Reklama

Kobieta i sacrum

Sześć artystek, zrzeszonych w lubelskim Związku Polskich Artystów Plastyków, podjęło próbę wyrażenia językiem plastycznym emocji i refleksji, towarzyszących przeżyciom transcendentnym; wyrażenia tego, co ze swojej natury jest niewyrażalne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wystawie prezentowanej w Wieży Trynitarskiej wzięły udział: Blanka Gul-Olszewska, Joanna Barczyk, Alicja Kupiec, Joanna Polak, Krystyna Rudzka-Przychoda i Jolanta Słomianowska.
Artystki różni wiek, jak i spojrzenie na sztukę, ale łączy wspólna praca i przyjaźń. Każda z nich, sięgając po najbliższe jej środki wyrazu w sztuce, odkrywa drogę swoich indywidualnych poszukiwań transcendentnego sensu i fundamentalnych wartości. Ich twórczość, tak odmienna pod względem warsztatowym i stylistycznym, dotyka szeroko rozumianej sfery sacrum i problemów egzystencjalnych. Wystawa zatytułowana „Kobieta i sacrum” jest formą niezwykłego spotkania z absolutem; zmusza do zamyślenia nad sensem ludzkiego życia.
W Wieży Trynitarskiej swoje dzieła malarskie zaprezentowały cztery autorki. Możemy tu podziwiać najnowsze olejne obrazy Blanki Gul-Olszewskiej, wychowawczyni wielu pokoleń lubelskich artystów, które są malarskim zapisem refleksji. W niezwykle prostych na pozór formach, składających się z dziesiątków trójkątów, z jakich buduje swoje obrazy oraz w kolorze i świetle tkwi ogromna siła wyrazu. Z jej prac emanuje nie surowość układów geometrycznych, lecz metafizyka i duchowość. Vis ŕ vis został zawieszony cykl obrazów o charakterystycznym, wydłużonym formacie, autorstwa Joanny Polak, artystki niedawno debiutującej. Pełne wieloznacznych treści i głębokiej symboliki prace skłaniają widza do podejmowania własnej interpretacji. Natomiast Joanna Barczyk, by wyrazić istotę rzeczy i odkryć „duszę przedmiotu”, używa desek gruntowanych kredą i malowanych uwspółcześnioną techniką ikonową. Symboliczne znaczenie kolorów, używane ze świadomością ich energetyczno-duchowego działania, jak i stosowanie geometrycznych, abstrakcyjnych form, pozwalają malarce na przekazanie obecności Boga i Jego epifanii. W pracach Krystyny Rudzkiej-Przychody, absolwentki Wydziału Biologii UMCS, narzuca się ich organiczność. Niedookreślone kształty o mocno różnicowanych fakturach, z pogranicza istnienia, ukazują ciągłe metamorfozy materii.
Dla rzeźby przewidziana została przestrzeń w centralnej części sali ekspozycyjnej. W formie krzyża umieszczono gabloty z medalami i rzeźbami Jolanty Słomianowskiej, absolwentki rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, członka FIDEM - międzynarodowej federacji zrzeszającej medalierów. Tuż obok umieszczono zaś zaskakującą, wręcz unikatową formę ceramiczną, autorstwa Alicji Kupiec pod tytułem „Stół”. Praca, symbolicznie funkcjonalna, wykonana została w dużym formacie.
Wystawę „Kobieta i sacrum” w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej w Lublinie można zobaczyć do końca sierpnia. Zapraszamy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Zakończyła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej

2025-05-02 21:37

Karol Porwich/Niedziela

Podczas tej peregrynacji obraz Maryi opuścił swój dom i dotarł do wielu ludzi i miejsc, być może nawet do ludzi i miejsc, w których Bóg został zapomniany, a nawet odrzucony – powiedział abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który 2 maja przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Abp Depo: zło nie może być normą człowieczeństwa

2025-05-03 20:39

BPJG

Zło nie może być normą człowieczeństwa. Grzech nie może być normą człowieczeństwa. Tak jak kłamstwo nie może być normą dla naszych ludzkich spotkań – powiedział abp Wacław Depo w homilii wygłoszonej na jasnogórskim szczycie podczas uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Kościół

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Kardynałowie przed konklawe: wywiady na ulicy, obiady w...

Kościół

Kardynałowie przed konklawe: wywiady na ulicy, obiady w...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...