Reklama

60 lat Rycerstwa Niepokalanej u przemyskich franciszkanów

Niedziela przemyska 35/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1917 r. masoneria obchodziła 200. rocznicę swego powstania. Fetowano tę rocznicę demonstracyjnie. Elementem zadufania był sztandar masonerii, na którym był wizerunek św. Michała Archanioła - pod szponami szatana. Św. Maksymilian, widząc to, postanowił złemu duchowi wytoczyć walkę. Pamiętał słowa Pisma Świętego: „Ona zetrze twoją głowę, a ty czyhać będziesz na Jej piętę” (por. Rdz 3, 15), więc postanowił pod Jej sztandarem rozpocząć walkę ze Złym. 17 października 1917 r. zaprosił do swojej celi pięciu kleryków wraz z Ojcem Magistrem, by przedstawić im plan założenia Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej. Zebranym przedstawił swój plan Rycerstwa Niepokalanej:
Cel: starać się o nawrócenie grzeszników zwłaszcza masonów.
Warunki: Oddać się całkowicie Niepokalanej jako narzędzie w Jej rękach. Nosić Cudowny Medalik. Wpisać się do księgi Rycerstwa.
Środki: do osiągnięcia celu odmawiać codziennie akt strzelisty do Niepokalanej: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za masonami i poleconymi Tobie”; a także wszystkie środki, byle godziwe, jak: modlitwa, post, jałmużna, dobre uczynki.
W taki sposób powstało w Kościele najliczniejsze stowarzyszenie, które ma - według św. Maksymiliana - zasadniczy cel: podbić cały świat dla Niepokalanej, by wszyscy ludzie na całym świecie należeli do Niej. Temu celowi poświęcił całe życie.
Św. Maksymilian wiedział, że aby móc skutecznie działać, trzeba było dotrzeć do ludzi przede wszystkim przez słowo pisane. Postanowił więc założyć miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”. W tym czasie, po I wojnie światowej, trwała w Polsce niesamowita inflacja, więc zewnętrzne warunki wcale nie sprzyjały, żeby zakładać czasopismo. Mimo to pismo nieustannie rozszerzało się wśród ludzi. Najpierw w Krakowie, a gdy tam było za mało miejsca, św. Maksymilian przeniósł się z wydawnictwem do Grodna. Nie było tam dogodnie rozprowadzać „Rycerza” na całą Polskę, więc założył Niepokalanów. W 1933 r. liczba mieszkańców Niepokalanowa przekroczyła 400 osób, a nakład „Rycerza” wynosił 680 tys. egzemplarzy.
W 1934 r. Franciszkanie Konwentualni posiadali 1 prowincję z 27 klasztorami. Prowincjałem był o. Anzelm Kubit - gorliwy zakonnik i czciciel Niepokalanej. W czasie wizytacji 18 czerwca 1934 r., m.in. rozporządzeniami, nakazał założyć Rycerstwo Niepokalanej. Ale ówcześni gwardianowie „jakoś” tego zarządzenia nie zdołali wykonać. Później przyszła wojna, co też nie sprzyjało realizacji zamiarów prowincjała, dopiero kolejny gwardian przemyskiego klasztoru o. Celestyn Gacek wypełnił to postanowienie. 3 kwietnia 1947 r. na kapitule konwenckiej poddał myśl, aby przy kościele założyć Rycerstwo Niepokalanej dla szerzenia kultu Cudownego Obrazu. Ojcowie wyrazili zgodę. Gwardian zwrócił się do biskupa o wydanie dekretu erekcyjnego.
Kuria Biskupia 6 czerwca 1947 r. wydała dekret erekcyjny następującej treści:
Erygujemy niniejszym przy przemyski kościele Ojców Franciszkanów pobożne Stowarzyszenie Milicji Niepokalanej. Pozwalamy równocześnie na przynależenie do Prymarii Milicji Niepokalanej w Rzymie.

Reklama

† Franciszek Barda, Bp
Ks. Władysław Wyderka
- kanclerz

A do gwardiana o. Celestyna Gacka specjalne pismo:
Załączając dekret erekcyjny Milicji Niepokalanej przy tamtejszym kościele, przesyłamy Przewielebności Twojej i wszystkim Członkom Milicji z życzeniami pomyślnego rozwoju - moje błogosławieństwo arcypasterskie.

† Franciszek Barda, Bp
Ks. Władysław Wyderka - kanclerz

Ten dekret zapisany został na stronie 219. w aktach Konwentu.
Błogosławieństwo biskupa szybko zaowocowało. W niedługim czasie zapisało się 731 osób. Przy każdej podawano: nazwisko i imię, datę i miejsce urodzenia, stan, miejsce zamieszkania, datę przyjęcia do Rycerstwa i kto przyjmował.
Te wszystkie dane osobowe zapisane są w grubej księdze o objętości ok. 400 stron, noszącej tytuł: „Milicja Niepokalanej (Rycerstwo Niepokalanej) przy kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu od 1947 r.”.
W tym roku 6 czerwca minęła 60. rocznica założenia Rycerstwa. Główne uroczystości odbyły się 3 czerwca. Przewodniczył im wieloletni prezes Rycerstwa na cały świat o. Stanisław Piętka, obecnie gwardian Niepokalanowa. Z tej okazji kościół nasz otrzymał relikwie św. Maksymiliana, by święty umacniał nas w wierze, nadziei i miłości, abyśmy za przykładem sługi Bożego Jana Pawła II należeli coraz bardziej do Maryi i przyczyniali się do szerzenia czci Niepokalanej nie tylko w naszym kraju, ale także w zjednoczonej Europie, czemu sprzyjać mogą liczne wyjazdy emigracyjne Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...