Reklama

„Skrzydlate” kolonie

Niedziela podlaska 35/2007

0d 24 lipca do 6 sierpnia w Kołobrzegu przebywały dzieci objęte Programem Skrzydła w diecezji drohiczyńskiej. Grupa kolonistów liczyła 45 osób. Kolonie zorganizowano w uzdrowiskowej dzielnicy Kołobrzegu, w niewielkiej odległości od nadmorskiej plaży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolonie odbywały się pod hasłem: „Szczęśliwe dni”. Oprócz zabaw i przyjemności był czas na codzienną, wspólną modlitwę. Dzieci uczestniczyły w Mszach św. w kołobrzeskiej katedrze, a także w kościele pw. św. Macieja Apostoła, gdzie ubogacały nabożeństwa radosnym śpiewem.
Zwiedzanie Kołobrzegu połączone było z poznawaniem jego historii, a czasem i legend. Przy pomniku Zaślubin Polski z Morzem koloniści przedstawili krótką inscenizację odtwarzającą akt zaślubin z 1945 r. Przy pomniku Sanitariuszki chwila zadumy połączona była z zapaleniem znicza. Na trasie naszych wędrówek znalazły się: latarnia morska, ratusz, pomnik Arcybiskupa Marcina Dunina, Baszta Prochowa, zabytkowa poczta.
Gdy dopisywała pogoda, „skrzydlaci” koloniści chodzili na plażę, opalali się i kąpali pod czujnym okiem ratownika. Nawet w pochmurne dni dzieci chętnie spacerowały po plaży, zbierały muszelki i budowały zamki z piasku. Na boisku również bywało tłumnie. Nasze pociechy chętnie grały w siatkówkę, kometkę i piłkę nożną. Jedno popołudnie spędziły, asystując przy budowie profesjonalnego latawca skrzynkowego, który następnego dnia został przetestowany na porywistym wietrze.
Chociaż pogoda była figlarna i słonko często chowało się za ciemnymi chmurami, to nie było mowy o nudzie. Niezawodnym sposobem na deszczowe dni były wizyty na basenie „Milenium” lub „Morska Odyseja”. Wszyscy chętnie pluskali w wodzie, korzystali z hydromasażu, a przede wszystkim ze zjeżdżalni, przed którymi ustawiali się w długie kolejki. Szczególną atrakcją dla dzieci było zwiedzanie jednostki wojskowej w Kołobrzegu. Była to Brygada Remontowa, gdzie serwisowany i naprawiany jest ciężki sprzęt wojskowy. Można było z bliska zobaczyć czołgi, armaty i inne specjalistyczne pojazdy wojskowe. Żołnierze chętnie oprowadzili wycieczkę, nie szczędząc barwnych opowieści o wojskowym życiu.
Koloniści odwiedzili też wioskę indiańską. Podczas tej wyprawy zwiedzano stadninę i minizoo, były przejażdżka konna i bryczką oraz zabawa na kowbojskiej karuzeli. Każdy uczestnik wyprawy uczył się strzelać z łuku i brał udział w konkursach. Program zamykały pokazy z udziałem koni pod hasłem: „Dziki Zachód show”. W kinie Wybrzeże obejrzeliśmy film „Shrek 3”, animowaną komedię o przygodach zielonego ogra. Ciekawym przeżyciem okazała się wystawa edukacyjna „Magia czy rzeczywistość? Eureka. Cuda nauki i techniki” prezentująca modele oraz obiekty ilustrujące podstawowe zasady fizyki. Ekspozycja ta była o tyle niezwykła, że zwiedzający samodzielnie wykonywali różnorodne doświadczenia, których efekty były zdumiewające.
Każdy dzień rozpoczynała i kończyła wspólna modlitwa. O sprawność kolonistów dbaliśmy, prowadząc codzienną gimnastykę poranną. Panie kucharki troszczyły się, by każdy miał pełny brzuszek. W programie wypoczynku znalazły się konkursy plastyczne, zawody sportowe oraz praca w grupach. Spotkania grupowe były okazją do rozmów o rodzinie, przyjaźni, marzeniach. Kameralny charakter tych rozmów sprawiał, że dzieci chętnie się otwierały i często same proponowały tematy do dyskusji. Na koniec dnia organizowane były tzw. pogodne wieczory ze śpiewem i konkursami. Fajną zabawą okazał się konkurs na najciekawszą fryzurę, o miano miss ubiegały się niemal wszystkie dziewczynki, jurorami byli oczywiście chłopcy. Odbywały się dyskoteki dla wszystkich miłośników tańca, zorganizowano też jeden bal piżamowy.
Pożegnalny wieczór pełen był śpiewu, wzruszeń podziękowań. Każdy uczestnik kolonii otrzymał drobny upominek, wręczono również nagrody w konkursach. Dla wielu dzieci był to pierwszy w życiu wakacyjny wyjazd. Oby wspomnienia tych szczęśliwych dni na długo pozostały w dziecięcej pamięci.
Skrzydła to program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci - uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie wymagają pomocy w formie dożywiania w szkole, zakupu wyprawek z artykułami szkolnymi, dofinansowania do wycieczek szkolnych. Dzieci te żyją w rodzinach dotkniętych bezrobociem, chorobą, brakiem perspektyw na lepsze jutro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...