Reklama

Słowo pasterza

Bądźmy pokorni…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielcy tego świata uważają pokorę za przejaw słabości. Zapominają, że mają przede wszystkim służyć ludziom. Agresja, arogancja, pycha są ostatnio w tak widoczny sposób obecne w naszym życiu - mówił bp Ignacy Dec podczas uroczystej Mszy św. w Gross Rosen. Jego pełne troski słowa słuchane były w ciszy i skupieniu, bowiem każdy z nas popełnia grzech pychy.
Uroczysta Msza św. poświęcona rocznicy wybuchu II wojny światowej była także okazją do refleksji nad tym, co obecnie dzieje się wokół nas.
Ksiądz Biskup przypomniał, że pogarda, niezrozumienie, złość obecne są na co dzień w naszym życiu i dotyczą nie tylko tych, którzy w swoich rekach mają los innych. Nawiązał do Jezusowego nakazu, uwidocznionego w czytaniu, w którym przypomina się nam, byśmy „na proszonej uczcie, nie zajmowali pierwszego miejsca”. Gdy zajmie się ostatnie, być może spotka nas zaszczyt zaproszenia na miejsce honorowe, u boku gospodarza. Gdy zaś butnie usiłuje się walczyć na siłę o honory, upadek może być trudny i bolesny.
„Jezusowi nie chodziło przecież o podanie zasad zachowanie się przy stole, lecz chciał On podkreślić, że Królestwo Boże należy do biednych, do małych, do tych, którzy w tym świecie często nie mają żadnych praw. Królestwo Boże należy do pokornych, a Chrystus pokazywał to przez przykład własnego życia. Był cichy i pokorny sercem i do takiej postawy nawoływał swoich uczniów. Taki był aż do śmierci, a w zmartwychwstaniu został wywyższony. W Nim więc najlepiej wypełniły się Jego własne słowa” - mówił Pasterz.
„Bycie pokornym to służenie innym, dawanie siebie - przypomniał bp Dec. - W świecie natomiast nie brak tych, których cechuje karierowiczostwo, którzy rozpychają się łokciami, niszczą innych. I nad tym należy ubolewać.
Jakże inaczej żyłoby się nam, gdyby w codziennym życiu stosowane były zasady Ewangelii, by zasada służenia człowiekowi, dzielenia się z potrzebującymi była powszechna” - uświadamiał Ksiądz Biskup zebranym.
Przypomniał także o innym aspekcie pychy: „Pycha jest największym wrogiem miłości. Pycha, zawziętość, stawianie na swoim są najczęstszymi przyczynami, które prowadzą najpierw do «rozwodu» w sercu, a potem tego rzeczywistego. A przecież małżeństwo to dowód pokory. Wstępując w związek, człowiek mówi swojemu partnerowi - «daj mi swoje życie, bo moje mi już nie wystarcza». Przyznaje się, że istnienie dla samego siebie nie daje uczucia spełnienia, nie wystarcza”.
Bp Ignacy Dec w swoich rozważaniach przypomniał, że to właśnie pycha i brak pokory popchnęły ludzi ku okropnym czynom. Filozofia Nietzschego, pokazująca ideę „rasy nadludzi”, skrzętnie wykorzystana przez nazistów, doprowadziła do wybuchu najstraszniejszej z wojen.
„Europę pokryły ciemne chmury zła, zbrodni, niszczono to, co dobre. Nie było miary temu wojennemu okrucieństwu. Początek wojen przyniósł 50 tysięcy ofiar na naszej ziemi. Gdy się kończyła, bilans wyniósł 55 milionów polskich obywateli, a cała wojna pochłonęła 55 milionów ofiar. Zapamiętajmy na nowo, że ta tragedia światowa zrodziła się z pychy naszych sąsiadów wobec Ewangelii i wobec Boga, która to pycha potem zmieniła się w pychę wobec drugiego człowieka” - przypominał Ksiądz Biskup.
W jego wołaniu mocno zabrzmiały słowa, iż także dziś świat bez Boga staje się światem przeciw człowiekowi. Tę prawdę trzeba powtarzać głośno wobec przywódców państwa, przywódców Unii Europejskiej, nie bojąc się tego. Bać należy się braku zasad i zapominania o tym, że dane nam przez Boga zasady są pewnym zbiorem reguł uniwersalnych, które pozwalają nie tylko na osiągniecie Królestwa Bożego, ale tu, na ziemi, na życie godne, spokojne, gwarantujące pokój i szczęcie.
„Powtarzajmy więc to wszędzie. Nie bójmy się” - apelował Ksiądz Biskup.
W dalszej części homilii skupił się na przykładach tych, którzy byli cichymi i pokornymi bohaterami tych trudnych czasów. To choćby o. Maksymilian Kolbe czy Edyta Stein - św. Teresa Benedykta od Krzyża, którzy za wiarę i w imię służby dla drugiego człowieka zapłacili cenę najwyższą, składając w ofierze swoje życie. Oboje zginęli w obozach koncentracyjnych - tym najokrutniejszym i do dziś niepojętym faszystowskim «wynalazku»”.
A jednak, jak powiedział bp Ignacy Dec: „w czasie, gdy funkcjonowała machina śmierci, byli ludzie pokorni i dobrzy”. Wspomniał tu męczenników obozu Gross Rosen, którzy także na ziemi, na której modlili się zebrani, pozostawili swoją ofiarę - ofiarę życia. 40 tysięcy jeńców nie przeżyło pobytu w obozie. Dlatego właśnie, by uczcić ich pamięć, stworzono z Gross Rosen nie tylko muzeum, lecz miejsce, w których organizowane są rocznicowe uroczystości związane z II wojną światową.
„Niech dzisiejsza pamięć o tym ludziach sprawi, byśmy byli mądrymi, wolnymi od pychy. W naszych modlitwach módlmy się za tych, którzy są na świeczniku, by opamiętali się, by nie gardzili Bogiem. A w modlitwach za nas wszystkich prośmy o to, by dane nam było budować życie rodzinne, społeczne, ale na Bożych prawach” - zakończył Ksiądz Biskup.

Oprac. Beata Moskal-Słaniewska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws. artykułu opublikowanego na portalu wiez.pl

2024-05-10 17:42

M.K.

W nawiązaniu do artykułu „«Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?» Pytania do abp. Tadeusza Wojdy”, opublikowanego na portalu wiez.pl 9 maja 2024 roku, rzecznik archidiecezji gdańskiej wydał oświadczenie, którego tekst w całości publikujemy poniżej.

Więcej ...

Bulla o Roku Świętym 2025

2024-05-09 16:52
Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Więcej ...

Lublin: Uchodźcy ukraińscy świętowali Dzień Europy

2024-05-10 19:16
Zamek królewski w Lublinie

wikipedia/Krzysztof Kokowicz na licencji Creative Commons

Zamek królewski w Lublinie

Grupa mieszkających w Lublinie uchodźców wojennych z Ukrainy poznawała w czwartek zabytki kultury europejskiej zgromadzone w Muzeum Narodowym na Zamku Lubelskim. Przewodnikiem był ks. Grzegorz Draus - duszpasterz Ukraińców w tym mieście. Zwiedzanie było możliwe dzięki życzliwości Barbary Opatowskiej, zastępcy dyrektora tej placówki i wpisywało się w obchodzony na Ukrainie właśnie 9 maja Dzień Europy, wskazujący na kierunek rozwoju tego kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli