Reklama

Poświęcenie pomnika o. Rafała Kalinowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 16 września br. w Munster, w stanie Indiana, odbył się odpust Matki Bożej Bolesnej, zorganizowany przez Zarząd Koła nr 83 Podczerwone oraz Ojców Karmelitów Bosych z Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster. Podczas uroczystości poświęcono pomnik „Golgoty Wschodu”, dla uczczenia św. o. Rafała Kalinowskiego i wszystkich tych, którzy oddali swe życie walcząc o wolność Polski na jej wschodnich terenach.
Na uroczystości nie zabrakło znamienitych gości z Polski, a wśród nich m.in.: o. Alberta Wacha - prowincjała Krakowskiej Prowincji Zakonu Ojców Karmelitów Bosych, o. Bartłomieja Kucharskiego - radnego Rady Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, o. Kazimierza Szczeciny - autora i wykonawcy pomnika, który powstawał w Przemyślu. Był też przeor Zakonu Karmelitów Bosych w Munster o. Jacek Palica, ks. Robert Stuglik - kapelan Koła nr 83 Podczerwone przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce, wiceprezes Maria Krzeptowska i skarbnik Zofia Zaborska z Zarządu Głównego ZPPA, przedstawiciele innych kół i poczty sztandarowe, reprezentanci różnych organizacji polonijnych, w tym Związku Sybiraków, weterani, Komitet 600-lecia Matki Bożej Ludźmierskiej, uczniowie z Polskiej Szkoły im. św. Rafała Kalinowskiego w Chicago, kapela góralska „Hyrni”, a także fundatorzy i ofiarodawcy, dzięki którym można było świętować tę uroczystość.
Mszę św. przed grotą Matki Bożej w klasztorze Karmelitów w Munster celebrował o. Albert Wach, a modlono się m.in. za ojczyznę, wszystkich pomordowanych na Wschodzie oraz ofiarodawców i donatorów.
W homilii o. Albert Wach nawiązał do słów ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich, duszpasterza polonijnego, jednego z nielicznie ocalałych więźniów obozów Starobielska, Charkowa i Kozielska. „Golgota to symbol męczeństwa, na Golgocie ludzie ukrzyżowali Chrystusa, ale głoszona przez niego prawda zwyciężyła. Podobnie było z Katyniem, mord na tysiącach polskich oficerów w zamyśle ich katów miał zostać wykreślony z ludzkiej pamięci. Ale podobnie jak i tutaj prawda zwyciężyła, wiemy jak zginęli i kto był sprawcą ich męczeńskiej śmierci. Powinniśmy teraz tą prawdą i heroizmem pomordowanych ubogacić nasze pokolenie, inaczej będziemy narodem bez twarzy i godności, narodem nijakim”.
- My tą prawdą chcemy ubogacić nasze pokolenie i zachować w naszej pamięci, modlitewnej pamięci, przez wstawiennictwo św. Rafała Kalinowskiego, który był przywódcą powstania styczniowego na Litwie i karmelitą bosym, który przez 10 lat cierpiał katorgę w kopalniach na Syberii - mówił o. Albert Wach. - W 1991 r. kanonizowany w Rzymie został przez Ojca Świętego Jana Pawła II ogłoszony patronem oficerów, żołnierzy, sybiraków, orędownikiem w sprawach trudnych i beznadziejnych. Tym wszystkim, którzy przez wieki historii naszej ojczyzny cierpieli lub ponieśli męczeńską śmierć na Wschodzie, przez wstawiennictwo św. Rafała w stulecie jego śmierci pragniemy poświęcić dzisiaj pomnik-monument, który właśnie za ks. Peszkowskim nazwaliśmy „Golgotą Wschodu”.
Ojciec Prowincjał wspomniał też o swoim uczestnictwie 14 września w ostatniej sesji 6. kadencji Senatu RP w Warszawie, podczas której Senat podjął wyjątkową uchwałę, dotyczącą św. Rafała Kalinowskiego. Ogłosił go wzorem patrioty, oficera, inżyniera, wychowawcy i kapłana-zakonnika. - Jest to bezprecedensowa uchwała, ważna w aktualnych dziejach naszego narodu, kiedy przeżywamy jakiś ogromny kryzys autorytetu w różnych dziedzinach naszego życia - mówił o. Albert Wach. - Zdajemy sobie sprawę, że o. Rafał Kalinowski, kiedy został ogłoszony przez Jana Pawła II świętym właściwie otrzymał już wszystkie tytuły, jakie człowiek może otrzymać. Jednakże to wyróżnienie, jakie go spotkało, dotyczy bardziej nas. Jesteśmy zachęceni do tego, aby jako obywatele naszej ojczyzny wpatrywać się właśnie w ten świetlany wzór, wielki autorytet człowieka, który służył Bogu i narodowi.
Na zakończenie Eucharystii nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pierwszego na amerykańskiej ziemi pomnika św. Rafała Kalinowskiego. Po Mszy św. w przyklasztornych ogrodach odbył się pierwszy w historii Koła nr 83 Podczerwone góralski piknik. Okazja była podwójna, bowiem - jak przypomniał prezes koła Podczerwone Bolesław Jarończyk - oprócz poświęcenia pomnika, członkowie koła świętowali też pierwszy w historii odpust Matki Bożej Bolesnej, której wizerunek widnieje na sztandarze, łącząc się tym samym z mieszkańcami Podczerwonego, którzy uroczystości odpustowe zorganizowali tego samego dnia na Podhalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Abp Galbas: w miłości nie ma handlu; nie chodzi w niej o utarg, ale o wielkoduszność

2025-04-17 21:37
Abp Adrian Galbas

BP Episkopatu

Abp Adrian Galbas

Sprawiedliwość nie może być ostatnim zawołaniem chrześcijan. Od niej ważniejsza jest miłość do ostatniego tchnienia – powiedział abp Adrian Galbas podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze warszawskiej. Podkreślił, że w miłości nie ma handlu, ale chodzi o wielkoduszność.

Więcej ...

Krzyż nawraca Francuzów. Piszą o tym do biskupów, prosząc o chrzest

2025-04-18 12:18

Adobe Stock

To Chrystus ukrzyżowany przyciąga dziś nowych ludzi do Kościoła we Francji - uważa bp Matthieu Rougé, ordynariusz podparyskiej diecezji Nanterre. Na łamach dziennika La Croix odnosi się do bezprecedensowych osiągnięć Kościoła nad Sekwaną: gwałtownego wzrostu liczby chrztów dorosłych, tłumów na liturgiach Środy Popielcowej i Niedzieli Palmowej, rekordowego udziału paryskich licealistów w pielgrzymce do Lourdes.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Lourdes: uznano kolejny cud

Kościół

Lourdes: uznano kolejny cud

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...