Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz lokalnych, szkół, organizacji i stowarzyszeń, parafianie z Popowa, skąd przybył proboszcz nowej modlińskiej parafii, członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich, a także… wicemarszałek Sejmu RP Jarosław Kalinowski oraz minister sportu Elżbieta Jakubiak, zaprzyjaźnieni z nowym proboszczem w czasie jego duszpasterzowania w Popowie.
W drzwiach świątyni nowy duszpasterz ucałował krzyż i pokropił wiernych wodą święconą, a po przyjściu do ołtarza ksiądz kanclerz odczytał dekret nominacyjny, wydany przez Biskupa Płockiego 29 czerwca 2007 r., po czym wprowadził nowego proboszcza w jego obowiązki. Znakiem przekazania władzy proboszczowskiej oraz zlecenia troski o dobra materialne parafii było przekazanie kluczy świątyni parafialnej, księgi Pisma Świętego - jako znaku przekazania władzy nauczania i obowiązku przekazywania wiary chrześcijańskiej, a także kielicha mszalnego i pateny - jako znaku kapłańskiej władzy uświęcania przez sprawowanie sakramentów, zwłaszcza Ofiary eucharystycznej. Nowy proboszcz otworzył tabernakulum i wraz z parafianami modlił się o błogosławieństwo Boże dla parafii i siebie jako jej nowego duszpasterza.
Wprowadzając nowego duszpasterza, ks. Ziółkowski podziękował w imieniu Biskupa Płockiego proboszczowi parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie Starym ks. kan. Edwardowi Packowi, który - jak zaznaczył - włożył ogrom pracy, sił i zdrowia w organizowanie życia duszpasterskiego w nowym ośrodku, mieszczącym się w jednym z drewnianych garnizonowych budynków. Trud ks. Packa docenił też nowy proboszcz parafii św. Barbary, dziękując mu i wręczając na początku swojej homilii kwiaty jako wyraz wdzięczności, co wywołało aplauz wiernych.
Nowy duszpasterz wspomniał w homilii poległych w walce za ojczyznę, których prochy spoczywają na modlińskiej ziemi, wzywając ich orędownictwa dla nowo utworzonej parafii. Zwrócił także uwagę na walory historyczne tego miejsca: w 1807 r. Napoleon zaczął budowę fortyfikacji według planów sporządzonych przez siebie rok wcześniej. W twierdzy po I wojnie światowej był kościół garnizonowy, przystosowany z cerkwi prawosławnej, ale został zburzony we wrześniu 1939 r., a potem zniszczony w latach 50., podobnie jak wiele innych, choćby w pobliskim Zegrzu (w latach 80.). Parafia w twierdzy powstaje dokładnie w dwustulecie jej istnienia. „Będziemy tu, w naszej kaplicy, się spotykać, będziemy próbowali zbliżać się do Pana Boga, bo to jest dla nas najważniejsze: szukać Jego woli, realizować to, co w naszym życiu On zamierza. Będziemy tu korzystać z sakramentów, będziemy budować wspólnotę ludzi żywych; wspólnotę - mam nadzieję - opartą na życzliwości, na wzajemnym zrozumieniu, poszanowaniu, miłości” - mówił w homilii ks. Siemiński.
W procesji ofiarnej, oprócz chleba i wina do sprawowania Eucharystii, zostały także przyniesione dary, mające służyć nowej parafii. Przedstawiciele Ruchu Rodzin Nazaretańskich przynieśli ufundowaną przez członków Ruchu monstrancję, ministranci - paramenty chrzcielne, ruchy i stowarzyszenia parafialne - mszał ołtarzowy, przewodnicy Twierdzy jako dar historyczny ofiarowali mszał rzymski z XIX w. Wniesiono także sztandar procesyjny - dar dyrektora Zakładu Karnego z Warszawy-Białołęki.
Przed nową parafią stoi w perspektywie budowa nowego kościoła i budynków parafialnych. Dzięki pierwszym pracom materialnym podjętym przez nowego proboszcza zarówno on sam, jak i jego wikariusz ks. Artur Rogala od września mieszkają przy kaplicy, w swojej wspólnocie parafialnej.
Ks. dr Cezary Siemiński
urodził się 10 października 1960 r. w Gostyninie. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 czerwca 1985 r. w katedrze płockiej. Jako wikariusz pracował najpierw w Gołyminie, później w parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu, pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, pw. św. Mateusza w Pułtusku i pw. św. Marcina w Gostyninie - w swojej rodzinnej wspólnocie parafialnej. Na pierwszą samodzielną placówkę duszpasterską został skierowany w 1997 r. do Popowa. Urząd proboszcza tej parafii sprawował przez 10 lat. Od 4 lat jest w diecezji płockiej odpowiedzialny za Ruch Rodzin Nazaretańskich. W 2003 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskał stopień doktora nauk teologicznych.
(Oprac. TO)
Pomóż w rozwoju naszego portalu