Reklama

Drogami świętego Jakuba

Poszukiwacze polskich szlaków św. Jakuba nie mogli pominąć diecezji kieleckiej, bowiem stary szlak pątniczy wiódł przez południowo-centralną Polskę w stronę Śląska, i dalej - do Composteli, do której od wieków zdążają czciciele Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga handlowa pomiędzy Sandomierzem i Krakowem istniała od dawna, a układ miejscowości z kościołami pw. św. Jakuba na tym terenie nie wydaje się przypadkowy i wskazuje na istnienie starego szlaku pątniczego - przekonuje Katarzyna Bednarz z Bractwa św. Jakuba w Więcławicach w Małopolsce.
Celem Bractwa jest m.in. odtwarzanie dróg św. Jakuba i opieka nad nimi. Jedna z nich prowadzi z Sandomierza do Krakowa przez tereny diecezji kieleckiej. Tych miejscowości jest w linii prostej siedem: Sandomierz, Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałecznica, Niegardów, Więcławice. Większość z nich to diecezja kielecka.
Św. Jakub Starszy Apostoł patronuje powstałej na przełomie XIII/IV wieku parafii w Szczaworyżu. Pierwotny drewniany kościół spłonął w 1598 r., nowy z gładzonego kamienia zbudowano w roku 1613. To budowla późnorenesansowa z pozostałościami gotyckimi. W głównym ołtarzu z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem (XVI w.), jest na zasuwie późnobarokowy obraz św. Jakuba Starszego.
Patronem wzmiankowanej już w 1326 r. parafii w Probołowicach jest także św. Jakub Apostoł. Obecny drewniany kościół, wzniesiony w 1759 r., słynie z wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem tzw. Probołowskiej z XVII wieku. W Pałecznicy parafia istniała już w 1326 r.. W XV wieku stał tutaj kościół murowany, przebudowywany w XVII-XIX wieku. Obraz św. Jakuba znajduje się w ołtarzu bocznym.
Najstarsza parafia pw. św. Jakuba w diecezji kieleckiej jest w Niegardowie. Fundatorem parafii był prawdopodobnie w 1244 r. wojewoda krakowski Klemens z Ruszczy. W miejsce drewnianego, wzniesiono w 1578 r. kościół murowany, później przebudowywany. Przedmiotem szczególnego kultu jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z przełomu XVI i XVII wieku.
Parafie, którym patronuje św. Jakub, należą do tych najstarszych, odpust przypada we wspomnienie św. Jakuba, zwanego Większym, 25 lipca.
Święty był bratem św. Jana Ewangelisty, synem Zebedeusza i kuzynem samego Jezusa. Asystował przy wskrzeszeniu córki Jaira, tajemnicy Przemienienia, modlitwie w Ogrodzie Oliwnym. Dzięki okazywanemu temperamentowi zyskał miano „syna gromu”. W pierwotnym Kościele odgrywał bardzo ważną rolę. Poniósł śmierć męczeńską, ścięty na rozkaz Heroda Agryppy I, między 41 a 44 rokiem.
Jak mówi starożytna tradycja, św. Jakub głosił Ewangelię na terenie dzisiejszej Hiszpanii (inna podaje, iż dotarło tam jego ciało na okręcie, niekierowanym ręką ludzką). Ok. 830 r. biskup Irii odkrył grób Apostoła. Wybudowano nad nim kościół, a w XII wieku założono rycerski zakon św. Jakuba, którego zadaniem była walka z mahometanami. Do grobu z relikwiami św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela od wieków ciągną pielgrzymki, których szlaki przebiegały przez całą Europę - zapewne także i przez diecezję kielecką.
Od X do XV wieku Santiago de Compostela było jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na świecie.
W ikonografii św. Jakub posiada charakterystyczne atrybuty: szatę pielgrzyma, którą stanowi kapelusz z opadającym rondem, kij wędrowca, sakwę, butelkę oraz muszlę jako oznakę pielgrzyma; zbroja rycerska może wskazywać na Świętego jako na patrona walczących z wyznawcami islamu; bywa też przedstawiany w powszechnym stroju apostołów.

A.D.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst