Reklama

Hołd bohaterom

Niedziela płocka 35/2007

Trudno dziś o świadków, a tym bardziej bezpośrednich uczestników wojny polsko-bolszewickiej, minęło już bowiem 87 lat. Jednak pamięć o jej decydującym momencie, a zarazem jednym z najbardziej spektakularnych zwycięstw w polskiej historii, jaką była bitwa warszawska, trwa wciąż w świadomości narodu. Jej kolejne rocznice łączą ludzi we wspólnym przeżywaniu radości, dumy i doświadczeniu patriotyzmu. Tak dzieje się niewielkim Borkowie n. Wkrą, oddalonym o ok. 50 km od Warszawy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Właśnie tutaj w 1920 r. udało się polskiemu wojsku, dzięki zwycięskiej bitwie uniemożliwić bolszewikom okrążenie stolicy od północy. Dziś przy rozległych nadrzecznych błoniach stoi surowy, prosty pomnik - dwa głazy z memoratywnymi napisami: jeden postawiony jeszcze przed II wojną światową, drugi ufundowany w 2000 r. 18 sierpnia w tym miejscu pamięci odbyła się rocznicowa uroczystość religijno-patriotyczna.
Wśród zaproszonych gości obecni byli członkowie rządu i parlamentu, w tym szef Kancelarii Premiera RP minister Mariusz Błaszczak, przedstawiciele Wojska Polskiego, m.in.: gen. Janusz Lalka, płk. Stanisław Ekiert oraz płk. Waldemar Zakrzewski, reprezentant sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Jerzy Starostecki, przedstawiciele władz samorządowych, na czele z dyrektorem Departamentu Rolnictwa Sejmiku Województwa Mazowieckiego Radosławem Rybnickim, wiceprzewodniczącą komisji rewizyjnej Sejmiku Marią Kowalską, burmistrzem Nasielska Bernardem Dariuszem Muchą oraz przewodniczącym rady miejskiej w Nasielsku Dariuszem Leszczyńskim, a także władze powiatów nowodworskiego i płońskiego oraz Cieksyna i Borkowa. Uroczystość zgromadziła też licznie reprezentacje szkół, organizacji i stowarzyszeń, a przede wszystkim mieszkańców Borkowa i sąsiedniego Cieksyna.
Mszę św. sprawował ks. komandor Janusz Bąk, delegowany przez ordynariusza polowego Wojska Polskiego. Wieloletni duszpasterz sił zbrojnych mówił w kazaniu o wielkiej lekcji historii, jaką była śmierć tak wielu żołnierzy w kampanii polsko-bolszewickiej i podczas innych walk, a także o tym, czego powinniśmy się z niej nauczyć. Ksiądz Komandor podkreślał też, że nasza wolność jest Bożym darem, który trzeba pielęgnować.
Wyrazem wdzięczności dla poległych żołnierzy i oddaniem hołdu dla ich bezprzykładnego bohaterstwa był wojskowy apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców przed pomnikiem. Wielkie znaczenie wydarzeń sprzed 87 lat i potrzebę pielęgnowania historycznej pamięci podkreślali w wystąpieniach zaproszeni goście. „Warto wracać do tej przeszłości i pamiętać, jak cenny jest dar wolnej ojczyzny, jaką cenę skłonni byli zapłacić nasi przodkowie i jaka jest nasza dzisiejsza odpowiedzialność za wolną Polskę” - takie słowa skierował do uczestników obchodów premier RP Jarosław Kaczyński w liście, odczytanym przez ministra Błaszczaka. Zapewniając, że pamięć o bohaterach walk z 1920 r. będzie tu czczona Burmistrz Nasielska poinformował też o kameralnej uroczystości, jaka miała miejsce tuż przed tą główną, w Borkowie: na cmentarzu w Cieksynie poświęcony został odnowiony grób 85 poległych w tym rejonie podczas walk polsko-bolszewickich. O pomnażanie dobra, które jest naszym udziałem dzięki wywalczonej wolności zaapelował duszpasterz parafii w Cieksynie, ks. kan. Józef Szczeciński.
Uroczystość w Borkowie miała bogatą oprawę dzięki obecności Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz Orkiestry Garnizonowej z Siedlec pod batutą kpt. Mirosława Rytla. Tuż po Mszy św. odbyła się krótka defilada Kompanii, a zaraz po niej koncert Orkiestry, która zagrała m.in. wiązankę pieśni legionowych. Słuchacze, zachęceni przez dyrygenta, z entuzjazmem włączyli się w śpiew. W tym czasie nad brzegiem Wkry do pokazu kawaleryjskich umiejętności przygotowywali się już członkowie grupy Buzdygan. Kilku świetnie wyszkolonych jeźdźców-kaskaderów w mundurach ułanów wykonało szarżę oraz zaprezentowało scenę walki i pojmania patrolu bolszewickiego. Wielkie brawa rozbrzmiały szczególnie podczas prezentowanych przez grupę akrobacji, jakie potrafili wykonywać polscy ułani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Papież: nie brakuje psów i kotów, ale nie mamy dzieci

2024-05-10 12:51

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Jakiej przyszłości możemy się spodziewać, skoro największy dochód przynosi dziś przemysł zbrojeniowy i antykoncepcja? - powiedział Papież na stanach generalnych o dzietności we Włoszech. Jak przypomniał, kiedyś wydawało się, iż problemem naszego świata jest zbyt wysoka liczba dzieci. Tymczasem prawdziwy problem stanowi nasz egoizm. Gromadzimy coraz więcej rzeczy, nie brakuje psów i kotów, ale nie ma mamy dzieci, nie mamy przyszłości - dodał Franciszek.

Więcej ...

Jutro odbędą się obchody 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-10 18:39
Ratusz w Ośnie Lubuskim

wikipedia/Lienhard Schulz na licencji Creative Commons

Ratusz w Ośnie Lubuskim

W Ośnie Lubuskim odbędą się jutro (11 maja) główne obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego, które utworzone zostało w wieku XII, a przestało istnieć w końcu XVI wieku. Jubileuszowej Mszy św. będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymasa Polski. Po liturgii przewidziano jarmark lubuski w ramach, którego będą się prezentować lokalne grupy i zespoły muzyczno-wokalne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli