzliwych. Ucałował mnie wtedy bardzo serdecznie.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Katarzyna Herbert, wdowa po Zbigniewie Herbercie

2025-02-16 14:00

PAP

W wieku 95 lat zmarła Katarzyna Herbert z domu Dzieduszycka, tłumaczka, wdowa po Zbigniewie Herbercie, fundatorka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta - poinformowała w niedzielę PAP Fundacja im. Zbigniewa Herberta.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Zrozumieć kogoś to znaczy przebaczyć

2025-02-14 07:37

Mat.prasowy

Czy można odpowiedzieć spokojem na gniew? Abraham Lincoln pokazał, że tak – zamiast złości, wybrał pytanie i empatię. To właśnie współczucie prowadzi do prawdziwego zrozumienia.

Więcej ...

Czas wspólnej modlitwy i duchowego umocnienia

2025-02-16 21:01

Biuro Prasowe AK

– Konieczne jest to, o czym pisał Ojciec Święty Franciszek, obwołując ten Rok Święty. Powrót do nadziei, nadziei pokładanej nie w sobie, ale w Panu Bogu. Mamy być wszyscy pielgrzymami nadziei, nadziei, której fundamentem jest nasz Pan Jezus Chrystus – przekonywał abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Kościół

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Świadectwo uzdrowionej z nowotworu:

Wiara

Świadectwo uzdrowionej z nowotworu: "Carlo Acutisie,...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę