Reklama

Zmarł ks. inf. Walenty Bal

Niedziela rzeszowska 4/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 stycznia br., po ciężkiej chorobie, zmarł ks. inf. Walenty Bal, długoletni proboszcz parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie oraz długoletni katecheta I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Eksporta odbyła się 13 stycznia br. do kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie. Mszę św. pogrzebową odprawiono 14 stycznia br. w farze rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny wraz z bp. Edwardem Białogłowskim, bp. Kazimierzem Ryczanem z Kielc, oraz bp. Bolesławem Taborskim i bp. Adamem Szalem z Przemyśla. Przybyło także liczne grono kapłanów, uczniów Zmarłego, wikariuszy i współpracowników. Homilię wygłosił ks. prof. Jan Twardy z Przemyśla, wychowanek Księdza Infułata, który w homilii podkreślił, iż Ksiądz Infułat był mężem wiary i modlitwy oraz wzorem człowieka kochającego Ojczyznę. Niezwykle wzruszająco pożegnał "Proboszcza od Świętego Krzyża" bp Kazimierz Górny, dziękując mu za piękne świadectwo kapłańskiego życia. "Dziękujemy Panu Bogu za tego szlachetnego Człowieka i Kapłana, który był dla Rzeszowa wielkim autorytetem, ale zarazem wielkim darem. Kochał Pana Boga wiarą dziecięcą, a Polskę kochał jak Matkę. Był człowiekiem konkretnym i mądrym, oddanym Bogu i ludziom" - mówił Biskup Rzeszowski.

W imieniu Władz Miasta Honorowego Obywatela pożegnał Andrzej Szlachta, prezydent Rzeszowa, a w imieniu parlamentarzystów - senator Mieczysław Janowski. Byli także obecni Bogdan Rzońca, marszałek województwa podkarpackiego, marszałek Stanisław Zając, Kazimierz Surowiec, wicewojewoda podkarpacki, liczne poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz rzeszowskich szkół. Licznie przybyli pożegnać zmarłego Kapłana mieszkańcy Rzeszowa i jego dawni uczniowie. Pochowany został na cmentarzu Wilkowyja, w kwaterze dla kapłanów.

Ks. inf. Walenty Bal urodził się 17 stycznia 1920 r. w Jasionce, w rodzinie Piotra i Marii Lech. Maturę uzyskał w 1939 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Studiował w latach 1939-44 w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, a następnie w Brzozowie. Święcenia kapłańskie przyjął 30 grudnia 1944 r. w Starej Wsi z rąk bp. Franciszka Bardy. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach: Borek Stary - od 20 czerwca 1945 r. do 20 czerwca 1948 r.; Rzeszów-fara - od 21 czerwca 1948 r. do 14 września 1951 r. Następnie był rektorem kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie - od 15 września 1951 r. do 1 sierpnia 1970 r., a kiedy przy tym kościele bp Ignacy Tokarczuk utworzył parafię został w niej proboszczem - od 2 sierpnia 1970 r. do 24 sierpnia 1998 r. Przez długie lata był katechetą I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Od 25 sierpnia 1998 r. przebywał w parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie na emeryturze służąc wiernym, mimo problemów zdrowotnych. Za wierną służbę Kościołowi Ojciec Święty Jan Paweł II 2 listopada 2001 r. nadał Księdzu Balowi tytuł Protonotariusza Apostolskiego. Władze Miasta Rzeszowa uhonorowały Księdza Bala Honorowym Obywatelstwem Miasta Rzeszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady