Reklama

Przypatrzymy się powołaniu

Niedziela lubelska 39/2007

Jak każdego roku, 7 września, w wigilię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wielu pątników z okolicznych miejscowości przybyło na odpust w największej parafii miasta Chełma w bazylice Mariackiej. Choć w strugach deszczu stawali przed obliczem Chełmskiej Pani, nie przeszkadzało to nikomu trwać na modlitwie. Pielgrzymów witał kustosz sanktuarium ks. inf. Kazimierz Bownik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzie narodzin Maryi pochodzą z VI wieku. Święto powstało prawdopodobnie w Syrii, gdy po Soborze Efeskim kult maryjny w Kościele przybrał zdecydowanie na sile. Wprowadzenie tego święta przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. W tradycji polskiej święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól, brano się do orki i siewu. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka, by uprosić sobie dobry urodzaj.

O godz. 18 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez bp. Mieczysława Cisło oraz kapłanów obchodzących jubileusz 25-lecia święceń. Wśród jubilatów był także rodak ks. Leszek Wira, który na co dzień posługuje w parafii Finingen w Niemczech. Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycił wiernych także bp Artur Miziński oraz ks. prof. Czesław Bartnik. W słowie powitań Ksiądz Infułat nawiązał do hasła tegorocznego odpustu „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. „Pan Bóg jest hojny i rozrzutny, gdy chodzi o wielość i różnorodność powołań - mówił. Każde jest ważne i święte. Obyśmy na wzór Maryi potrafili je jak najgodniej wypełnić”. Nawiązując do kapłańskiego jubileuszu i cudu życia Maryi, bp Cisło powiedział: „Maryja jest najpiękniejszym owocem ziemi. W kontekście rzucanego ziarna w ziemię gromadzimy się na uroczystościach narodzin. Wybranie Maryi jest owocem Paschy Chrystusa. Maryja przez swoje wybranie uczestniczy w tajemnicy Jego kapłaństwa. Jest ono nieskończone i wieczne. On daje udział w tym kapłaństwie przez chrzest i wiarę każdemu z nas”.
Przez całą noc wierni uczestniczyli w modlitwach, czuwaniach i nabożeństwach. O godz. 21 młodzież zainicjowała czuwanie Apelem Jasnogórskim, a zaraz potem rozpoczęła się Droga Krzyżowa ze świecami po kalwarii chełmskiej. Następnego dnia o godz. 9 została odprawiona Msza św. dla rodzin ze specjalnym, biskupim błogosławieństwem małych dzieci. Słowo Boże skierował ordynariusz diecezji łomżyńskiej bp Stanisław Stefanek.
W samo południe rozpoczęła się Suma odpustowa. Wierni przybyli na tę Mszę mówili, że promienie słońca, które rozjaśniły i rozgrzały niebo nad świątynią, to cud od Matki Bożej. Bp Mieczysław Cisło oraz bp Stanisław Stefanek przewodniczyli Mszy św., zaś słowa pozdrowienia przekazał wiernym abp Józef Życiński, łącząc się duchowo z chełmską społecznością. „W narodzeniu Maryi, Maryi Jezusa, bierze początek nasze zbawienie. Ona, wybrana przed wiekami, jest źródłem, z którego wypływa słońce sprawiedliwości Jezus Chrystus” - mówił bp Stefanek. Podczas tej Mszy św. zostały poświęcone przyniesione przez pielgrzymów wieńce dożynkowe.
Po południu na placu przed bazyliką zgromadziła się brać uczniowska, aby prosić Matkę Bożą o błogosławieństwo na nowy rok szkolny. Tornistry i przybory szkolne poświęcił im bp Cisło. Uroczystości odpustowe zakończyła liturgia wieczorna.
Maryja pozostaje z kochającym Ją ludem na każdy dzień dźwigania trudów. Od nowa powstajemy, by siać, rozdawać miłość, a najlepszą nauczycielką jest Matka naszego Pana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Co się wydarzyło nad Jordanem?

2025-01-09 14:32

Grażyna Kołek/Niedziela

Zapraszamy na komentarz do Ewangelii na Niedzielę Chrztu Pańskiego roku C.

Więcej ...

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu "sprawiedliwości klimatycznej"

2025-01-09 21:33

fot. Canva

Luterański Kościół Szwecji zamknie siedem kościołów na wyspie Gotlandia, w tym zabytkowe kościoły z okresu średniowiecza, od października do maja każdego roku w ramach programu "sprawiedliwości klimatycznej", który ma na celu wyeliminowanie wykorzystania paliw kopalnych - informuje portal lifesitenews.com.

Więcej ...

Wielka Nowenna za chorych i cierpiących w Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii

2025-01-10 16:49
Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii – tu powstało nowe sanktuarium diecezjalne Mazowsza

Ks. Jan M. Rokosz MIC

Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii – tu powstało nowe sanktuarium diecezjalne Mazowsza

Od 2 do 10 lutego 2025 roku w Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach w Górze Kalwarii odbędzie się Wielka Nowenna za chorych i cierpiących. 11 lutego, w Światowym Dniu Chorych, odprawiona zostanie uroczysta Msza św., podczas której będzie możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nagie obrazki w austriackim przedszkolu. Ukarano…...

Wiadomości

Nagie obrazki w austriackim przedszkolu. Ukarano…...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Sosnowiec: Wniosek o aresztowanie księdza, w którego...

Wiadomości

Sosnowiec: Wniosek o aresztowanie księdza, w którego...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!

Wiadomości

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!