Reklama

II Podkarpacki Festiwal Rekreacji i Zabawy

Niedziela przemyska 38/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miłość taka jest” - odśpiewaniem tej pięknej piosenki Alicji Majewskiej i wypuszczeniem czerwonych balonów „serc” w powietrze, organizatorzy z Domu Pomocy Społecznej rozpoczęli II Podkarpacki Festiwal Rekreacji i Zabawy - Pożegnanie lata w Iwoniczu - spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych z Podkarpacia. Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: abp Józef Michalik, prezes PFRON Marian Leszczyński, marszałek podkarpacki Zygmunt Cholewiński, wojewoda podkarpacki Ewa Kraus, prowincjał Zakonu Bonifratrów o. Krzysztof Fronczak. Pomysłodawcą imprezy był br. Eugeniusz Kret - dyrektor Domu Pomocy Społecznej i przeor Konwentu Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu. Pomysł zrodził się już w ubiegłym roku, ale w tym roku, dzięki zaproszeniu burmistrza Gminy Iwonicz Zdrój Pawła Pernala, spotkanie przebiegało poza Domem Pomocy Społecznej. Niepełnosprawni z Domów Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz zaproszeni goście mogli spotkać się na pl. Dietla w Iwoniczu Zdroju.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło tak ważnych osobistości jak: eurodeputowany Mieczysław E. Janowski, przedstawiciel PFRON z Warszawy Wojciech Karczewski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Mirosław Przewoźnik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Mariola Zajdel-Ostrowska, starosta krośnieński Jan Juszczak oraz gospodarze Festiwalu: burmistrz Gminy Iwonicz Zdrój Paweł Pernal i wiceburmistrz Gminy Iwonicz Zdrój Wiesław Polek.
Przed oficjalnym otwarciem Festiwalu odprawiona została uroczysta Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Iwona w Iwoniczu Zdroju a po niej wszyscy obejrzeli spektakl „Santo Subito, Santo” - program oparty na repertuarze z nowej płyty Krzysztofa Cwynara, którą artysta w hołdzie Wielkiemu Janowi Pawłowi II zaprezentował wspólnie z niepełnosprawnymi artystami „Studia Integracji”.
O godz. 15 wszyscy goście, wczasowicze i miejscowa społeczność spotkali się na pl. Dietla, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie Festiwalu. Całość poprowadzili Grażyna Skotnicka i Jacek Kotarba - oboje z Krakowa.
W programie tegorocznego Festiwalu wystąpili: Grupa Teatralna „Imago” działająca od około 15 lat przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Krośnie - w programie „Stworzenie świata”; Zespół „Świetliki” działający od kilku lat a mający swoją siedzibę artystyczną w Warsztatach Terapii Zajęciowej na Osiedlu Górali w Krakowie - w programie „Albośmy to jacy tacy”; Krzysztof Cwynar, artysta współpracujący ze Studiem Integracji, który wystąpił w rewii swoich piosenek i programie wykonanym wspólnie z artystami z Łodzi; Sławomira Łozińska, która wystąpiła z poezją; laureatki Festiwalu w Ciechocinku - niewidoma Agata Zakrzewska z Warszawy i niepełnosprawna Iza Kaciuba z Leska.
W czasie, kiedy w sali kina odbywało się spotkanie z artystami - na pl. Dietla można było zobaczyć występ zespołu „Promyk” działający przy Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu oraz zmagania sportowe prowadzone przez grupę młodzieży z Krakowa. Dzięki sponsorom zorganizowano loterię fantową, w której wszystkie losy były pełne, a główną nagrodę stanowiła 1-, 2- lub 3-dniowa wycieczka dla 2 osób do Lwowa, ufundowana przez „Orbis” z Krosna. Sobotnie występy zakończył Zespół „Partita”, gwiazda tego wieczoru - współpracujący z osobami niepełnosprawnymi poprzez Studio Integracji w Łodzi. W 2000 r. Zespół „Partita” otrzymał wyróżnienie za charytatywną działalność na rzecz dzieci potrzebujących pomocy. W trakcie koncertu odbyła się też aukcja. Na licytację wystawiono: rysunek artysty Ryszarda Kryńskiego z Krościenka Wyżnego, obraz artysty Romana Myszkala z Rymanowa, akwarelę Beaty Malinowskiej-Uliasz, kosz wiklinowy wykonany w WTZ w Haczowie i „złotą płytę” Zespołu „Partita”. Wszystkie wystawione przedmioty znalazły nabywców. Uwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu był pokaz sztucznych ogni i dyskoteka.
W niedzielę wszyscy spotkali się ponownie na placu, gdzie wystąpiły laureatki Festiwalu Osób Niepełnosprawnych w Ciechocinku i grupa młodzieży z Krakowa w grach i zabawach sportowych. Odbył się także pokaz hipoterapii w wykonaniu mieszkańców DPS-u z Iwonicza. Główny koncert odbył się o godz. 17 a był to występ kapeli „Drewutnia” - przyjaciół naszego Domu i Konwentu. Zespół od 1997 r. gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką ziem II Rzeczypospolitej. Stąd w ich repertuarze znalazły się kompozycje łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, pieśni ziemi lubelskiej, śląskiej, Kaszub i Małopolski. Zespół koncertuje w całym kraju oraz poza jego granicami (Słowacja, Ukraina), współpracuje z ośrodkami kultury, Zakładem Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego UMCS, Muzeum Wsi Lubelskiej, mniejszościami etnicznymi i Stowarzyszeniem Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi „Dom Muzyki”.
Zorganizowanie spotkania było rzeczywistą integracją osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym i wielkim wydarzeniem dla osób niepełnosprawnych.
Festiwal został sfinansowany w głównej mierze przez PFRON i Urząd Marszałkowski Podkarpacia. Było też wielu innych darczyńców, którzy wsparli inicjatywę finansowo lub przekazali różne artykuły na loterię fantową. To dzięki wielu instytucjom i osobom otwartym na problemy innych dzięki ich szlachetności i hojności doszło do spotkania osób niepełnosprawnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

PiS rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ws. utrzymania niższych cen energii

2024-05-13 16:15

Karol Porwich/Niedziela

Prawo i Sprawiedliwość przystępuje do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma utrzymać ceny gazu i energii na obecnym poziomie - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem rozwiązania proponowane przez rząd, takie jak np. bon energetyczny, to "żadna osłona".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania