Reklama

Dialog, konformizm i unik

Niedziela łódzka 37/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pojęcie dialogu ma różne znaczenia. Autorowi książki „Osoba i czyn”, przyszłemu słudze Bożemu, kard. Karolowi Wojtyle, chodziło w przypadku dialogu o zasadę komunikowania się we wspólnocie, zasadę, która ma zastosowanie w kształtowaniu i pogłębianiu postawy solidarności, również poprzez sprzeciw. Napisał, że „dobro wspólne powinno być pojmowane dynamicznie. Musi ono wyzwalać postawę solidarności, ale nie zamykać się ani tym bardziej odcinać wobec sprzeciwu”. (Była o tym mowa przed tygodniem, w pierwszym odcinku zamyśleń nad lekturą wspomnianej książki).
Tak pojmowany dialog powinien wydobywać z sytuacji sprzeciwu to, co prawdziwe i słuszne, to, co ma na celu rzeczywiste dobro wspólne, a odsuwać na dalszy plan czysto subiektywne nastawienia i usposobienia. Dialog nie uchyla się od napięć, konfliktów czy walk, o jakich świadczy życie różnych ludzkich wspólnot, równocześnie jednak podejmuje to, co może być źródłem dobra dla ludzi. „Należy przyjąć zasadę dialogu - podkreślił kard. Wojtyła - bez względu na trudności, jakie wyłaniają się na drodze jej urzeczywistniania”.
Postawy solidarności i sprzeciwu, o których była mowa, muszą być stale „weryfikowane” wobec prawdy, w prawym sumieniu człowieka. Prawe sumienie jest ostatecznym miernikiem autentyczności ludzkich postaw w życiu i działaniu we wspólnocie.
Jeśli tak się nie dzieje lub jeśli sumienie człowieka utraciło cechy prawości, może nastąpić wypaczenie postaw solidarności i sprzeciwu. Częstym przejawem takiego wypaczenia jest przybieranie postaw konformizmu i uniku.
Konformizm zasadniczo mówi o podobieństwie i upodabnianiu się do innych, co samo w sobie stanowi potwierdzenie solidarności i jest jej przejawem. Jednak postawa konformistyczna kojarzy się przede wszystkim negatywnie, ponieważ jej cechą jest upodabnianie się do innych we wspólnocie tylko powierzchownie, nie z przekonania i z wyboru, ale dla osiągnięcia doraźnych lub długofalowych indywidualnych korzyści, a czasem dla zaoszczędzenia sobie przykrości. Wybierając konformizm, człowiek nie tylko rezygnuje ze spełnienia siebie w autentycznym działaniu, ale również nie przyczynia się do tworzenia wspólnoty. Prawdziwe uczestnictwo, zastępuje pozorem uczestnictwa, powierzchownym dostrajaniem się do innych, bez autentycznego zaangażowania. Konformista jest obojętny na dobro wspólne. W wyniku takiej postawy niepowetowane straty ponosi zarówno osoba, jak i wspólnota, dlatego nie wolno się zadawalać sytuacją konformistyczną.
O ile konformista dba o pozory w odniesieniu do dobra wspólnego, o tyle człowiek prezentujący postawę uniku wybiera nie-obecność we wspólnocie, zupełnie nie troszcząc się o zachowanie pozorów. Konformizm unika sprzeciwu, unik zaś uchyla się od konformizmu. Unik jest postawą człowieka, którego nie stać na solidarność, i który nie wierzy w możliwość sprzeciwu. Jeśli unik staje się jedyną z dostępnych postaw we wspólnocie, świadczy to o braku w niej prawdziwego dobra wspólnego. Często postawa uniku spotyka się z postawą konformizmu, a nawet tworzy coś w rodzaju „konformistycznego uniku”.
Wydaje się, że dziś obie te postawy, nieautentyczne z punktu widzenia personalistycznego, które nie prowadzą do rozwoju człowieka, ani do wzrostu wspólnoty, są bardzo często spotykane, i, co gorsze, pochwalane, w mniejszych i większych zespołach ludzi. A to nie wróży nam dobrze na przyszłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Więcej ...

Wydłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty

2025-01-31 11:20

Adobe Stock

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło ważną zmianę w organizacji egzaminu ósmoklasisty. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, czas przeznaczony na rozwiązanie poszczególnych części egzaminu zostanie wydłużony, co ma na celu umożliwienie uczniom dokładniejszego sprawdzenia swoich odpowiedzi i upewnienia się, że odpowiedzi zostały poprawnie przeniesione na kartę egzaminacyjną.

Więcej ...

Nabożeństwo ekumeniczne w Pabianicach

2025-02-01 07:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Jest zawiadomienie ws. możliwości popełnienia...

Wiadomości

Jest zawiadomienie ws. możliwości popełnienia...

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych...

Wiadomości

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych...

Św. Brygida z Kildare. To ona prosiła w modlitwie, żeby...

Święci i błogosławieni

Św. Brygida z Kildare. To ona prosiła w modlitwie, żeby...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...