Reklama

Ważni dla częstochowskiej kultury

Niedziela częstochowska 36/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważni, bo wpływają na charakter i styl Częstochowy. Ważni, bo nietuzinkowi, tworzący tego miasta elitę. Ważni, bo od ich talentu, kreatywności i siły charakteru zależy poziom kulturalny Częstochowy i jej mieszkańców. Kilkoro z nich każdego roku staje się laureatami Nagród Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury oraz laureatami Nagrody Mecenasów Kultury. Uroczystość wręczenia odbywa się zawsze w uroczystej oprawie, godnej, i nagrody i laureatów. Tak było i w tym roku.

Laureaci nagród

W kategorii „Muzyka” uhonorowano Elżbietę Doryk-Urbańska, skrzypaczkę. Pani Elżbieta jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczy w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Gra w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej od ponad 30 lat. Jej umiejętności muzyczne doceniło w 1995 r. Ministerstwo Kultury, powierzając funkcję konsultanta krajowego z zakresu gry skrzypcowej. Znana jest, nie tylko w naszym mieście, jako wybitna nauczycielka gry na skrzypcach. Do grona uczniów Pani Profesor należą muzycy odnoszący sukcesy w krajowych i zagranicznych konkursach. Wśród 20 utalentowanych absolwentów, którzy wyszli spod ręki pani Elżbiety są m.in.: Tomasz Wabnica, Aleksandra Szwejkowska-Belica, Dobrochna i Anna Banaszkiewicz, Joanna Czaj, Judyta Wrona czy Anna Kaczmarek.
W kategorii „Literatura” doceniono profesor Akademii im. Jana Długosza Elżbietę Hurnikową. Już za przygotowanie antologii „Z częstochowskiej ziemi na literacki Parnas” należy się Pani Profesor najwyższe uznanie. W dziele tym znalazły się wiersze Władysława Sebyły, Jerzego Lieberta, Haliny Poświatowskiej i Ludmiły Marjańskiej. Przypomnieć należy także jej zaangażowanie w przygotowanie ekspozycji w Muzeum Haliny Poświatowskiej, otwartym niedawno przy ul. Jasnogórskiej w Częstochowie. Elżbieta Hurnikowa jest autorką dwóch książek poświęconych Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Laureatka jest rodowitą częstochowianka, absolwentką wydziału filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Od lat pracuje z młodzieżą akademicką, najpierw na WSP, obecnie w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W latach 1994-97 prof. Hurnikowa pełniła funkcję lektora języka polskiego w Instytucie Translatoryki Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Osoby interesujące się książką znają z pewnością antykwariusza, bibliofila, miłośnika historii Zbigniewa Biernackiego, laureata nagrody w kategorii „Promocja i ochrona kultury”. Biernacki jest nie tylko księgarzem, od 17 lat prowadzi antykwariat przy ul. Kopernika, wydawcą, ale i kolekcjonerem rozmiłowanym w częstochowskich pamiątkach. Wielokrotnie organizował aukcje księgarskie. To dzięki jego pasji, wytrwałości i znajomości rzeczy od 2000 r. ukazuje się Częstochowska Trylogia na dawnej pocztówce.
Piękny gest wykonał Zbigniew Biernacki przekazując klasztorowi jasnogórskiemu cudem ocalały od zniszczenia sztandar z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i orłem w koronie. Biblioteka Publiczna w Częstochowie dzięki niemu wzbogaciła swe zbiory o pierwsze wydanie „Myśli i aforyzmów o etyce lekarskiej” autorstwa jednego z najznakomitszych obywateli Częstochowy - lekarza Władysława Biegańskiego.
Wśród laureatów, kategoria „Sztuki plastyczne” znalazł się także - co odnotowujemy wielką przyjemnością - nasz redakcyjny kolega Włodzimierz Karankiewicz, który od ponad 13 lat wpływa na grafikę „Niedzieli”. Włodzimierz Karankiewicz jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się obok ukochanego malarstwem, także scenografią i grafiką użytkową. Ma na swoim koncie wiele wystaw, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Do kulturalnych wydarzeń roku 2006 w Częstochowie wpisała się jego wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, zatytułowana „Okno na Mistrza trzy”.
Obrazy Włodka ozdabiają zbiory Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie, a w Częstochowie - zbiory Miejskiej Galerii Sztuki i Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Jest współautorem aranżacji i scenografii wystaw w Muzeum Częstochowskim, w tym stałej wystawy historycznej „Dzieje Miasta Częstochowy”, wystaw „Sztuka okresu Młodej Polski” i „Sztuka Częstochowy XIX i połowy XX wieku” oraz multimedialnej aranżacji Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej. Włodek dokonał także opracowania graficznego i ilustracji do III i IV tomu „Monografii Historycznej Częstochowy”.
Agata Ochota-Hutyra, laureatka w kategorii „Teatr”, jest znaną aktorką częstochowskiego Teatrze im. Mickiewicza. Świetna interpretatorka poezji, artystka utalentowana także wokalnie. Laureatka Złotej Maski w 1995 r. Publiczności częstochowskiej dała się poznać m.in. jako Judyta w „Księdzu Marku”, Helena w „Wujaszku Wani”, Laura w „Kordianie”.
Zespół „Habakuk”, gra muzykę reggae, ma na swoim koncie aż 5 płyt. W 2006 r. nagrali słynny album z piosenkami Jacka Kaczmarskiego „A Ty siej”. Uhonorowano ich za szczególne osiągnięcia w dziedzinie muzyki.

Mecenasi kultury

Mecenas Kultury, a ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez Prezydenta Miasta od 10 lat, przypada osobom i instytucjom wspierającym w rozmaity sposób kulturę. W tym roku laur ten przypadł dwóm instytucjom, które jak to z mecenasami sztuk wszelakich bywa, mało się ze sztuką kojarzy - Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne i ISD Huta Częstochowa. Pierwsza firma na szczęście nie stroni od promowania kultury w mieście, i to jakiej kultury: Festiwal „Gaude Mater”, Noc Kulturalna, IV Dni Kultury Chrześcijańskiej, koncert w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, jubileusz 80-lecia pracy artystycznej prof. Juliusza Łuciuka, wydanie płyty z pieśniami Debussy’ego i Szymanowskiego w wykonaniu Katarzyny Suskiej-Zagórskiej. Huta Częstochowa udziela wsparcia finansowego m.in. Teatrowi im. Mickiewicza, zespołowi „Nefre”, Akademickiemu Teatrowi Tańca „Huta”, organizuje plenery malarskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją wszechmoc

2024-06-04 13:14
Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

źródło: wikipedia.org

Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 1-8.

Więcej ...

Ludzie ośmiu błogosławieństw

2024-07-03 15:33

Paweł Wysoki

Więcej ...

Nowi prorektorzy UKSW

2024-07-03 18:49
Od lewej: ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

UKSW

Od lewej: ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

- Zaangażowanie, współpraca, poczucie odpowiedzialności za dobro UKSW to elementy, które będą stanowić trzon naszej współpracy w kolejnych latach - powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, wręczając powołania nowym prorektorom uczelni na kadencję 2024-2028.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...