W położonym u stóp Policy (1369 m. n.p.m.) schronisku turystycznym na Hali Krupowej zatrzymał się 9 września 1978 r. kard. Karol Wojtyła w czasie swej ostatniej górskiej wędrówki przed powołaniem na Stolicę Piotrową.
Schronisko usytuowane w uroczym krajobrazie Pasma Policy, stanowi ważny punkt Górskiego Małopolskiego Szlaku Papieskiego. Dlatego, szczególnie latem i jesienią, gości ono licznych turystów, wędrujących śladami naszego Wielkiego Rodaka. Bywa też miejscem spotkań kombatantów oddziałów Armii Krajowej, które w czasie wojny miały na tym terenie swoje partyzanckie bazy m. in. „Huta Podgórze” i „Hełm”. To właśnie atak grupy partyzantów oddziału „Huta-Podgórze” we wrześniu 1943 r. na placówkę graniczną Grenzschutzu, utworzoną przez Niemców w schronisku, dał początek partyzanckim walkom z okupantem w tym rejonie. Kombatanckie środowiska AK, a szczególnie Babiogórskie Zgrupowanie Żołnierzy Armii Krajowej i Rodzin Akowskich, zrzeszające wiarusów leśnych walk z okolicy Jordanowa, Makowa Podhalańskiego, Sidziny, Skawicy i Zawoi, zadbały też o powstanie w latach powojennych, a szczególnie u schyłku XX wieku, wielu symbolicznych pomników przechowujących pamięć o partyzanckich zmaganiach z niemieckim okupantem. Są to m. in. partyzancka kapliczka i nekropolia na Hali Malinowej, kapliczka na Okrąglicy i postawiony w 2003 r. przez por. Karola Borowego ps. „Lolo” i kpt. Adama Leśnika ps. „Puchacz” krzyż metalowy na Policy. Na blaszanych tabliczkach po rozbitym w kwietniu 1969 r. samolocie umieszczono informację, która upamiętnia tę tragiczną katastrofę lotniczą, a także 60. rocznicę akcji partyzanckiej na placówkę Grenzschutzu oraz 25 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Ostatnio (21 lipca br.) skromna już grupa byłych partyzantów i konspiratorów AK, w towarzystwie wielkiego pasjonata Beskidów Stefana Kałwy - emerytowanego dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego, spotkała się znów w schronisku na Hali Krupowej.
Karol Borowy (niestrudzony w utrwalaniu materialnymi pomnikami miejsc partyzanckich walk na Ziemi Makowskiej i w Paśmie Policy) umieścił w schronisku (za zgodą jego gospodarza Eugeniusza Ogrodowicza) tablicę informacyjną ze zdjęciami i wierszami, która przybliża turystom wątki historyczne związane ze schroniskiem i Pasmem Policy. W czasie tego kombatanckiego spotkania odbyła się też skromna ceremonia odznaczenia zasłużonych kombatantów Armii Krajowej. Wiceprezes ds. Nominacji i Odznaczeń Zarządu Okręgowego Inwalidów Wojennych, kpt. Kazimierz Leśniak odznaczył w imieniu Zarządu Głównego Inwalidów Wojennych RP medalem „Zwycięska Nike” kpt. Adama Leśniaka - w uznaniu jego zasług za działalność w środowisku kombatantów i inwalidów wojennych. Za podobne zasługi Złotym Medalem Związku Inwalidów Wojennych odznaczony został por. Karol Borowy. Natomiast pośmiertnie Medal 12 pułku AK przyznano weteranowi walk w obronie Ojczyzny w 1939 r. Józefowi Warcie. Turystom, a szczególnie młodzieży, polecamy Papieski Górski Szlak Małopolski. Wraz z poznaniem tego uroczego zakątka polskiej ziemi, można wzbogacić swoją wiedzę o interesujące wątki historyczne z nią związane. Dodajmy, że tym szlakiem wędrował niedawno obecny metropolita archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu