Reklama

Bł. Edwardzie, nasz orędowniku w niebie - módl się za nami

W środku lasu, tuż obok linii kolejowej Warszawa - Białystok, przy piaszczystej, niezbyt dobrej drodze znajduje się ciekawe miejsce, które tylko raz w roku zapełnia się sporą grupą wiernych. W tej ciszy, w tym błogim spokoju można spotkać się z naturalną polską przyrodą, zmąconą tylko dosyć częstym stukotem pędzących pociągów. Przypadkowy przechodzień nie zauważy, że dawniej było inaczej. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się temu miejscu,a już widać piękny pomnikowy dąb, zdziczałe drzewa owocowe, charakterystyczne zagłębienia w ziemi i, od kilku lat, obelisk upamiętniający postać bł. ks. Edwarda Grzymały.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym miejscu od początku XX wieku aż do połowy lat 70. stała gajówka Klin, formalnie należąca do miejscowości Kołodziąż, w której ponad 100 lat temu mieszkał i pracował Zdzisław Grzymała. 29 września 1906 r. przyszedł tu na świat jego syn. Dzień później został ochrzczony w kościele parafialnym w Sadownem. Otrzymał imię Edward. Początkowo uczył się w domu, a mając 15 lat zapisał się do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Rok później przeniósł się do Gimnazjum Ziemi Kujawskiej do Włocławka. Tam spędził 4 lata przepełnione nauką i modlitwą. Przez wszystkie te lata marzył o kapłaństwie. Uzyskawszy świadectwo dojrzałości, wstąpił do tamtejszego seminarium duchownego. Był wzorowym alumnem, wyróżniał się ogromnym rozmodleniem. Jego największym zainteresowaniem była Biblia. W 1931 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku rozpoczął studia prawnicze w Rzymie. Po 4 latach otrzymał tytuł doktora prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju niósł posługę duszpasterską w Lipnie, Koninie i Kaliszu. Kiedy wybuchła wojna, ks. Grzymała przeniósł się do Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny w Aleksandrowie Kujawskim. W tym trudnym czasie opiekował się uwięzionymi przez Niemców kapłanami i klerykami. W sierpniu 1940 r. został zatrzymany przez gestapo i przewieziony do Dachau. Tam dał się poznać jako człowiek miłujący prawdę, uczynny i pracowity. Nawet w najcięższych sytuacjach starał się współwięźniów podnosić na duchu. Organizował krótkie spotkania, podczas których dzielił się z nimi swoją wiedzą teologiczną, zachęcał do cierpliwości i wytrwania. Po 2 latach spędzonych w obozie, wycieńczony fizycznie, został wywieziony z obozu i 10 sierpnia 1942 r. zagazowany. Żył tylko 36 lat. W 1999 r. Papież Jan Paweł II podczas Mszy św. w Warszawie włączył ks. Edwarda Grzymałę w poczet 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
Dom, w którym urodził się bł. ks. Edward, został rozebrany ponad 30 lat temu. Po zabudowaniach gospodarczych nie ma śladu. Zostały jedynie zdziczałe drzewa owocowe, wybujały bez oraz doły po studni i domowej piwnicy. Na dawnym podwórzu stoi dość duży dąb. Starsi ludzie opowiadali, że pamiętają syna gajowego, jak w ciepłe dni przesiadywał z książką pod tym drzewem, ale nikt lub prawie nikt nie znał dalszych losów młodego Edwarda.
Kult bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem zapoczątkowali księża pochodzący z tej parafii: ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska, i ks. Marek Matusik pracujący w Kurii Diecezjalnej w Siedlcach. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu w sadoweńskim kościele parafialnym zawisł portret bł. ks. Edwarda, namalowany na podstawie przedwojennej fotografii, wydrukowane zostały okolicznościowe obrazki z wizerunkiem Błogosławionego oraz ukazała się publikacja „Modlitwy do bł. Edwarda Grzymały, kapłana i męczennika”. Kilka lat temu w miejscu gajówki ks. kan. Marian Zbieć ufundował głaz z pamiątkową tablicą, aby miejsce to nie było anonimowe. Plac, gdzie dawniej było podwórze i zabudowania gospodarcze, oczyszczono z zarośli, aby można tu było w rocznicę śmierci bł. Edwarda odprawiać Msze św. W tym roku staraniem proboszcza parafii Sadowne ks. Stanisława Wojciechowskiego stanął tu także granitowy ołtarz na betonowym postumencie.
Na tegoroczną Mszę św. 12 sierpnia w pięknej leśnej scenerii, w miejscu, gdzie przyszedł na świat i spędzał młodzieńcze lata bł. ks. Grzymała, zebrali się licznie parafianie z Sadownego i okolicznych miejscowości. Przygotowaniem dekoracji, dostarczeniem ławek i kwiatów oraz zorganizowaniem śpiewu przed Eucharystią zajęli się mieszkańcy pobliskiego Kołodziąża. Mszę św. odprawiali w koncelebrze: ks. prał. Tadeusz Osiński, dziekan łochowski, i ks. kan. Stanisław Wojciechowski, proboszcz parafii Sadowne. Księża Radosław Wiechnik i Wojciech Piotrowski służyli w polowych konfesjonałach. Leśne nabożeństwo rozpoczęło się poświęceniem granitowego ołtarza, na którym będzie odtąd sprawowana ofiara Mszy św. Kazanie do zebranych skierował Ksiądz Dziekan. Dużo miejsca poświęcił w nim postaci bł. ks. Edwarda, jego bezgranicznej pokorze, ale i odważnej postawie wobec zła, z jakim spotkał się w obozach koncentracyjnych. Jego cierpliwość, męstwo i patriotyzm powinny stać się wzorem do naśladowania dla ludzi współczesnych. Ks. Grzymała już we wczesnych latach młodości obrał swoją życiową drogę, a będąc już kapłanem i idąc trudną drogą powołania, szczególnie w obozowych celach towarzysząc współwięźniom, stał się ich podporą i radował się, że może cierpieć za wiarę. Ks. Osiński, mówiąc o patriotyzmie bł. ks. Edwarda, nawiązał także do Bitwy Warszawskiej, która przeszła do historii jako Cud nad Wisłą. Wtedy to właśnie patriotyzm połączony z silną wiarą w Boga powstrzymał prące na zachód zastępy bolszewickie, ratując w ten sposób Europę przed widmem komunizmu. Modlitwa, wiara i bohaterstwo społeczeństwa polskiego z tamtych lat wskazują dziś prawdziwy ideał patriotyzmu.
Na zakończenie Mszy św. proboszcz ks. Stanisław Wojciechowski podziękował wszystkim zebranym, a szczególnie tym, którzy przyczynili się do organizacji obchodów rocznicy śmierci bł. ks. Edwarda, księżom: Markowi Matusikowi, Zbigniewowi Sobolewskiemu, Marianowi Zbieciowi, a także wójtowi gminy Sadowne Zdzisławowi Traczowi, jednostkom OSP, Nadleśnictwu Łochów i mieszkańcom Kołodziąża. Wyraził nadzieję, że w przyszłości nie tylko w drugą niedzielę sierpnia, ale również we wrześniu, w rocznicę urodzin bł. ks. Edwarda, będą odprawiane tu Msze św. To miejsce nie jest już anonimowe. Stoją tu dwa ważne symbole - głaz z pamiątkową tablicą i ołtarz. Coraz więcej też ludzi nawiedza to miejsce, jak choćby wycieczki rowerowe młodzieży z pobliskich szkół. Przybywają tu także dorośli, którzy pragną dotykać ziemi, po której chodziły stopy bł. ks. Grzymały, i odpocząć pod dębem, pod którym młody Edward czytał pobożne książki i gdzie kształtowało się jego powołanie do służby Bogu i ludziom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58
koncert Cantus

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

Niesamowity koncert chóralny zespołu Cantus odbył się 28 kwietnia w kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej z okazji 440. rocznicy urodzin Melchiora Teschnera.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego