Liturgiczny kalendarz ostatnią sierpniową niedzielę wyznacza na wspomnienie Matki Bożej Pocieszenia. W tym roku to wspomnienie połączyło się z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, niemniej warto zatrzymać się nad tym tytułem Matki Bożej, któremu w diecezji poświęcono jedną parafię. Lipnica, która niegdyś należała do Dzikowca, już w 1874 r. wybudowała we wsi kaplicę, którą poświęciła jako wotum wdzięczności za odwrócenie zarazy właśnie Matce Bożej Pocieszenia.
Nabożeństwo do Matki Bożej Pocieszenia stanowi pewną odmianę nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy albo Wspomożenia Wiernych. Inspirację do oddawania czci Matce Bożej Pocieszenia znaleźć można w Ewangelii, w tekstach mówiących o Maryi wspomagającej Jezusa, pomagającej zakłopotanym gospodarzom w Kanie Galilejskiej lub trwającej na modlitwie z Kościołem po wstąpieniu Jezusa do nieba; nadto z doświadczeń wierzących, którzy w swoich przeżyciach dopatrują się cudownej skuteczności modlitewnego wstawiennictwa Matki Bożej. Wydany przez ks. Ryszarda Ukleję tom „Miejsca święte w Polsce łaskami i cudami słynące” prezentuje ponad 100 koronowanych i niekoronowanych sanktuariów maryjnych Matki Bożej Pocieszenia w Polsce, ich genezę, historię, łaski i cuda z nimi związane w dziejach naszego narodu. Lipnica wpisuje się w tę tradycję tytułem kościoła i parafii, która pod opieką Matki Bożej Pocieszenia rozwija się i wzrasta.
Drugim miejscem kultu Matki Bożej Pocieszenia jest sanktuarium w Radomyślu nad Sanem, gdzie obok koronowanego wizerunku Matki Bożej Bolesnej, znajduje się stary obraz Matki Bożej Pocieszenia. Obraz przedstawia Matkę Bożą ze św. Augustynem i jego matką Moniką, która doznała „pociechy” po nawróceniu syna. Bogurodzica dzierży w ręku pasek z napisem: „Ego diligentes me delio” (Kocham miłującego mnie). Św. Augustyn trzyma zaś w dłoni swój atrybut - serce. Przywodzi ono na myśl jego słowa: „Stworzyłeś nas, Panie, dla siebie i niespokojne jest serce nasze, dopóki nie spocznie w Tobie”. Malowidło umieszczono w prawym bocznym ołtarzu kościoła św. Jakuba prawdopodobnie na początku XVIII wieku. Kult Matki Bożej Pocieszenia powstał dzięki pracy duszpasterskiej ojców augustianów, którzy założyli Bractwo Matki Bożej Pocieszenia, przeżywające swój rozkwit w osiemnastym stuleciu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu