Reklama

Przykład wiary żywej

Niezwykła postać kobiety, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pana Naszego Jezusa Chrystusa oraz historia miasta Kęty były tematami międzynarodowego sympozjum pt. „Matka Celina Borzęcka - nauczycielką dla współczesnych i potomnych” zorganizowanego 22 września przez siostry zmartwychwstanki w Kętach na kilkanaście dni przez beatyfikacją Matki Celiny z Chludzińskich Borzęckiej. Uroczystość ta odbędzie się 27 października w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę do auli klasztornej przybyło wielu znakomitych gości. Sympozjum otworzyli bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki, oraz siostra prowincjałka Anna Helena Skalik. Siostra Prowincjałka przeczytała list skierowany do zebranych przez Matkę Generalną w Rzymie, Dolores Stępień, w którym przełożona życzyła wszystkim, by: „zatrzymanie się nad postacią Matki Celiny Borzęckiej jako współzałożycielki Zgromadzenia pomogło nam wszystkim do lepszego przygotowania się i przeżycia tajemnicy beatyfikacji, na którą z radością oczekujemy”.
Bp T. Rakoczy podkreślił, iż Matka Celina Borzęcka jest pierwszą kobietą z Podbeskidzia, która będzie wyniesiona na ołtarze: „Konieczne jest odkrycie w sobie zalążka miłości, który pod tchnieniem łaski staje się pączkiem świętości, znakiem pełni życia i nadziei. Tylko wtedy, gdy się ma to wewnętrzne piękno ducha, można ubogacić świat zapachem życia, rozlać ufność i pobudzić do otwarcia się na najwyższe wartości”.
Wśród referentów były siostry zakonne, które przybliżyły zebranym życie i działalność Matki Celiny Borzęckiej. S. mgr Tarsylla Krymowska CR opowiedziała o Celinie Borzęckiej jako matce rodziny naturalnej i zakonnej, s. mgr Maria Alma Woźniak przybliżyła zmartwychwstański system wychowawczy, a s. dr Urszula Grzymska CR podkreślała ewangeliczną duchowość opartą na głębokiej duchowości paschalnej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Centrum rozważań o działalności Matki Celiny Borzęckiej były słowa wygłoszone przez ks. dr. Stanisława Cadera, który pokazał, jak wybitnym pedagogiem była przyszła Błogosławiona Celina. Jak należy patrzeć na wyjątkowego pod względem moralnym i pedagogicznym człowieka, wyjaśnił dr Grzegorz Gryzbek w referacie pt. „Etyka życia duchowego a kontemplacja”.
Jednak najciekawsze były dwa wykłady wygłoszone przez braci: ks. dr. Andrzeja Steckiewicza z Moskwy i ks. mgr. Jerzego Steckiewicza z Kaliningradu, którzy opowiedzieli o czasach swojej młodości w parafii Zaniwicze, do której należały m.in. dwa sąsiadujące ze sobą majątki: Borzęckich i Steckiewiczów. „Gdy my z bratem byliśmy młodzi, kult przyszłej świętej już na Grodzieńszczyźnie był obecny. Teraz powstaje pierwsza w świecie kaplica pod wezwaniem Celiny Borzęckiej” - powiedział ks. Jerzy. Natomiast jego brat, ks. dr Andrzej pokazał zdjęcia i dokładnie przybliżył strony pochodzenia przyszłej błogosławionej. Wspominając swoją najbliższą sąsiadkę, opowiedział o zwyczajach panujących w tej części Grodzieńszczyzny. Pokazał również czasy współczesne: kościół, pozostałość majątku i krajobrazy.
Na zakończenie sympozjum bp Janusz Zimniak przewodniczył Mszy św. w kościele św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, gdzie znajdują się doczesne szczątki Celiny Borzęckiej i jej córki Jadwigi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

2 kwietnia o 21.37 podświetlono Krzyż na Giewoncie

2025-04-03 07:21
Krzyż na Giewoncie

Adobe.Stock

Krzyż na Giewoncie

Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach - tak górale wspominali 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża - o. 21.37 krzyż na Giewoncie został podświetlony i zapłonęły w wielu miejscach watry pamięci.

Więcej ...

Kard. Parolin: Jan Paweł II nie próbował podobać się ludziom, ale Bogu

2025-04-02 16:40

Vatican News

Dziś, podobnie jak niezliczeni pielgrzymi, którzy nieustannie przybywają do tej bazyliki i proszą o jego wstawiennictwo przy ołtarzu, w którym spoczywa jego ciało, my również powtarzamy: ‘Pobłogosław nam, Ojcze Święty Janie Pawle II! Pobłogosław ten Kościół Pański w drodze, aby był pielgrzymem nadziei - mówił w Bazylice św. Piotra watykański sekretarz stanu podczas Mszy św. w 20. rocznicę śmierci Papieża Polaka

Więcej ...

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

2025-04-03 20:55

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Skoro Bóg jest miłością… to jak może istnieć piekło?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!