Ostatnia niedziela sierpnia w kalendarzu erygowanej w 1937 r. przez bp. Mariana Fulmana babińskiej wspólnoty od dawna była zaznaczona jako ważny dzień. Wyznaczał on bowiem zakończenie istotnych dla parafian prac oraz kulminacyjny moment tegorocznych zbiorów - Święto Plonów, łączące dziękczynienie Bogu za otrzymane łaski i radość wspólnego przebywania na jednoczącym wszystkich festynie. Szczególnym znakiem przypieczętowującym obchody tego dnia była kanoniczna wizyta abp. Józefa Życińskiego, który nawiedzając liczącą ok. 1500 wiernych parafię, „ofiarował Bogu wszystkie owoce ich prac”. A prac w ostatnich latach było sporo, ponieważ ludzie - doceniając zaangażowanie swojego proboszcza, który „stara się służyć według darów, jakie otrzymał od Boga” - ochoczo włączali się w rozwój parafii. Tym bardziej, że tak kochający swoich wiernych proboszcz, dla którego praca wśród nich jest „radością duszy”, to skarb, który mieszkańcy Babina, Radwczyka i Wymysłówki przynależących do parafii potrafią docenić.
Tętniąc życiem
Reklama
Jak mówi ks. Wasilak, „to zasługa moich parafian, że w ciągu dwóch lat przeprowadziliśmy renowację świątyni wewnątrz i na zewnątrz: pomalowaliśmy ją, wymieniliśmy rynny i pomalowaliśmy dach kościoła, założyliśmy w świątyni system alarmowy. Ponadto kościół i grota Matki Bożej zostały oświetlone, wymieniono i okratowano okna w zakrystii i kaplicy, w zakrystii znajduje się nowa szafa, powiększono ołtarz boczny oraz zakupiono ławki, nagłośnienie pielgrzymkowe i rzutnik cyfrowy”. Parafianie, którzy - jak mówi Proboszcz - „kochają Boga, Kościół i swoje rodziny oraz pieczołowicie dbają o swoje zabudowania, a z nie mniejszym zainteresowaniem troszczą się o świątynię Bożą”, w podpiwniczeniu plebanii zrobili kapitalny remont, przystosowując je do zadań duszpasterskich. Nową inwestycją wszystkich rodzin jest droga asfaltowa z kościoła na cmentarz, na którym w czynie społecznym wymurowano 27 grobów, tworząc nowe alejki. Owocami dotychczasowego zaangażowania wspólnoty parafialnej jest m.in. dostrzeżenie potrzeby renowacji parkanu przy kościele, wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych, wyodrębnienie osobnej kancelarii z plebanii i zakup pieca, który ma służyć grupom i wspólnotom spotykających się w salach duszpasterskich. „A jeśli chodzi o sprawy duchowe, to stwierdzam, że parafia jest tętniącą życiem wiary” - podkreśla z dumą ks. Ryszard Wasilak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dojrzały plon
Czas wizyty kanonicznej abp. Życińskiego był bogaty. Po porannej Mszy św. gromadzącej zwłaszcza młodzież, Pasterz spotkał się z młodymi, wskazując im słuszność podjęcia formacji w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz członkami Rady Duszpasterskiej, Akcji Katolickiej, Kół Różańcowych i nauczycielami, których zachęcał do stworzenia wspólnoty Legionu Maryi. Ważnym momentem dla wspólnoty parafialnej było uroczyste poświęcenie i otwarcie przez Metropolitę drogi na cmentarz. Wizytację zwieńczyła Suma w intencji parafian, w czasie której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. „Chciałbym, żebyśmy w czasie tej wizytacji uczyli się objawiać chwałę Bożą jako dojrzały plon naszego życia” - mówił Arcybiskup Józef, „mile ujęty tymi oznakami kultury i bezpośredniości”, o których mógł się przekonać w czasie spotkań z wiernymi. Metropolita, zapraszając do naśladowania Maryi w jej zatroskaniu i miłości do ludzi, podkreślał: „Tak bardzo trzeba nam, abyśmy w świecie, który doświadcza głębokiej przemiany, rozumieli, że Chrystus jest dla nas wartością najwyższą, On jest Zbawicielem”. Życzył wiernym, aby zostali wyzwoleni z lęku, a Maryja ufająca Synowi była dla nich wzorem naśladowania.
Radość wspólnoty
Już po raz kolejny z okazji dorocznego Święta Plonów wspólnota parafialna zorganizowała festyn, na którym bawili się niemal wszyscy. Na placu przed plebanią od godz. 9 czynne było wesołe miasteczko i ustawione kramy. Natomiast od godz. 14 trwała zabawa, na którą składały się tańce przeplatane poezją i modlitwą oraz występy zespołów. Przygotowany z tej okazji poczęstunek także był dziełem parafian: pieczony prosiak, grochówka, kiełbaski z grilla, a także ciasto i słodycze. Radosne świętowanie zakończono o 21 Apelem Jasnogórskim. Zarówno organizatorom, jak i uczestnikom należy tylko pogratulować!