Reklama

Kolping pomaga bezrobotnym!

Niedziela małopolska 38/2007

Wszystko zaczęło się w 1849 r., kiedy to w Kolonii katolicki ksiądz Adolf Kolping założył związek czeladników, chcąc pomóc im w przezwyciężaniu problemów (m. in. zapewnić pracę i dach nad głową). W latach 30. następnego stulecia związek zmienił nazwę na Rodzinę Kolpinga. Działalność na rzecz potrzebujących okazała się możliwa do zaszczepienia w innych krajach. Tak powstała międzynarodowa organizacja licząca obecnie ok. 5 tys. stowarzyszeń i działająca w ponad 50 krajach. W Polsce Dzieło Kolpinga istnieje od 1990 r., a jego główna siedziba mieści się w Krakowie. Wśród jego różnorodnych działań społecznych znajduje się praca na rzecz osób bezrobotnych, czym zajmują się Centra Wsparcia Kolping Praca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla osób nieznających Krakowa, zwłaszcza dla przyjezdnych dotarcie do siedziby krakowskiego Centrum może być niełatwe. Najprościej dojechać na Nowy Bieżanów tramwajami: 3, 9, 13 i 23. Gdy już się dotrze na to blokowisko, należy wysiąść na przystanku nieopodal kościoła pw. Najświętszej Rodziny (łatwo dostrzec charakterystyczną, czerwoną bryłę świątyni). W budynku parafialnym (ul. Aleksandry 1) mieści się Centrum.
- Rzeczywiście, nie jest łatwo tutaj trafić - przyznaje pani Zofia, mieszkanka Łostówki (wioski z okolic Mszany Dolnej - przyp. red.), którą spotkałam w Centrum. - Ale warto sobie zadać trud, jeśli rzeczywiście chce się coś zmienić w swoim życiu.
Pani Zofia przyznaje, że zastanawiała się, jak lepiej żyć na wsi. Ponieważ mają z mężem nieduże gospodarstwo rolne, więc wymyśliła, że mogłaby założyć gospodarstwo agroturystyczne. - Wiedziałam, że to niełatwe - przyznaje. - W Internecie wyszukałam informację o kursie dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą. Tak trafiłam do MARR-u (Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego), a potem do Centrum. Bardzo zależało mi na wiadomościach z księgowości, bo chcę dobrze poznać te zagadnienia. Właśnie kończę kurs „Kadry i płace”, a w najbliższym czasie nauczę się jak pisać biznesplan.

Co oferuje Centrum?

Spotkana w Centrum pani Zofia jest uczestniczką projektu pt.: „Praca - TAK - Twoją drogą do pracy”. - Jest on przeznaczony dla osób bezrobotnych nieprzerwanie od ponad 24 miesięcy - tłumaczy Marta Dobrowolska - kierownik tegoż projektu. - Jego głównym celem jest udzielenie pomocy osobom długotrwale bezrobotnym w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i w znalezieniu pracy. Warunek przystąpienia do projektu to dostarczenie zaświadczenia z Urzędu Pracy dokumentującego okres pozostawania bez pracy.
Ale z usług Centrum mogą korzystać nie tylko osoby długotrwale bezrobotne. Jest to bowiem agencja pośrednictwa pracy świadcząca kompleksowe usługi, m. in.: pozyskiwanie ofert pracy zarówno bezpośrednio od pracodawców, telefonicznie, z Internetu oraz z gazet oraz udostępnianie ich bezrobotnym, udostępnianie komputera, Internetu, drukarki, ksero, skanera (aby przygotować potrzebne dokumenty), a także pomoc w przygotowywaniu dokumentów. - Właściwie nie ma takiej możliwości, żeby bezrobotny przyszedł do nas i w żaden sposób nie skorzystał z pomocy - zapewnia M. Dobrowolska.
Aktualnie realizowany jest również drugi projekt „Teraz Polka - wyrównywanie szans na rynku pracy”. - Ten projekt - tłumaczy Marta Piasecka (kierownik projektu) - polega na udzielaniu wsparcia kobietom mającym trudności ze znalezieniem pracy z powodu niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacji zawodowych. Jedyne wymaganie, jakie stawiamy osobom zainteresowanym udziałem w tym projekcie, to posiadanie statusu osoby bezrobotnej i dostarczenie zaświadczenia z Urzędu Pracy.
Beneficjenci obydwu projektów rozpoczynają udział w nich od zajęć w ramach poradnictwa zawodowego. - Poradnictwo generalnie jest procesem, w którym najważniejsza jest aktywność uczestnika - tłumaczy Mariola Łukasik, doradca zawodowy. - Najpierw organizuje się spotkanie indywidualne z bezrobotnym, w czasie którego poznaje się jego zasoby - wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności... Są tacy, którzy przychodzą już z pomysłem na zawodową przyszłość, ale są i tacy, którzy nie mają skonkretyzowanych planów. Potem odbywają się zajęcia grupowe, w czasie których beneficjenci nabywają wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego poszukiwania pracy, potrafią m.in.: przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, zredagować dokumenty aplikacyjne… Ważne jest i to, że beneficjenci mają możliwość wspólnej pracy. Grupa, którą tworzą, ułatwia zdobywanie wiedzy, wymianę doświadczeń, nawiązywanie przyjaźni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Co dają zajęcia z doradztwa?

W anonimowych ankietach, które beneficjentki wypełniają po ukończeniu zajęć z doradztwa zawodowego, znalazłam takie opinie: „Warsztaty prowadzone były przez 4 dni.(...) Dodały mi odwagi do podjęcia poszukiwań zatrudnienia pomimo wieku...”, „...Mam pozytywne odczucia po tych warsztatach (...) uwierzyłam w siebie, jestem lepiej przygotowana do rozmowy rekrutacyjnej...”, „Po raz pierwszy spotkałam się z taką formą prowadzenia zajęć, były najlepsze...” Również pani Zofia przyznaje: - Te zajęcia okazały się dla mnie ważne. Utwierdziły mnie w przekonaniu, że mam dobry pomysł, że mogę go zrealizować!
W trakcie zajęć z doradztwa zawodowego beneficjenci podejmują decyzje, jakie nowe umiejętności chcieliby zdobyć. Panie odpowiedzialne za realizację projektów przyznają, i równocześnie to podkreślają, że każdy z beneficjentów jest traktowany indywidualnie. Toteż kończą oni bardzo różne kursy, na przykład: aranżacji wnętrz, dogoterapii, manicure, florystyki, ale też fryzjerski czy pracownika administracyjnego. - Dla mnie sztandarowym przykładem z ostatniego czasu - mówi Marta Piasecka - jest beneficjentka, która ukończyła kurs projektowania ogrodów. Ta pani ma ponad 50 lat, a po ukończeniu tego kursu sama znalazła sobie ofertę, pomyślnie przeszła rozmowę kwalifikacyjną i w tej chwili już pracuje!
Marta Dobrowolska dodaje, że w przypadku projektu skierowanego do osób długotrwale bezrobotnych zajęcia są poszerzone o spotkania z psychologiem i doradcą prawnym. Równocześnie beneficjenci oprócz kursów zawodowych kończą wybrany przez siebie kurs komputerowy. Największym zainteresowaniem cieszą się „Podstawy obsługi komputera” oraz „Tworzenie stron WWW”. - To jest uzasadnione - tłumaczy Dobrowolska. - Jeśli na przykład pani kończąca kurs z dogoterapii będzie chciała rozreklamować swoją działalność, to wówczas potrafi sama to zrobić, przygotowując odpowiednią stronę internetową.

Skąd fundusze?

W obu przedstawionych projektach w Centrum na Nowym Bieżanowie może uczestniczyć po 60 beneficjentów; oprócz krakowian również bezrobotni spoza miasta. Te same projekty są równocześnie realizowane we wszystkich pięciu polskich Centrach, czyli w: Brzesku, Wadowicach, Chełmku, Porębie Żegoty. Panie, z którymi rozmawiałam, mocno podkreślają fakt, że udział w projektach jest całkowicie bezpłatny, a fundusze na ich pokrycie zostały pozyskane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Beneficjenci nie płacą nie tylko za kursy, ale mają zwracane pieniądze również za dojazd na spotkania z doradcą zawodowym i na kolejne szkolenia. - Dla mnie to jest niesamowita pomoc! Gdyby mąż musiał mi za to zapłacić, to wtedy bym się nie zdecydowała, bo nas na to nie stać - zwierza się pani Zofia.
„Otrzymałam bardzo życzliwą i wszechstronną pomoc w poszukiwaniu pracy i pisaniu dokumentów aplikacyjnych oraz wsparcie psychiczne. (...) Udział w projekcie bardzo pomógł mi w znalezieniu zatrudnienia...”. W taki sposób pani Irena ocenia praktyczną przydatność projektu. Oby jak najwięcej bezrobotnych mogło pisać takie opinie i oceny!

Dla zainteresowanych podajemy kontakt z krakowskim Centrum Wsparcia Kolping Praca: (012) 659 14 44.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Więcej ...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...