Reklama

Aleksandryjski jubileusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii przeżywa srebrny jubileusz swojego istnienia. Chociaż wspólnota wiary istniała w niej od początku (II poł. XIX wieku), to jednak decyzja o powstaniu parafii w tej miejscowości nie należała do najłatwiejszych. Ze względu na jej liczebność, obszar i odległość od kościoła parafialnego w Konopiskach utrudnione było duszpasterstwo tej części parafii. Dlatego bp Teodor Kubina, będąc w Aleksandrii w 1948 r. zapowiedział, że powstanie tu kiedyś parafia. Niestety, tych zamierzeń, ze wględu na sprzeciw władzy świeckiej, nie udało się urzeczywistnić ani jemu, ani jego następcy, bp. Zdzisławowi Golińskiemu.
W 1956 r. bp Z. Goliński część wsi przyłączył do parafii w Blachowni. Gdy w 1973 r. wikariuszem w Konopiskach został ks. Andrzej Walaszczyk, szczególną troską objął właśnie Aleksandrię. Działał z wielkim wsparciem i pomocą ówczesnego proboszcza parafii Konopiska - ks. kan. Stanisława Pytlawskiego. Udało się im, przy pomocy rodziny ks. A. Walaszczyka oraz mieszkańców, zakupić posesję i w ukryciu przed władzami zaadaptować stodołę do celów liturgiczno-katechetycznych. Bp Stefan Bareła 20 września 1978 r. ustanowił w Aleksandrii wikariat terenowy. Jego duszpasterzem został ks. A. Walaszczyk. Parafię pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego erygował natomiast 11 października 1982 r. Pierwszym proboszczem został ks. kan. Wojciech Dylakiewicz. Budowy kościoła podjął się kolejny proboszcz ks. kan. Henryk Pacud.
Uroczystościom jubileuszowym 12 sierpnia br. przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Rozpoczęły się one na placu przy kościele parafialnym, gdzie została ustawiona figura Chrystusa Króla jako dziękczynienie mieszkańców Aleksandrii za lata istnienia parafii. Ksiądz Arcybiskup poświęcił figurę, a następnie podkreślił, że właśnie z okazji rocznicy parafii stanął tu pomnik, który będzie przypominał, że Chrystus musi być, że jeśli Go nie ma, to człowiek nie istnieje w taki sposób, w jaki powinien istnieć. Ksiądz Arcybiskup wezwał parafian, aby Chrystus był zawsze w Aleksandrii na pierwszym miejscu, aby najważniejsze były dla nich wartości Boże. Następnie proboszcz ks. kan. Henryk Pacud dokonał oddania rodzin parafii Chrystusowi Królowi.
W świątyni parafialnej miała miejsce kolejna część uroczystości - dziękczynna Suma odpustowa ku czci św. Maksymiliana. W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał wiernym na postać św. Maksymiliana, Chrystusa Króla stojącego w centrum uroczystości oraz na dar, jaki Jezus nam daje, a jakim jest Królestwo Boże w swoich dwóch wymiarach: niebiańskim i ziemskim. „To Królestwo Boże, które jest na ziemi nazywa się Kościołem. A parafia jest Kościołem. (…) Można powiedzieć, że kiedy 25 lat temu powstała tutaj parafia, a bp Stefan Bareła ją założył, to Królestwo Boże się tu zgęściło, życie religijne się ożywiło”. Kaznodzieja wezwał do miłości względem parafii, do takiego przeżywania niedzieli, w której centrum stanowi Msza św., do miłości bliźniego, ponieważ „Królestwo Boże dobrze przeżywane zawsze prowadzi nas do drugiego człowieka”. Homilię Arcypasterz zakończył życzeniami dla wspólnoty parafialnej.
Po Mszy św. Ksiądz Arcybiskup poprowadził procesję eucharystyczną, po której wyśpiewano dziękczynne „Te Deum” za srebrny jubileusz istnienia aleksandryjskiej parafii.
W uroczystości, oprócz Księdza Arcybiskupa brali udział goście, m.in.: ks. prał. Marian Duda - rektor Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. kan. Stanisław Pytlawski - emerytowany proboszcz z Konopisk, inicjator powstania parafii w Aleksandrii, ks. prał. Andrzej Walaszczyk i ks. kan. Wojciech Dylakiewicz - byli duszpasterze w Aleksandrii, ks. kan. Rajmund Frydrych - pochodzący z Konopisk. Urząd Gminy Konopiska reprezentował wójt gminy Jerzy Socha, który jako dar dla parafii - jubilatki ofiarował kielich mszalny. Obecni byli również kapłani pracujący w dekanacie blachowieńskim oraz diakon Jakub Raczyński.
Wielkie było zaangażowanie parafian w przygotowanie uroczystości, a także przyozdobienie świątyni parafialnej na ten szczególny dzień.
Ksiądz Proboszcz dziękując wszystkim powiedział: „Niech dzisiejsza wspólna modlitwa owocuje w naszym życiu miłością, radością i pokojem”. Oby to pragnienie spełniło się w życiu każdego parafianina w Aleksandrii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Majowy Męski Różaniec na ulicach Piotrkowa

2024-05-04 15:00

Maciej Hubka

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...