Siłą był laikat
Historia powstania świątyni sięga początków XX stulecia. Wtedy to z inicjatywy mieszkańców Porąbki, należącej wówczas do parafii w Czańcu, rodzi się idea wybudowania nowego Kościoła. - Jestem pełen podziwu dla wielkiego zaangażowania tych ludzi - mówi ks. Egeniusz Nycz. - Dokumenty, które się zachowały pokazują jak bardzo zależało im na tej budowie i jak wiele musieli pokonać trudności - dodaje. Za najważniejszą postać w dziele budowy Ksiądz Proboszcz uważa Jana Gałuszkę - naczelnika gminy Porąbka i przytacza tekst „Zarysu dziejów Porąbki”: „Zdumiewjącą jest rzeczą, a zarazem budującą, z jakim pietyzmem, a zarazem zaciekłością chłopską, lud tutejszy, a zwłaszcza naczelnik gminy Jan Gałuszka, łamali przeszkody - czasem zdawało się, że są opuszczeni przez wszystkich i że muszą zaprzestać budowy - oni jednak, nie zrażając się trudnościami wytrwali i dzieło zaczęte doprowadzili do końca”.
Poznać aby pokochać
100-letnią historię kościoła dokumentuje książka „Wiek spełnionych marzeń” wydana specjalnie z okazji rocznicy. Do książki dodany zostanie także film na nośniku CD, przygotowany przez jednego z parafian. Oprócz pozycji książkowej, w pobliskim domu kultury bp Tadeusz Rakoczy otworzył także specjalną wystawę z archiwalnymi fotografiami, starymi dokumentami, planami kościoła, zabytkowymi sprzętami liturgicznymi. - Prawdę mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że przy okazji przygotowań do jubileuszu znajdziemy tyle dokumentów i różnych eksponatów - mówi ks. Nycz.
Poznaniu i zgłębieniu wiekowego dziedzictwa służył także konkurs dla dzieci i młodzieży pt.: „Spełnione marzenia, czyli dzieje i rola kościoła parafialnego Narodzenia NMP w naszej małej ojczyźnie Porąbce” oraz przeprowadzona przez katechetów ankieta. Postawiono w niej takie pytania: Jaki sens ma dla ciebie Jubileusz? Jaką rolę w twoim życiu odgrywa świątynia parafialna? Jakie widzisz w niej swoje miejsce w przyszłości?
Przygotowania
Do rocznicy budowy parafia przygotowywała się już od dłuższego czasu. Cały poprzedni rok każdego miesiąca parafianie uczestniczyli w tzw. dniu wdzięczności. W wybraną niedzielę kazania mające pogłębić życie sakramentalne wiernych, wygłaszał zapraszany spoza parafii kapłan. Wraz z pierwszą niedzielą lipca rozpoczęto nowennę tygodni, poprzez którą parafianie modlili się o owocne przeżycie jubileuszu. Ostatnim akcentem przygotowania do rocznicowych uroczystości są trwające właśnie misje św., głoszone przez ks. Mariana Papiernika.
1901 - mieszkańcy Porąbki wchodzący w skład Komitetu Kościelnego parafii w Czańcu poddają pomysł budowy nowej świątyni w Porąbce.
31 sierpnia 1904 - proboszcz czanieckiej parafii ks. Wojciech Komperda poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła.
13 października 1907 - delegowany przez krakowską kurię dziekan oświęcimskiego dekanatu ks. Maciej Warmuz z Kęt dokonuje poświęcenia świątyni.
1 września 1909 - ks. Bartłomiej Kutek zostaje pierwszym samodzielnym duszpasterzem w Porąbce.
20 lutego 1957 - nowym proboszczem Porąbki zostaje ks. Józef Strączek, do dziś mieszkający w parafii.
1989 - po odejściu ks. Józefa Strączka na emeryturę proboszczem zostaje ks. Eugeniusz Nycz.
8 września 1995 - bp Tadeusz Rakoczy konsekruje kościół w Porąbce.
(PB)
Pomóż w rozwoju naszego portalu