Reklama

Podsumowanie XV Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupa nr 5 - „Pogranicze Łużyckie”

Patronem grupy nr 5 jest św. Jadwiga Śląska, a pielgrzymowali w tej grupie pątnicy z Lubania, Zgorzelca, Olszyny, Gryfowa Śląskiego, Bogatyni, Węglińca, Leśnej, Świecia, Radoniowa, Zawidowa, Kościelnika, Platerówki, Ruszowa, Radostowa i Görlitz.
Przewodnikiem „piątki” był ks. Tomasz Aszurkiewicz; pomagali mu natomiast ks. Kazimierz Pietkun - proboszcz ze Zgorzelca, ks. Jan Dochniak - proboszcz z Olszyny i ks. Marek Kurzawa - proboszcz z Lubania. Wsparciem dla kapłanów „piąteczki” był kleryk Jarosław Frąckiewicz, doskonale pełniący funkcję kwatermistrza.
Nad bezpieczeństwem grupy czuwali porządkowi: Marek Jaworski, Teodor Sawielewicz, Mateusz Ziaja i Ariel Machnicki. Pomagali im także: Przemek Chojnacki, Mateusz Skrabek i Michał Pikuła. Pomoc medyczną niosły: Grażyna Piątkowska i Bożena Wajda. Z tej grupy wywodzi się również lekarz główny PPL: Edyta Jarema. W imieniu organizatorów dziękujemy państwu Kaweckim z Lubania oraz anonimowym osobom z Jeleniej Góry za wspaniale zaopatrzoną aptekę w lekarstwa dla pielgrzymów legnickich.
Śpiewy w grupie „piątej” oraz akompaniament gitarowy to zasługa Marty, Żanety i Ariela oraz Karoliny i Radosława. Najstarsi pątnicy w tej grupie to: Stefania Zych (lat 77) i Janina Mazur (lat 76), najmłodsza Madzia Piskorska - (lat 6), która pielgrzymowała z rodzicami na Jasną Górę.
„Piątka” to wspaniała grupa, to poezja pielgrzymowania i perła pątników. Tworzyli ją pełni wdzięku, radości i miłości mieszkańcy Pogranicza Łużyckiego. Pielgrzym „5” - to człowiek kochający Pana Boga i Jego Matkę nade wszystko. To piechur chętnie się modlący i zachowujący milczenie. Piątkowicz - to brat i siostra z zaangażowaniem służący bliźniemu w potrzebie. To chrześcijanin bogaty w pokój ducha i wrażliwy na sprawy Kościoła. To ktoś zdyscyplinowany, kiedy trzeba i szalony, kiedy wypada. Zawsze na chwałę Boga.

Grupa nr 6 - „Młodzież Salezjańska”

Salezjańska grupa „szósta”, której patronuje św. Jan Bosko gromadzi pątników z Chocianowa, Lubina i okolicznych parafii salezjańskich. To grupa ludzi młoda duchem, pełna radości i entuzjazmu. Wśród pielgrzymów prym wiedli ludzie młodzi, którzy zarażali wszystkich swoim optymizmem. Nie brak było w grupie „szóstej” humoru, młodzieńczego dynamizmu i szlachetnych, pełnych poświęcenia i gotowych na wiele serc. A wszystko to wedle wskazań św. Jana Bosko.
„Szósteczkę” poprowadzili na Jasną Górę salezjanie - synowie św. patrona młodzieży - Jana Bosko oraz siostry salezjanki - córki Maryi Wspomożycielki.
Przewodnikiem był ks. Mirosław Łobodziński, któremu pomagał ks. Marcin Kozyra. Pomocą służyli klerycy salezjańscy: Bartłomiej Polański, Krzysztof Smardzewski, Piotr Drapiewski i Bartosz Mikuła; dziękujemy również siostrom Małgorzacie Krzywda i Annie Łukasińskiej.
Grupa liczyła 130 pątników; pośród nich najmłodszym był Kuba, a najstarsza Maria. Po raz 24 na Jasną Górę pielgrzymowała Danuta. Średnia wieku w tej grupie: to 30 lat. Była to grupa niezwykle zdyscyplinowana, dzięki opiece porządkowych: Piotra, Kazika i Mateusza. Na pielgrzymim szlaku nie brakowało chwil na refleksję i modlitwę; na sakramenty oraz na zabawę. Szczególnie wspaniale „szósteczka” zapisała się w tańcu. Zawsze widoczna na drodze, dzięki żółtemu kolorowi, niosła w sercach wiele intencji, które z wiarą i ufnością składała u stóp Jasnogórskiej Wspomożycielki. Grupa nr „6” składa serdeczne podziękowania dla dobrych ludzi, spotykanych na pątniczym szlaku. Cały czas pamiętała o Grupie Duchowego Uczestnictwa. Szczególnie grupa ta oczekuje wraz z całą salezjańską Polską na relikwie św. Dominika, patrona młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupa nr 7 - „Siostry Faustyny”

Do tronu Matki i Królowej grupa nr „7” przybyła pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Zimnickiego z Chojnowa. Ks. przewodnika wspomagali kapłani: ojciec duchowny WSD w Legnicy ks. dr Marek Osmulski; ks. Jacek Saładucha z Jawora oraz ks. Piotr Mianowski - proboszcz z Niedźwiedzic
Grupie tej patronuje św. Siostra Faustyna Kowalska, której postać nadała duchowy charakter w ich pielgrzymowaniu. W skład tej grupy weszli mieszkańcy: Złotoryi, Jawora i Chojnowa. Najstarszy uczestnik pielgrzymujący w tej grupie liczył 69 lat; najmłodszy miał lat 8. Bariera wiekowa nie przeszkadzała we wspólnym wspomaganiu się i wzrastaniu w drodze.
Wyruszając na pątniczy szlak „siódemka” spotykała różnych ludzi, dzięki którym doświadczyli wiele życzliwości i radości. Ci, którzy szli po raz pierwszy, a było ich sporo, zostali porażeni iskrą miłości, która wytworzyła się w grupie i trwała przez cały czas wędrówki. Pielgrzymi tej grupy odczuwali łączność z Grupami Duchowego Uczestnictwa, które wspierały ich swoją modlitwą w trudzie pielgrzymowania.
Wszyscy pielgrzymujący dziękują ojcu duchownemu Pielgrzymki Legnickiej ks. dr. Markowi Osmulskiemu i ks. Piotrowi za sprawowanie sakramentu pokuty i dyspozycyjność podczas całej drogi pątniczej. Wyrazy wdzięczności młodzi pielgrzymi kierują do ks. Jacka za otwartość i zrozumienie dla każdego uczestnika pielgrzymki legnickiej. Podczas całej drogi do Częstochowy prowadził śpiew zespół muzyczny z Jawora i Chojnowa w składzie: Dagmara, Pamela, Agnieszka, Katarzyna, Olga, Wojtek, Maciek, Piotrek, Adrian, Marcin. Bartek, Michał i Weronika. Pomagali w śpiewie: Robert, Ania, Jasiu i Ania z Chojnowa. Dziękujemy służbie porządkowej i wszystkim, którzy chcieli się zaangażować.

Reklama

Grupa nr 8 - „Pokutna”

Wdzięczni za łaskę wybrania do Grupy Pokutnej pielgrzymowali ze św. Ojcem Pio. Pątnicy tej grupy chcieli - na modlitwie, spotkaniach w ciszy tabernakulum rozpoznać swoje powołanie i umocnić się w przyjaźni z Chrystusem. Na modlitwie różańcowej, podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia; a przede wszystkim podczas codziennej Eucharystii błagali Pana Boga i Matkę Chrystusa o łaski potrzebne dla naszej Ojczyzny, dla biskupów i kapłanów; dla dzieci i młodzieży; dla rodziców i starszych.
Św. Ojcu Pio pomagali kapani; przewodnik ks. Ludwik Maciak - proboszcz z Kruszyna k. Bolesławca oraz ks. Piotr Olszówka z Kamiennej Góry - jedyny neoprezbiter na pielgrzymim szlaku. W tej grupie udzielali się klerycy: Bernard, Krzysztof i Wojciech. Pątnicy „grupy pokutnej” nieśli krzyż z Gietrzwałdu oraz różaniec z Fatimy. W grupie wokalnej wielkim zaangażowaniem wyróżnili się: Magda, Iwona i Mateusz. Porządkowymi byli: Romek, Krzysiek, Mateusz i Henio. Głównemu bagażowemu Mariuszowi i jego pomocnikom składamy „Bóg zapłać”. Najstarszą siostra w tej grupie była Bronisława Gąska (67 lat); najmłodszy Marcel i Tomek pochodzili z Kruszyna. W grupie pielgrzymowały osoby z Łazisk, Kruszyna, Bolesławca, Nowogrodźca, Zaręby, Legnicy, Koskowic, Legnickiego Pola, Lubina, Jakubowa, Gromadki, Wierzbowej, Chojnowa, Złotoryi, Świeradowa, Kowar, Dobrej i Kamiennej Góry.
„Grupa Pokutna” przyniosła Pani Jasnogórskiej czyste serca wpisane duchowo w to duże - białe serce - niesione przez uczestników grupy w znaku białych chust.

Reklama

Grupa nr 9 - „Rowerowa”

Patronem grupy rowerowej jest św. Jacek; kolor tęczowy. Przewodnikiem duchowym był ks. Piotr Bizoń z Legnicy.
Grupa nr „9” nocowała w miejscowościach, gdzie nocowali piesi pątnicy, ale pokonywała średnio ponad 100 km dziennie; odwiedzając i modląc się w wielu kościołach i w różnych sanktuariach: w Krzeszowie, Trzebnicy, Henrykowie, Kamieniu Śląskim oraz na Górze Św. Anny. W sumie grupa rowerowa przejechała ponad 900 kilometrów. Liczyła 10 pątników. Pomagał im kierowca samochodu, który jednocześnie służył w obsłudze technicznej.

Grupa nr 9 „a” - „Rowerowa”

Patronem tej rowerowej grupy jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Opiekunem duchowym w tym roku był franciszkanin o. Mariusz Orczykowski z Legnicy, natomiast głównym organizatorem był Marek Śledź z Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Pomagali również klerycy WSD w Krakowie.
W sumie jechało w tym roku 31 rowerzystów na trasie: Legnica - Oława - Wołczyn - Częstochowa - Góra Świętej Anny - Starczów - Legnica. Łącznie pielgrzymi rowerowi pokonali ok. 600 kilometrów. Reprezentowali 3 diecezje i 11 miejscowości. Pochodzili między innymi: z Legnicy, Bolesławca, Jawora, Lubania Śląskiego, Krakowa, Lubawki, Pielgrzymki, Polkowic, Sanoka, Złotoryi.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...