Reklama

Bez strat własnych

- Woda z potoku znalazła się w budowanej właśnie nawie. Były obawy, że przeleje się stamtąd do wnętrza kościoła. Wszystko dobrze się jednak skończyło - tak o kryzysowej sytuacji z 7 września mówił ks. Rafał Jończy, wikary z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Klika dni ciągłych opadów spowodowały, że cieki wodne spływające ze szczytów górskich okalających Straconkę, mocno się spiętrzyły i zaczęły zalewać budynki, obok których przepływały. Wśród obiektów, które tego doświadczyły był m.in. kościół MB Pocieszenia. Do dobudowywanej do niego bocznej nawy we wczesnych godzinach rannych wdarła się woda z potoku, którego koryto znajduje się pod drogą dzielącą plebanię od świątyni. Podtopienie osiągnęło poziom blisko 30 cm, a w najgłębiej osadzonym w ziemi pomieszczeniu, które w przyszłości będzie służyć jako kotłownia, półtorej metra. - Z początku próbowaliśmy wodę tamować, gdy ta usiłowała się wedrzeć do kościoła pod progiem drzwi bocznych. Widząc daremność naszych wysiłków wezwaliśmy jednak strażaków. Ich błyskawiczna reakcja zapobiegła jakimś poważniejszym zniszczeniom - wspomina ks. R. Jończy.
Akcja wypompowywania wody z nawy bocznej rozpoczęła się o 6.15 i trwała do 7.30. Żeby ją skutecznie usunąć strażacy musieli wybić w ścianie nawy dziury o średnicy około 30 cm. Gdyby nie to, nie byliby w stanie pozbyć się zalegającej wody. Konsekwencją akcji strażaków było odwołanie porannej Eucharystii.
- Wieczorem oprócz Mszy św. odprawiliśmy specjalne nabożeństwo z prośbą o ustanie deszczu. Były nawet z tego względu odpowiednie czytania, w tym fragment z Ewangelii mówiący o uciszeniu przez Chrystusa burzy na jeziorze. Efekt: około 22 przestało padać. Siłą rzeczy trzeba wierzyć w opiekę MB Straceńskiej - mówi ks. R. Jończy.
Potok, który wylał na kościół robi to już nie pierwszy raz. Podczas większego deszczu rury, w które jest ujęty, nie są w stanie odprowadzić całej spiętrzonej wody do spustu, czego konsekwencją są wylewy. Pomimo tego, że problem kilkakrotnie był zgłaszany odpowiednim służbom, nikt tym się do tej pory nie zajął. Podtopienia zdarzają się raz na kilka lat, więc decyzje urzędników rozmywają się w czasie. - Najprawdopodobniej będziemy musieli wszystko zrobić we własnym zakresie - stwierdza wikary.
Wśród obiektów sakralnych, które 7 września zostały zalane, była także kapliczka usytuowana przy ul. Górskiej. Obfite opady spowodowały, że ulicą tą popłynęła woda z okolicznych potoków. A że poziom podłogi kapliczki znajduje się poniżej poziomu ulicy, woda wdarła się do jej wnętrza. Opiekujący się nią państwo Wojtasikowie szybko jednak uporali się jednak z podtopieniem.
- Z tego co usłyszałem, tego feralnego dnia strażacy mieli ze 30 wezwań. W sumie wezbrana woda zalała piwnice w prawie 70 domach. Jak się okazało, my też podwyższyliśmy tę statystykę - mówi ks. R. Jończy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie chcą wyrzucać śmieci nocą

2025-09-02 07:16
Taormina, Sycylia

Agata Kowalska

Taormina, Sycylia

Mieszkańcy Taorminy na Sycylii domagają się prawa do snu. Apelując o to do burmistrza protestują przeciwko jego rozporządzeniu, na mocy którego w historycznym centrum mogą wyrzucać śmieci tylko w godzinach od 1.30 w nocy do 5 rano. Ludzie pytają: „mamy chodzić w nocy ze śmieciami zamiast spać”?

Więcej ...

Abu Zabi: odkryto starożytny krzyż, świadectwo wczesnego chrześcijaństwa

2025-09-02 08:51

Adobe Stock

Podczas tegorocznych wykopalisk w klasztorze na wyspie Sir Bani Yas, ok. 170 km na południowy zachód od Abu Zabi, archeolodzy odkryli unikalny, 30-centymetrowy gipsowy krzyż. Jak poinformował Departament Kultury i Turystyki Abu Zabi, znalezisko datowane jest na VII-VIII w. n.e.

Więcej ...

Bp Piotrowski: trzeba się upomnieć o obywatelskie prawa do nauki wolnej od deprawującej ideologii

2025-09-02 19:24
Bp Jan Piotrowski

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Dziś, kiedy Polska młodzież i dzieci rozpoczynają nowy rok szkolny, trzeba się upomnieć o ich obywatelskie prawa do nauki wolnej od deprawującej ideologii i o prawa do wiary, a tym samym do katechezy w szkole nie tylko na pierwszej i ostatniej lekcji - mówił bp Jan Piotrowski podczas Mszy św., nawiązując do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, ale i 86. rocznicy II wojny światowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jakie Słowo Boga noszę w moim sercu?

Wiara

Jakie Słowo Boga noszę w moim sercu?

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Kościół

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Kraków: zmarła Danuta Ciesielska, żona Sługi Bożego...

Kościół

Kraków: zmarła Danuta Ciesielska, żona Sługi Bożego...

2 września: wspomnienie bł. męczenników Jana F. Burté,...

Święci i błogosławieni

2 września: wspomnienie bł. męczenników Jana F. Burté,...

Mjr Maciej „Slab” Krakowian – jeden z najbardziej...

Wiadomości

Mjr Maciej „Slab” Krakowian – jeden z najbardziej...

MSZ: Watykan odpowiedział na protest ws. wypowiedzi bp....

Wiadomości

MSZ: Watykan odpowiedział na protest ws. wypowiedzi bp....

Prababcia Jezusa

Wiara

Prababcia Jezusa

Czym jest chrześcijańska pokora?

Wiara

Czym jest chrześcijańska pokora?

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką